"Niezbędna jest praca u podstaw..."
Dodane przez FdZD dnia Marca 21 2009 00:39:10
W dniu dzisiejszym odbyła się konferencja pt. ?Regionalizm w szkolnej edukacji: wielokulturowość Zagłębia Dąbrowskiego" współorganizowana przez nasze stowarzyszenie razem z Wyższą Szkołą Humanitas i Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu.

Zgromadzeni wysłuchali referatów dotyczących teoretycznych aspektów nauczania o wielokulturowości, a także poruszono sprawy mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących Zagłębie, ich kultury oraz świadectw materialnych które po nich pozostały.
Tre rozszerzona
Konferencji towarzyszyła dyskusja na temat tożsamości i kształtu Zagłębia Dąbrowskiego. W czasie dyskusji głos zabrał m.in. były prezydent Dąbrowy Górniczej Jerzy Talkowski, który bardzo negatywnie ocenił działanie elit politycznych, które jego zdaniem niedostatecznie działają w kwestii promocji i kultywowaniu kultury Zagłębia. Jego stanowisko spotkało się z gorącą aprobatą zgromadzonych.

Na zakończenie konferencji zebrani zwrócili się z apelem do środowisk naukowych oraz nauczycieli by pielęgnowali tożsamość regionalną i poprzez "pracę u podstaw" kultywowali tradycje Zagłębia Dąbrowskiego.

Materiały z konferencji znajdą się w publikacji z serii ?Regionalizm w szkolnej edukacji", która zostanie wydana do końca czerwca.