WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane












Społeczność
Polecamy




Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności: Miejsce: Sosnowiec

Historia Zagłębia w Twojej szkole...
Piotr Bielecki 04.09.2011
Serdecznie zapraszamy szkoły i nauczycieli z naszego regionu do uczestnictwa w projekcie "Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie". W jego ramach organizujemy lekcje w gimnazjach i liceach regionu. Zajęcia są nieodpłatne. Uczniowie poznają historię regionu, a także podstawowe pojęcia związane z tradycją zagłębiowską. Dodatkowo szkoły otrzymają materiały edukacyjne do nauki regionalizmu.

Szkoły zainteresowane współpracą prosimy o kontakt mailowy kontakt@zaglebiedabrowskie.org lub telefoniczny pod numerem 531500940. Do grudnia zostanie przeprowadzonych 10 lekcji - liczy się kolejność zgłoszeń.

Oprócz zajęć w szkołach organizowane będą nieodpłatne wycieczki po historycznych miejscach regionu, na które serdecznie zapraszamy nie tylko uczniów i nauczycieli, ale każdą osobę, która chciałaby poznać historię swojej okolicy. Informacje o wycieczkach będą na bieżąco przekazywane na niniejszej witrynie internetowej.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Sikawka konna zakładowej straży pożarnej w fabryce kotłów parowych Fitzner&Gamper
Dariusz Jurek 22.03.2011
Sikawka znajdująca się w zbiorach CMP była świadkiem burzliwych dziejów dziewiętnastowiecznego Sosnowca, gdzie w czasach rewolucji przemysłowej obraz miasta kształtowali Polacy, Rosjanie, Niemcy i Żydzi.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Sztandar Fabryki Lin Konopnych i Drucianych Adolfa Deichsela
Dariusz Jurek 09.03.2011
Historia sztandaru rozpoczyna się w Zabrzu, gdzie w 1855 r. mistrz powroźniczy Adolf Deichsel założył niewielką wytwórnię lin konopnych, w której początkowo pracowały cztery osoby.

Kluczową postacią w historii sztandaru jest Adolf Deichsel junior (1858 - 1936), który po uzyskaniu matury rozpoczął praktykę w zakładzie ojca w Zabrzu. Po nabyciu doświadczenia w wprowadzeniu interesów młody Deichsel rozpoczął w 1881 r. budowę własnej fabryki lin i drutu w Sosnowcu na terenie guberni piotrkowskiej w zaborze rosyjskim. W tym celu Deichsel zakupił grunt od Ludwika Mauve - dyrektora generalnego Gwarectwa hrabiego Renarda.


cały artykuł 0 odpowiedzi
Przedszkolaki poznają Zagłębie
Piotr Bielecki 06.03.2011
W dobie silezjanizacji regionu, niezwykle wartościową inicjatywą wykazało się Grono Pedagogiczne i wychowankowie przedszkoli z Sosnowca, Czeladzi i Zawiercia. Plan ich działania przewiduje zorganizowanie wspólnych spotkań dzieci, a także wycieczek na których będą poznawać Zagłębie.
FdZD ma przyjemność być organizacją wspierającą inicjatywę. Będziemy zatem na bieżąco pomagać w akcji i informować o jej przebiegu.
cały artykuł 0 odpowiedzi
I-NGO - spotkanie
Piotr Bielecki 30.11.2010
2 grudnia (czwartek) w sosnowieckim centrum organizacji pozarządowych (sala 108) przy pl. Kościuszki 5, w godzinach 17-20 odbędzie się spotkanie poświęcone projektowi I-NGO, dotyczącemu budowania internetowej platformy organizacji pozarządowych. Na miejscu będzie można poznać założenia projektu, nauczyć się obsługi panelu zarządzającego, a także zgłosić akces do inicjatywy.

Zapraszamy przedstawicieli organizacji pozarządowych z Zagłębia Dąbrowskiego, zainteresowanych posiadaniem własnej witryny internetowej.

Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne, a jego realizacja jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Pytania do Kandydatów na Urząd Prezydenta Miasta Sosnowca
Dariusz Jurek 28.11.2010
Naszym zdaniem kampania wyborcza, programy i debaty w sposób nie wystarczający zaprezentowały nam co na temat zagłębiowskiego regionalizmu sądzą Kandydaci na Urząd Prezydenta Miasta Sosnowca. Chcąc nadrobić braki wiedzy w tej bardzo ważnej dla wielu mieszkańców kwestii zwróciliśmy się pisemnie do obu Kandydatów z krótką serią pytań na tematy regionalne.

Poniżej prezentujemy treść pisma , oraz zestaw pytań które zostały w dniu 26 listopada dostarczone, za pisemnym poświadczeniem odbioru Komitetom Wyborczym Kazimierza Górskiego i Jarosława Pięty.


Liczymy bardzo na uzyskanie odpowiedzi które niezwłocznie opublikujemy na naszej stronie internetowej.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Platforma internetowa Trzeciego Sektora Zagłębia Dąbrowskiego
Piotr Bielecki 18.07.2010
Mamy przyjemność poinformować, że jako jedna z dwóch organizacji z Zagłębia Dąbrowskiego otrzymaliśmy dofinansowanie w ramach konkursu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich nadzorowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

cały artykuł 4 odpowiedzi
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania








Nasi partnerzy




_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka