WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności: Miejsce: Powiat Zawierciański

Historia Zagłębia w Twojej szkole...
Piotr Bielecki 04.09.2011
Serdecznie zapraszamy szkoły i nauczycieli z naszego regionu do uczestnictwa w projekcie "Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie". W jego ramach organizujemy lekcje w gimnazjach i liceach regionu. Zajęcia są nieodpłatne. Uczniowie poznają historię regionu, a także podstawowe pojęcia związane z tradycją zagłębiowską. Dodatkowo szkoły otrzymają materiały edukacyjne do nauki regionalizmu.

Szkoły zainteresowane współpracą prosimy o kontakt mailowy kontakt@zaglebiedabrowskie.org lub telefoniczny pod numerem 531500940. Do grudnia zostanie przeprowadzonych 10 lekcji - liczy się kolejność zgłoszeń.

Oprócz zajęć w szkołach organizowane będą nieodpłatne wycieczki po historycznych miejscach regionu, na które serdecznie zapraszamy nie tylko uczniów i nauczycieli, ale każdą osobę, która chciałaby poznać historię swojej okolicy. Informacje o wycieczkach będą na bieżąco przekazywane na niniejszej witrynie internetowej.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Powstanie Styczniowe w Zagłębiu Dąbrowskim - kolejne miejsce, kolejna rocznica
Dariusz Jurek 27.03.2011
Po upadku wolnego zagłębiowskiego "państewka powstańczego" podczas którego funkcjonowały oficjalnie i publicznie organy Rządu Narodowego musiano przejść do konspiracji i metod partyzanckich. Zagłębie Dąbrowskie przez cały okres Powstania Styczniowego było miejscem licznych potyczek powstańców z wojskami rosyjskimi. Jedną z nich była ta stoczona pomiędzy Zawierciem a Łazami. W jej kolejną rocznicę, w dniu 22 marca 2011 odbyła się w tym miejscu okolicznościowa uroczystość przypominająca i utrwalająca pamięć o tamtych wydarzeniach.
cały artykuł 0 odpowiedzi
FdZD w Zawierciu !
Dariusz Jurek 19.03.2011

Z dużą satysfakcją odbieramy fakt, iż działania naszego stowarzyszenia są dostrzegane i pozytywnie odbierane na coraz większym obszarze naszego regionu. Dotychczas nawiązaliśmy bliskie kontakty ze Sławkowem, a w mijającym tygodniu (17.03.2011) w Zawierciu, w Miejskim Ośrodku Kultury z inicjatywy i na zaproszenie miejscowych miłośników regionu, miała miejsce prezentacja działań stowarzyszenia regionalnego Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Przedszkolaki poznają Zagłębie
Piotr Bielecki 06.03.2011
W dobie silezjanizacji regionu, niezwykle wartościową inicjatywą wykazało się Grono Pedagogiczne i wychowankowie przedszkoli z Sosnowca, Czeladzi i Zawiercia. Plan ich działania przewiduje zorganizowanie wspólnych spotkań dzieci, a także wycieczek na których będą poznawać Zagłębie.
FdZD ma przyjemność być organizacją wspierającą inicjatywę. Będziemy zatem na bieżąco pomagać w akcji i informować o jej przebiegu.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Platforma internetowa Trzeciego Sektora Zagłębia Dąbrowskiego
Piotr Bielecki 18.07.2010
Mamy przyjemność poinformować, że jako jedna z dwóch organizacji z Zagłębia Dąbrowskiego otrzymaliśmy dofinansowanie w ramach konkursu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich nadzorowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

cały artykuł 4 odpowiedzi
Uzupełniamy luki w zagłębiowskich miejscach pamięci
Dariusz Jurek 23.09.2009
Odpowiadając na apel redaktora naczelnego portalu sosnowiec fakty.pl, pana Piotra Dudały stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego podjęło się zadania skatalogowania Miejsc Pamięci znajdujących się na terenie Zagłębia Dąbrowskiego.
W swojej pracy oparliśmy się w dużym stopniu na oficjalnym wykazie sporządzonym i prowadzonym przez Urząd Wojewódzki w Katowicach. Wykaz ten został ustanowiony odpowiednimi przepisami które dokładnie regulują zasady dopisywania i skreślania poszczególnych miejsc i obiektów.

cały artykuł 8 odpowiedzi
Już w piątek kolejna wycieczka!
FdZD 03.02.2009
Stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego oraz sosnowieckie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Społecznych "Nie bójmy się przyszłości" zapraszają na kolejną wycieczkę w ramach cyklu "Zwiedzaj Zagłębie z FdZD" mającego na celu promowanie atrakcji naszego regionu i pokazania piękna naszej Małej Ojczyzny.

Wycieczka autokarowa odbędzie się w piątek 6 lutego w godzinach 9-18. Zbiórka planowana jest pod Dworcem Głównym PKP w Sosnowcu o godzinie 8:50.

cały artykuł 3 odpowiedzi
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka