WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności: Miejsce: Dąbrowa Górnicza

Historia Zagłębia w Twojej szkole...
Piotr Bielecki 04.09.2011
Serdecznie zapraszamy szkoły i nauczycieli z naszego regionu do uczestnictwa w projekcie "Poznajemy Zagłębie Dąbrowskie". W jego ramach organizujemy lekcje w gimnazjach i liceach regionu. Zajęcia są nieodpłatne. Uczniowie poznają historię regionu, a także podstawowe pojęcia związane z tradycją zagłębiowską. Dodatkowo szkoły otrzymają materiały edukacyjne do nauki regionalizmu.

Szkoły zainteresowane współpracą prosimy o kontakt mailowy kontakt@zaglebiedabrowskie.org lub telefoniczny pod numerem 531500940. Do grudnia zostanie przeprowadzonych 10 lekcji - liczy się kolejność zgłoszeń.

Oprócz zajęć w szkołach organizowane będą nieodpłatne wycieczki po historycznych miejscach regionu, na które serdecznie zapraszamy nie tylko uczniów i nauczycieli, ale każdą osobę, która chciałaby poznać historię swojej okolicy. Informacje o wycieczkach będą na bieżąco przekazywane na niniejszej witrynie internetowej.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Zapomniana historia: Sprawa Grupy Dywersyjnej "Dynamit" z Dąbrowy Górniczej
Dariusz Jurek 06.01.2011
Po zakończeniu II wojny światowej na terenie Zagłębia Dąbrowskiego działało około trzydziestu różnych nielegalnych związków i organizacji, które skupiały osoby pragnące walczyć z komunistycznym totalitaryzmem. O wielu z nich pisał Jerzy Stachnik w artykule pt. „Z dziejów konspiracji antykomunistycznej” zamieszczonym w Roczniku Sosnowieckim tom II. O grupie „Dynamit” zawarł jednak jedynie krótką wzmiankę. Inne publikacje na ten temat nic nie mówią...
cały artykuł 0 odpowiedzi
Popieramy Komunikację Nocną w Dąbrowie
Piotr Bielecki 07.09.2010
Z uwagą obserwujemy inicjatywę dąbrowskich internautów, którzy postulują stworzenie nocnego połączenia autobusowego między ich miastem, a centrum Katowic. Należy przyklasnąć inicjatywie gdyż dąbrowianie są pod tym względem mocno poszkodowani. Nocna komunikacja istnieje bowiem między większością miast Zagłębia i Śląska.

Problem już wcześniej został dostrzeżony na naszym forum, stąd naturalne jest jego poparcie przez FdZD. Sytuacja wymaga poprawy zwłaszcza w weekendy, kiedy autobusy nocne w kierunku Zagłębia są napełnione w szczególnie wysokim stopniu. Kliknij by poprzeć petycję .
cały artykuł 0 odpowiedzi
Maszerujemy po pustyni...
Piotr Bielecki 11.08.2010
Stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego zaprasza w najbliższą niedzielę, tj. 15 sierpnia na marsz przez Pustynię Błędowską - jedyny taki okaz w Polsce. Wyprawa ma charakter mobilno-pieszy. Zbiórka uczestników przy pomniku "Bohaterów Czerwonych Sztandarów" (tzw. "pomnik Hendrixa") w centrum Dąbrowy Górniczej o godz. 8:50 lub na miejscu startu wędrówki tj. przy przystanku KZK GOP Kuźnica Błędowska, o godzinie 10:00.

cały artykuł 0 odpowiedzi
Platforma internetowa Trzeciego Sektora Zagłębia Dąbrowskiego
Piotr Bielecki 18.07.2010
Mamy przyjemność poinformować, że jako jedna z dwóch organizacji z Zagłębia Dąbrowskiego otrzymaliśmy dofinansowanie w ramach konkursu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich nadzorowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

cały artykuł 4 odpowiedzi
Biografie: Adam Piwowar 1874 - 1939
Dariusz Jurek 20.05.2010
GEOLOG, NAUCZYCIEL SZKOŁY GÓRNICZEJ
I INICJATOR ZORGANIZOWANIA MUZEUM
GEOLOGICZNEGO.
DZIAŁACZ SPOŁECZNY I POLITYCZNY.
PIERWSZY PREZYDENT DĄBROWY GÓRNICZEJ

Urodził się 29 października 1874 roku w Dąbrowie Górniczej. Pochodził z rodziny rzemieślniczej, jego ojciec posiadał własny zakład stolarski i młyn parowy; firma ojca prosperowała dobrze, gdyż stać go było na opłacenie nauki syna w dąbrowskiej "Sztygarce", a następnie studiów w Szwajcarii.
Studiował tam na wydziale geologicznym uniwersytetu w Zurychu, pod kierunkiem prof. Heima.
Uzyskał w 1902 roku doktorat. Podczas studiów zapoczątkował badania geologiczne w Alpach Szwajcarskich, a kolekcję zebraną podczas tych ekspedycji przekazał do zbiorów Uniwersytetu Jagiellońskiego.
cały artykuł 1 odpowiedĽ
Biografie: Roman Bąbczyński 1909 - 1993
Dariusz Jurek 07.05.2010
GENERAŁ, UCZESTNIK WALK II WOJNY ŚWIATOWEJ

Urodził się 24.07.1909 w Dąbrowie Górniczej, jako syn Franciszka i Antoniny.
W latach 30-tych został kadetem w Korpusie Kadetów w Rawiczu, później słuchaczem oficerskiej szkoły w Toruniu.
cały artykuł 2 odpowiedzi
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka