WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Śladem Zagłębiowskich Ewangelików 2018 - cz.2
Michał Kusiak 16.08.2018
15 września - druga część wycieczki - zwiedzimy cmentarz ewangelicki w Sosnowcu wraz z Mauzoleum Dietlów, a następnie autokarem udamy się przez Będzin do Dąbrowy Górniczej, Poręby, Zawiercia i Pilicy oglądać dawne ewangelicki kaplice, kościoły i cmentarze. W planach także zwiedzanie wystawy historycznej w Muzeum Miejskim "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej oraz zobaczenia ruin pałacu Moesów w Wierbce. Czas wolny w porze obiadowej.

Zbiórka o 8.00 na cmentarzu ewangelickim w Sosnowcu. Wycieczka potrwa ok. 11h. Konieczne zabranie z sobą odpowiedniego wygodnego obuwia. W czasie wycieczki będziemy przemieszczać się także nieutwardzonymi (np. polnymi) ścieżkami a może też po obszarach zarośniętych. ZAPISY OD 3 WRZEŚNIA OD GODZ. 9:00 POD NUMEREM TEL. 696-938-501 LUB POPRZEZ MAILA: zapisy.peasosnowiec@gmail.com //Podczas wycieczki możliwe zdobywanie Krajoznawczej Odznaki Miasta Sosnowca oraz Odznaki PTTK "Szlakiem Protestantyzmu w Polsce". Szczegóły przy zapisie.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Śladem Zagłębiowskich Ewangelików 2018 - cz.1
Michał Kusiak 16.08.2018
Pierwsza część wycieczki - zwiedzimy znajdujący się na Pogoni Kościół Ewangelicki oraz Pałac Dietla. Pójdziemy na teren dawnego parku Dietla oraz pod dawną Szkołę Realną, zobaczyć jak wyglądały 110 lat temu. W kościele czeka nas dodatkowo koncert organowy.

Zbiórka o 15.00 w kościele ewangelickim w Sosnowcu. Wycieczka potrwa ok. 3h. ZAPISY OD 3 WRZEŚNIA OD GODZ. 9:00 POD NUMEREM TEL. 696-938-501 LUB POPRZEZ MAILA: zapisy.peasosnowiec@gmail.com // Podczas wycieczki możliwe zdobywanie Krajoznawczej Odznaki Miasta Sosnowca oraz Odznaki PTTK "Szlakiem Protestantyzmu w Polsce". Szczegóły przy zapisie.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Cześć i chwała Bohaterom!
Michał Kusiak 05.08.2018
W piątek, 3 sierpnia miała miejsce bardzo ważna rocznica związana z czynem niepodległościowym, w którym swoją piękną kartę zapisali także przedstawiciele Zagłębia Dąbrowskiego.

Wielka szkoda jednak że o tej rocznicy pamiętało jedynie stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, że zapomniały o niej wszystkie urzędy i instytucje i to w tak wyjątkowym roku w którym świętujemy 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

3 sierpnia 1914 roku, w Krakowie Józef Piłsudski utworzył Pierwszą Kompanię Kadrową, która liczyła ok. 150 żołnierzy i w skład której wchodziło kilkanaście osób związanych z Zagłębiem Dąbrowskim, czyli ok. 10% stanu osobowego tego oddziału!
W planach Piłsudskiego, nawiązujących do działań powstańców styczniowych Pierwsza Kompania Kadrowa miała wkroczyć do naszego regionu i tu zainicjować wybuch kolejnego powstania narodowego skierowanego przeciw rosyjskiemu zaborcy. Niestety, swoje plany w stosunku do Zagłębia Dąbrowskiego, z rozwiniętym już tu przemysłem i bazą surowcową mieli Niemcy chcący odzyskać utracony w czasach napoleońskich tzw. „Nowy Śląsk”. Niemiecka okupacja naszego regionu (nieco później także austriacka) spowodowała że Piłsudski musiał zmienić swoje plany i Pierwsza Kompania Kadrowa wkroczyła do zaboru rosyjskiego kierując się na Kielce…

W piątek, 3 sierpnia 2018 członkowie FdZD spotkali się w Sosnowcu, na cmentarzu katolickim aby uczcić symbolicznie tą rocznicę przy grobie Józefa Renika, jednego z żołnierzy Pierwszej Kompanii Kadrowej i późniejszego legionistę. Zapalono znicze i odmówiono krótką modlitwę za zmarłych bohaterów uczestniczących w tym czynie niepodległościowym.

Ta skromna uroczystość spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Sosnowca, którzy w tym czasie przebywali na cmentarzu. Po krótkiej „lekcji” historii w której otrzymali wyjaśnienia o tej rocznicy wyrażali wielkie zdziwienie że władze tego miasta świętują różne wydarzenia a o swoich własnych bohaterach leżących na tym cmentarzu niestety nie pamiętają! To przykry fakt i pozostaje mieć nadzieję że kiedyś to się w końcu zmieni…

Pierwsza Kompania Kadrowa
cały artykuł 0 odpowiedzi
Jaki pomnik stanie na placu przed dworcem?
Michał Kusiak 19.07.2018
Zapraszamy do przeczytania artykułu "Jaki pomnik stanie na placu przed dworcem?" przygotowany przez portal sosnowiec.online
cały artykuł 0 odpowiedzi
Wykład o Wacławie Stacherskim - sosnowieckim Kolumbie
Michał Kusiak 18.07.2018
21 czerwca 2018 r. w sosnowieckim Muzeum odbył się trzeci Zagłębiowski Czwartek zorganizowany przez Instytut Zagłębia Dąbrowskiego. Wysłuchaliśmy wykładu Pani dr Magdaleny Boczkowskiej o Wacławie Stacherskim - sosnowieckim Kolumbie.

cały artykuł 0 odpowiedzi
Wernisaż wystawy fotografii "Sosnowiec 1918 - 2018"
Michał Kusiak 03.07.2018
28 czerwca 2018 r. w Energetycznym Centrum Kultury w Sosnowcu odbył się wernisaż wystawy fotograficznej pod tytułem „Sosnowiec 1918-2018”.cały artykuł 0 odpowiedzi
Wernisaż wystawy prac prof. Romana Kalarusa
Michał Kusiak 21.06.2018
17 czerwca 2018 r. podczas otwarcia Zagłebiowskiej Mediateki odbył się wernisaż wystawy prac prof. Romana Kalarusa.

cały artykuł 0 odpowiedzi
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2023 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka