WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Wystawa "Droga św. Jakuba - Via Regia"
Michał Kusiak 02.06.2022
Muzeum Saturn zaprasza na wernisaż najnowszej wystawy przygotowanej przez Muzeum Zagłębia w Będzinie oraz Stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego zatytułowanej "Droga św. Jakuba - Via Regia". 3 czerwca godz. 17.00. Wstęp wolny.

Ekspozycja obrazuje ideę pielgrzymowania do Santiago de Compostela, ukazuje Drogi św. Jakuba w Europie i w Polsce ze szczególnym naciskiem na odcinek szlaku VIA REGIA z Krakowa do Sączowa. Przebiegający przez miejscowości: Giebułtów - Ojców - Grodzisko - Pieskowa Skała - Sułoszowa - Przeginia - Olkusz - Bukowno - Sławków - Sosnowiec - Dąbrowa Górnicza - Będzin - Czeladź - Rogoźnik - Siemonia i Sączów szlak ten stanowi jeden z najważniejszych ośrodków kultu św. Jakuba Apostoła w Polsce.

W programie wernisażu – wykład dra Franciszka Mroza pracownika naukowego Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, wieloletniego współorganizatora corocznych międzynarodowych konferencji naukowych poświęconych problematyce historii i funkcjonowania europejskich szlaków pątniczych.

Zapraszamy do podróży ku Świętemu Jakubowi!

cały artykuł 0 odpowiedzi
Michał Kusiak 15.04.2022
cały artykuł 0 odpowiedzi
Było... nie minęło - Kapelan Polski Walczącej już w internecie
Michał Kusiak 04.03.2022
Było... nie minęło - Kapelan Polski Walczącej.

Jest taki niezwykły sztych z roku 1863 przedstawiający kapłana w szatach liturgicznych, który z uniesionym w ręku krzyżem prowadzi oddział powstańczy przez ciasną zabudowę jakiegoś miasta. Obraz funkcjonuje bez podpisu, w różnych miejscach, jako ilustracja ogólna postawy wielu kapłanów w Powstaniu. Wiemy jednak, że w ilustracjach prasowych tamtego czasu zawsze zalążkiem pracy grafika było konkretne wydarzenie i konkretna postać – rozpoczęliśmy więc szczegółowe poszukiwania. I tak dotarliśmy do postaci niezwykłej acz zapomnianej – księdza Serafina Szulca kapelana oddziału Apolinarego Kurowskiego, później całego zgrupowania powstańczego Dionizego Czachowskiego. Ruszymy tym śladem poczynając od Sosnowca, a przy okazji opowiemy o gromadzie pasjonatów historii skupionych wokół Forum dla Zagłębia. Starają się w swoim środowisku popularyzować i historię Powstania i innych ważnych wydarzeń narodowych. Praca to trudna bo dla całych pokoleń Polaków dyspozycyjni historycy PRL malowali obrazy Zagłębia jako kolebki komunizmu. Prawda jest jednak zupełnie inna, z tym że trzeba o nią powalczyć.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Program "Było, nie minęło"
Michał Kusiak 09.02.2022
W sobotę, 5 lutego 2022 r. gościł w Zagłębiu na zaproszenie prezesa Dariusz Jurka red. Adam Sikorski z ekipą programu TV "Było, nie minęło.

Po całym dniu zdjęć w Siemoni, Sączowie oraz w Sosnowcu, przed dworcem oraz przed dworcem w Maczkach powstanie program dedykowany Powstaniu Styczniowemu w naszym regionie, ze szczególnym uwzględnieniem postaci Serafina Wojciecha Szulca, którego kiedyś „odkrył” prezes, a którego od lat stara się przywrócić historii regionu. Dziękujemy serdecznie profesorowi Dariuszowi Nawrotowi za wydatne wsparcie w sosnowieckiej części nagrania tego programu!
cały artykuł 0 odpowiedzi
Powstanie Styczniowe w Zagłębiu Dąbrowskim
Michał Kusiak 22.01.2022
"(...) Już dzisiaj zwracamy się z gorącym apelem do wszystkich sosnowieckich polityków, do samorządowców i władz miasta, do regionalnych organizacji pozarządowych, miłośników regionu i lokalnych mediów; w roku 2013, a więc za cztery lata będziemy obchodzić okrągłą, 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Tym samym, w lutym 2013 roku będzie to także 150 rocznica bitwy o Sosnowiec. Do tej daty jest jeszcze sporo czasu. Przygotujmy się i uczcijmy tę rocznicę w takim wymiarze, na jaki zasługuje!
cały artykuł 0 odpowiedzi
Michał Kusiak 22.12.2021
cały artykuł 0 odpowiedzi
Uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej Serafinowi Szulcowi w Siemoni
Michał Kusiak 25.10.2021
W niedzielę 17 października, po Mszy Świętej na głównym palcu w Siemoni miała miejsce patriotyczna uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej urodzonego w tej miejscowości 190 lat temu Serafina Wojciecha Szulca, kapelana oddziałów powstańczych z okresu powstania styczniowego 1863/1864.

cały artykuł 0 odpowiedzi
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2023 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka