WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

ZAŁOŻYCIEL BĘDZINA - KAZIMIERZ WIELKI. Artykuł profesora Włodzimierza Wójcika.
Wojciech Pudło 07.06.2010
Będzin szczyci się tym, że jego założycielem był wspaniały polski monarcha, Kazimierz Wielki. Ponieważ właśnie mija siedemset lat od daty jego urodzin, społeczeństwo i władze miasta czczą swojego fundatora uroczystościami w ramach „Roku Kazimierza Wielkiego”. O tym „królu chłopów” można pisać wiele okolicznościowych tekstów, ale mnie pociąga spojrzenie na wspaniałego władcę oczyma czwartego wieszcza narodowego – Stanisława Wyspiańskiego.
cały artykuł 1 odpowiedĽ
Zmiany godziny dyżurów FdZD
Piotr Bielecki 06.06.2010
Zgodnie z ustaleniami IV Walnego Zgromadzenia członków Forum dla Zagłebia Dąbrowskiego zmianie ulegają terminy dyżurów, które mają miejsce w Sosnowieckim Centrum Organizacji Pozarządowych (SCOP) przy placu Kościuszki 5. Od czerwca zapraszamy wszystkich zainteresowanych współpracą lub przystąpieniem do naszej organizacji, w każdą pierwszą, nieświąteczną niedzielę miesiąca od godziny 17:00.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Zagórze nakręcone
Piotr Bielecki 01.06.2010
W sosnowieckim Zagórzu miał miejsce kolejny dzień zdjęć do filmu. W ciągu pięciu godzin pracy udało się nakręcić miejsca znaczące dla rozwoju powstania styczniowego. Do wypowiedzi przed kamerę - w roli eksperta, zaprosiliśmy Artura Ptasińskiego, który opowiedział legendę powstańczą związaną z regionem. Odwiedziliśmy również pałacyk gościnny Mieroszewskich i zajrzeliśmy do jego wnętrza.
Obecnie mieści się tam pracownia konserwacji dzieł sztuki, gdzie mieliśmy też możliwość zajrzeć z kamerą, dzięki uprzejmości tamtejszych pracowników.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Zagłębiacy - nie zakopujmy swojego regionu!
Piotr Bielecki 30.05.2010
Nagłówek niczym apostrofa, ale może w tym tonie podniosłym tekst ten przeczyta więcej osób. W większości oburzamy się bowiem, że mówi się:
"w Będzinie na Śląsku" i oponujemy, że Będzin leży w Zagłębiu, a granica jest na Brynicy. Nie przeszkadza to nam mówić we własnym gronie "u nas na Śląsku" czyli ogólnie... pomieszanie z poplątaniem. Gdyby to był szary człowiek z ulicy można to tłumaczyć niewiedzą, ale sytuacja zmienia się gdy chodzi o człowieka wysoko postawionego, świadomego różnicy, który może uchodzić za autorytet.
cały artykuł 2 odpowiedzi
Najserdeczniejsze życzenia !!!
Dariusz Jurek 29.05.2010
Dzień 29 maja to kolejna rocznica urodzin profesora Włodzimierza Wójcika, filologa, literaturoznawcy, wybitnego naukowca i twórcy. Pan Profesor jest także jednym z największych autorytetów naukowych i społecznych w Zagłębiu Dąbrowskim. Co ważniejsze, przy każdym kroku podkreśla swoje korzenie, to że jest synem Ziemi Zagłębiowskiej.
Przeczytajmy sami jego własne słowa pochodzące z książki „Nasze polskie miesiące, nasze zagłębiowskie ścieżki”:
cały artykuł 2 odpowiedzi
Biografie: Jan Cieplak (1857 - 1926)
Dariusz Jurek 28.05.2010
ARCYBISKUP, DZIAŁACZ SPOŁECZNY

Urodził się 17 sierpnia 1857 r. w Dąbrowie Górniczej. Został ochrzczony w kościele pw. św. Trójcy w Będzinie. Był synem Jacentego i Julii z domu Bugajska. Pochodził z rodziny robotniczej. W latach 1869-1873 uczył się w gimnazjum w Kielcach, a następnie studiował w tamtejszym seminarium duchownym, które ukończył w 1878 r.
cały artykuł 0 odpowiedzi
25 maj - jeszcze jedna zapomniana rocznica?
Dariusz Jurek 26.05.2010
Nieistniejąca już kopalnia „Reden” w Dąbrowie Górniczej była jedną z najstarszych kopalń węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim. Początkowo, już w końcu XVIII wieku funkcjonowała jako kopalnia odkrywkowa, a po wyczerpaniu płytko zalegających złóż węgla poczęto drążyć szyby i chodniki. Historiom kopalń i niebezpiecznej pracy górników od zawsze towarzyszyły wypadki i katastrofy.
Także i historia kopalni „Reden” obfituje w tego typu tragiczne wydarzenia.

O jednym z nich chciałbym przypomnieć dokładnie w kolejną jego rocznicę. Nie jest to najtragiczniejsza katastrofa górnicza w Zagłębiu Dąbrowskim, w Dąbrowie Górniczej, czy nawet w samej kopalni „Reden”. Jest to jednak jedno z najstarszych i opisanych tego typu wydarzeń.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka