WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Zagłębiowski Dzień św. Jakuba
Dariusz Jurek 26.07.2010
Dzień świętego Jakuba, w tym roku obchodzony szczególnie uroczyście w całej Europie stał się dniem szczególnym także dla stowarzyszenia regionalnego Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.

W tym dniu, czyli 25 lipca 2010 w miejscu symbolicznym dla całego Zagłębia Dąbrowskiego jakim jest bez wątpienia Góra św. Doroty, z zabytkowym kościółkiem imienia tej samej świętej miało miejsce szczególne i uroczyste spotkanie.
cały artykuł 4 odpowiedzi
Uroczysta wycieczka odcinkiem szlaku Via Regia
Piotr Bielecki 26.07.2010
Deszczowa pogoda nie wystraszyła wycieczkowiczów, którzy w liczbie około 30 osób zgromadzili się w miejscu zbiórki - Kościele św. Trójcy w Będzinie. Po omówieniu historii obiektu, zebrani podziwiali jego wnętrza i przeszli na kompleks cmentarny, gdzie m.in. zapalono znicze przy grobie Grzegorza Dolniaka. Kolejnymi punktami na trasie były żydowski kirkut, zamek i pałac Mieroszewskich. Stamtąd przez las grodziecki i urokliwe przyrodnicze tereny zawędrowano na sam szczyt wzgórza św. Doroty, gdzie miało miało miejsce spotkanie z liczną grupą osób przybyłych na uroczyste spotkanie FdZD.
cały artykuł 1 odpowiedĽ
Zwiedzaj Zagłębie - Na szlaku świętego Jakuba
Dariusz Jurek 21.07.2010
Stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, oraz PTTK Sosnowiec zapraszają na kolejną wycieczkę w ramach projektu "Zwiedzaj Zagłębie ", która odbędzie się 25 lipca, czyli już w najbliższą niedzielę.

Tym razem wybieramy się na pieszą wędrówkę prowadzącą jednym z etapów zagłębiowskiego odcinka Via Regia: Będzin Góra Zamkowa – Grodziec Góra św. Doroty.

Kościół św. Doroty bywa otwarty jedynie kilka razy w roku, tak więc jest to jedna z niewielu okazji by zobaczyć jego wnętrze.
cały artykuł 3 odpowiedzi
Spotkanie w Dniu świętego Jakuba na Górze św. Doroty w Będzinie-Grodźcu
Piotr Bielecki 21.07.2010
25 lipca z okazji Dnia św. Jakuba oraz zbliżającego się wielkimi krokami otwarcia zagłębiowskiego odcinka Via Regii, zapraszamy wszystkich sympatyków naszego regionu na otwarte, uroczyste spotkanie stowarzyszenia regionalnego Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego które będzie miało miejsce na Górze św. Doroty, w Będzinie-Grodźcu.

Historia tego miejsca sięga zamierzchłych czasów przedchrystusowych. Na szczycie wzgórza znaleziono pozostałości grodu kultury łużyckiej (tej samej, która zbudowała słynny gród w Biskupinie). Jest tu także niewielki, tajemniczy kościół… Obiekt bywa otwarty jedynie kilka razy w roku, tak więc jest to jedna z niewielu okazji by zobaczyć jego wnętrze.

cały artykuł 0 odpowiedzi
Biografie: Stanisław Ciechanowski (1845-1927)
Dariusz Jurek 20.07.2010
Urodzony w 1845 r. w Warszawie. Absolwent Szkoły Głównej w Warszawie. Studia prawnicze ukończone w Paryżu. Po śmierci ojca – Jana Ciechanowskiego („Referendarza Stanu, Sekretarza Generalnego Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu”) przejął należący do niego majątek w Grodźcu.
cały artykuł 3 odpowiedzi
Włodzimierz Wójcik: może nie "czarne", lecz kolorowe Zagłębie
Piotr Bielecki 19.07.2010
Śmiech pusty człowieka bierze, kiedy gdzieś w podróży rozmawia o Zagłębiu z przygodną osobą, która nie była, lub nie bywa w Polsce południowej. Gdy dana osoba dowiaduje się, że urodziłem się w Będzinie, mieszkam w Sosnowcu i pracuję na uniwersytecie w Sosnowcu i w Katowicach, zazwyczaj obdarza mnie współczuciem. . Bo przecież pod ołowianym niebem nie ma słońca, nie widać gwiazd. A powietrze…?
cały artykuł 4 odpowiedzi
Platforma internetowa Trzeciego Sektora Zagłębia Dąbrowskiego
Piotr Bielecki 18.07.2010
Mamy przyjemność poinformować, że jako jedna z dwóch organizacji z Zagłębia Dąbrowskiego otrzymaliśmy dofinansowanie w ramach konkursu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich nadzorowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

cały artykuł 4 odpowiedzi
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka