WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Przygotowania do imprezy na "Dorotce" w dniu 8 sierpnia 2010
Dariusz Jurek 05.08.2010
Przygotowania do imprezy na "Dorotce" w dniu 8 sierpnia 2010 toczą się pełną parą i spory w tym udział ma także stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. Dzięki doskonałej współpracy ze Starostwem Będzińskim i dofinansowaniu przez tą instytucję naszego projektu mogliśmy rozpocząć znakowanie trasy Via Regia na obszarze powiatu będzińskiego i pierwszy etap tych prac dobiega właśnie końca.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Współpraca ze Sławkowem !
Dariusz Jurek 03.08.2010
W dniu wczorajszym, czyli 2 sierpnie 2010 w siedzibie Towarzystwa Miłośników Sławkowa odbyło się zebranie tej organizacji w którym uczestniczyli także przedstawiciele Zarządu Stowarzyszenia regionalnego Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. Efektem tego spotkania jest wzajemna deklaracja szerokiej współpracy pomiędzy naszymi organizacjami.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Twórcy muzyki poszukiwani
Piotr Bielecki 03.08.2010
W związku z realizacją przez Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego projektu stworzenia filmu dokumentalnego "Powstanie styczniowe w Zagłębiu Dąbrowskim", stowarzyszenie zatrudni osobę komponującą lub odtwarzającą muzykę (najlepiej instrumentalną). Wykonana usługa będzie służyła za tło dźwiękowe filmu.
cały artykuł 0 odpowiedzi
prof. Włodzimierz Wójcik: Z księżyca od Ogrodzieńca do Stambułu
Piotr Bielecki 02.08.2010
Oto wielka moc muzyki. Za każdym razem, gdy z płyty słucham Claude’a Debussiego „Światło księżyca”, stają mi przed oczyma niezliczone noce „wartowania” na biwakach i obozach harcerskich. Oto po upalnych sierpniowych dniach wędrowania i obozowania po leśno-skalnych okolicach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, przychodziły błogosławione rześkie wieczory i noce „na postoju” w jakimś urokliwym zakątku Przeczyc, Łysej Góry koło Siewierza, Kuźni Waręźyńskiej, Preczowa; przede wszystkim Ogrodzieńca. Wędrowanie, obozowanie i biwakowanie były sposobem na życie blisko przyrody i naturalnej z nią przyjaźni. Czynne życie kształtowało charaktery, uczyło sprawności, zaradności, pomysłowości.
cały artykuł 6 odpowiedzi
Zagłębiacy w Powstaniu Warszawskim
Dariusz Jurek 01.08.2010
Mija kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Także i w tym zrywie niepodległościowym nie mogło zabraknąć i nie zabrakło udziału córek i synów Ziemi Zagłębiowskiej. Te fakty są jednak mało znane i nie ma niestety dotąd opracowania historycznego na ten temat. Tym bardziej warto przypominać zagłębiowski udział w Powstaniu Warszawskim, każdą postać która w tym wydarzeniu brała udział.
Oto jedna z nich:
cały artykuł 0 odpowiedzi
Biografie: Stanisław Jan Kalabiński (1890-1941)
Dariusz Jurek 30.07.2010
Pułkownik Wojska Polskiego.
Urodził się 23 października 1890 roku w Sosnowcu. Absolwent Szkoły Handlowej w Będzinie (obecne Liceum im. Mikołaja Kopernika). Przez cztery semestry uczęszczał do Wyższej Szkoły Handlowej. Znał biegle języki: rosyjski, niemiecki i francuski. W 1914 roku ukończył kurs podoficerski instruktorski w Rabce. W tym samym roku brał udział w kursie podoficerskim i oficerskim w Nowym Sączu. Nie ukończył go jednak z powodu wybuchu pierwszej wojny światowej.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Dorotka; nasz zagłębiowski Olimp
Dariusz Jurek 26.07.2010
PRZEMÓWIENIE PROFESORA WŁODZIMIERZA WÓJCIKA WYGŁOSZONE PODCZAS ZAGŁĘBIOWSKICH UROCZYSTOŚCI 25 LIPCA
2010 ROKU NA GÓRZE „DOROTCE”:

Z prawdziwym wzruszeniem spoglądam z najwyższego zagłębiowskiego wzniesienia, z Dorotki, na naszą rodzinną ziemię. U stóp tej mojej góry-matki przyszedłem na świat w prostym zagłębiowskim domu postawionym pod kasztanowcami i urodziwym rozległym dębem. W swoim życiu setki razy – niczym jakiś pątnik – zmierzałem drogą obok grodzieckiego lasu, pod dostojne mury siedemnastowiecznego kościółka. Niosłem na ten swoisty Olimp swoje myśli, marzenia, osiągnięcia twórcze. Także miłość pokrzepioną krystaliczną wodą źródlaną, czerpaną spod drogiej naszemu sercu kapliczki. Słynne Źródełko Miłości.
cały artykuł 5 odpowiedzi
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka