WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Polecamy ! - Miejsca Pamięci w Będzinie
Dariusz Jurek 22.02.2011
Miejsca pamięci to wyjątkowo pojemne określenie. To m.in. pamiątkowe tablice, pomniki, jak również w niektórych przypadkach groby i epitafia. W Zagłębiu Dąbrowskim jest ich sporo. Większość z nich ginie jednak gdzieś w naszej pamięci. O niektórych w ogóle nie wiemy. A wszystko przez to, że dzisiaj upamiętniamy ludzi bądź wydarzenia stosując zasadę: byle jak najtaniej, byle szybko, byle przyniosło to splendor i kapitał polityczny.

W naszym regionie brakuje miejsc związanych ze Stanisławem Meusem, płk. Stanisławem Kalabińskim, Wiktorem Monsiorskim itp. Nie ma poświęconej im ani tablicy ani pomnika bądź ulicy. A wszyscy z nich zapracowali sobie na szacunek i pamięć. Co ciekawe nawet tak znany, pierwszy monografista Zagłębia, Marian Kantor – Mirski też nie ma swojego miejsca pamięci.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Film o powstaniu doceniony
Piotr Bielecki 19.02.2011
Niezmiernie miło nam poinformować, że nasz film został uznany w plebiscycie Dziennika Zachodniego za najważniejsze wydarzenie 2010 roku, w Sosnowcu. Serdecznie dziękujemy wszystkim głosującym za uznanie i za oddane głosy.
Przejdź do wyników plebiscytu
cały artykuł 0 odpowiedzi
Serdeczne gratulacje dla rycerzy z Będzina!
Piotr Bielecki 07.02.2011
W dniu 5 lutego 2011 roku odbyły się uroczyste obchody 10 rocznicy powstania Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w zabytkowym kościele Św. Trójcy. Po części oficjalnej która miała miejsce w Domu Parafialnym członkowie Bractwa wraz z zaproszonymi gośćmi udali się na Zamek gdzie miała miejsce rycerska biesiada m. innymi przy pieczonym dziku.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Obchody powstania styczniowego
Piotr Bielecki 06.02.2011
W najbliższy wtorek 8 lutego odbędą się w Sosnowcu obchody 148 rocznicy powstania styczniowego. Jednym z jego punktów będzie projekcja filmu FdZD: "Powstanie Styczniowe w Zagłębiu Dąbrowskim". Serdecznie zapraszamy do udziału w obchodach, które rozpoczną się o godzinie 12:00 przed Dworcem Głównym PKP w Sosnowcu.

Jednocześnie zachęcamy do lektury e-booka stworzonego przy tej okazji przez naszą organizację oraz do obejrzenia naszego filmu:

cały artykuł 0 odpowiedzi
Polecamy: Rok Obrzędowy w Zagłębiu Dąbrowskim
Piotr Bielecki 01.02.2011
Po raz kolejny Muzeum Zagłębia w Będzinie oraz Gimnazjum nr 6 w Sosnowcu zaprasza mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego do wzięcia udziału w konkursie „Rok obrzędowy w Zagłębiu Dąbrowskim”. Do organizacji tegorocznej edycji włączyły się również wszystkie większe miasta zagłębiowskie, powiat będziński oraz Zagórskie Stowarzyszenie Regionalne „Pakosznica” z Sosnowca.

cały artykuł 0 odpowiedzi
Nie wierzymy kandydatom?
Piotr Bielecki 26.01.2011
Dobiegła końca kolejna sonda - tym razem zbieraliśmy opinie na temat kandydatów do władz samorządowych. Niemal wszyscy głosujący (95%) stwierdzili, że powinno się przeprowadzić bardziej wnikliwą selekcję kandydatów, którzy podejmują w naszym imieniu decyzję w sprawach naszego najbliższego otoczenia.

cały artykuł 0 odpowiedzi
Po pokazie filmu...
Piotr Bielecki 24.01.2011
Blisko 40 osób uczestniczyło w projekcji filmu "Powstanie Styczniowe w Zagłębiu Dąbrowskim" autorstwa naszego stowarzyszenia. Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych inicjatywach FdZD. Miejscem pokaz była sosnowiecka Art Cafe Muza, której obsłudze serdecznie dziękujemy za wzorową współpracę i umożliwienie organizacji wydarzenia.

cały artykuł 0 odpowiedzi
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka