WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Relacja z "1863. Wokół powstania styczniowego"
Michał Kusiak 30.05.2019
17 marca 2019 r. w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu zostało zorganizowane spotkanie "1863. Wokół powstania styczniowego". Organizatorami imprezy byli: Instytut Zagłębia Dąbrowskiego, Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu i Stowarzyszenie "Szaniec"
W ramach wydarzenia odbył się pokaz pamiątek z czasów powstania: militaria, dokumenty, fotografie, biżuteria patriotyczna oraz prelekcje: Wyzwolenie Trójkąta granicznego, prof. dra hab. Dariusza Nawrota z Uniwersytetu Śląskiego i Uzbrojenie powstańców styczniowych, Tomasza Otrębskiego - Prezesa Stowarzyszenia im. T. Kościuszki.
Udział wzięli również grupa rekonstrukcyjna Małogoski Oddział Powstańczy 1863 oraz członkowie Koła Historycznego Trzebińskiego Centrum Kultury.


cały artykuł 0 odpowiedzi
I Noc Muzeów w Muzeum Dragon
Michał Kusiak 13.05.2019
Zapraszamy w imieniu organizatorów na I Noc Muzeów w Muzeum Dragon, które odbędzie się 18 maja 2019 r. w Zagłębiowskim Muzeum Militariów Dragon (ul. Gen. Zygmunta Waltera Janke 32). Od godziny 16:00 do 20:00
Drodzy Państwo.


Mam przyjemność zaprosić Was na naszą I Noc Muzeów w Zagłębiowskim Muzeum Militariów Dragon. Jest to nasz debiut i start w tak znaną, dużą ogólnopolską imprezę. Jesteśmy młodą placówką i co za tym idzie nasze możliwości są też skromne- lecz tym bardziej chcemy pokazać Wam to co mamy najlepszego. Nasze działania wspiera Stowarzyszenie Eksploracyjno - Historyczne Galicja , które również zaprezentuje u nas swoje zbiory. Zapraszamy serdecznie i mam nadzieję że będziecie się u nas dobrze bawili. Krzysztof Borda
cały artykuł 0 odpowiedzi
Michał Kusiak 18.04.2019
cały artykuł 0 odpowiedzi
Wycieczki "Śladami Zagłębiowskich Ewangelików"
Michał Kusiak 18.03.2019
cały artykuł 0 odpowiedzi
"1863 - Wokół powstania styczniowego"
Michał Kusiak 15.03.2019
Gorąco polecamy i serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów!

1863. Wokół powstania styczniowego


Instytut Zagłębia Dąbrowskiego Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu i Stowarzyszenie "Szaniec" zapraszają w niedzielę, 17 marca godz. 15.00 na spotkanie "1863 - Wokół powstania styczniowego"; W ramach wydarzenia odbędzie się pokaz pamiątek z czasów powstania: militaria, dokumenty, fotografie, biżuteria patriotyczna oraz prelekcje
cały artykuł 0 odpowiedzi
Bitwa na Saturnie
Michał Kusiak 10.03.2019
Wbrew nieco sugerującemu tytułowi nie będzie to opowieść z gatunku science fiction. Ten krótki tekst opowie o zupełnie zapomnianym zdarzeniu sprzed stu lat. Zdarzeniu, które ponownie powinno znaleźć się w kanonie historii regionalnej Zagłębia Dąbrowskiego.

cały artykuł 0 odpowiedzi
Czy będziemy mieszkać w Województwie Śląsko-Małopolskim?
Michał Kusiak 28.02.2019
26 lutego 2019 r. w Klubie Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych „Marchołt” w Katowicach odbyła się dyskusja nt. zmiany nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele małopolskich i śląskich środowisk: dr Jerzy Gorzelik (Ruch Autonomii Śląska), dr Janusz Okrzesik (Niezależni BB), Piotr Spyra (Koalicja Polski Śląsk), dr Grzegorz Wnętrzak (Stowarzyszenie Beskidzki Dom). Dyskusję poprowadził red. Marek Trojan (Kresy.pl), a w imieniu organizatorów przywitał Aleksander Fiszer.

cały artykuł 0 odpowiedzi
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka