WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Koncert organowy "Czekając na przyjście"
Michał Kusiak 28.11.2019
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Sosnowcu zaprasza w niedzielę 1 grudnia o godz. 11.00 na Koncert organowy "Czekając na przyjście". W programie m.in. utwory Johanna Sebastiana Bacha, Dudleya Bucka, Pietra Cattanea w wykonaniu Zdzisława Smucerowicza. Wstęp wolny.
cały artykuł 0 odpowiedzi
MIEJSKA TOŻSAMOŚĆ ZMAGAZYNOWANA
Michał Kusiak 08.11.2019
To już ponad 12 lat jak firma od mrożonek z Częstochowy wyburzyła najstarszy budynek przędzalni Schoena przy ul. Chemicznej. Miała wówczas powstać nowa blaszana hala, ale do dzisiaj nie powstało nic. Nadmienię, że wcześniej spalił się kawałek ściany i budynek miał zagrażać bezpieczeństwo. Najbardziej okazały zabytek przemysłu sosnowieckiego przeszedł do historii. Powstały za to tekst absolwenta paryskiej Ecole Nationale Superieure d'Architecture Maciek Kudlacik pt. Przyszłość z blachy falistej, opublikowany w "Architektura&Biznes" oraz stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego gdzie oprócz mnie, wówczas prowadzącego Zaglebie.info i Forum Sosnowca znaleźli się Dariusz Jurek, znany później z działań regionalnych - Wiki Zaglebie, Via Regia, a najbardziej z Bulwaru Czarnej Przemszy; Rafał Siciński, twórca TV Zaglebie i Zagłębiowskiej Masy Krytycznej oraz wiele innych lokalnych postaci ze świata kultury i ogólnie lokalnego zaangażowania.

Ta destrukcja hali Schoena wywołała duży sprzeciw i zmianę jakościową. Dzisiaj już mało kto pamięta i zdaje sobie sprawę jakie znaczenie w pobudzeniu lokalnej tożsamości i energii rozwojowej miało FdZD w dwóch odsłonach, ale z dziesiątkami różnorakich inicjatyw.

Minęło sporo czasu od roku 2008, zmienił się gospodarz magistratu Arkadiusz Chęciński , a sytuacja Sosnowca pod względem ochrony artefaktów kultury industrialnej jakby taka sama.

W ostatnich tygodniach doszło do kolejnej bulwersującej destrukcji. Otoż nabywca terenu po Hucie Buczka, developer z Poznania, burzy wkomponowany w krajobraz Sosnowca i dzielnicy Staszic, ponad stuletni ceglany komin dawnej Huty Katarzyna wraz z zabudowaniami. Jak się jednak okazuje oczyszczony teren powędruje do firmy Panattoni, która wybuduje wielki magazyn, jak ich sporo na przedmieściach miast, natomiast nasze śródmieście "zyska" setki TIR-ów dziennie, spaliny, hałas i degradacje świeżo wyremontowanych dróg. Ktoś w UM, jak napisała GW, miał tłumaczyć, że był zakład pracy, będzie kolejny.

Przecież te hektary zabranego śródmieściu terenu dadzą prace kilkudziesięciu osobom, przecież depopulacja Sosnowca nie ustaje...

O mój biedny Sosnowcze! Nie masz Ty powodzenia do tych "sołtysów" ze Zwycięstwa 20. Tym bardziej, że przykłady myślenia miejskiego i miastotwórczego przywędrowały już pod same granice. Katowice - Strefa Kultury po KWK Katowice, P23 - Porcelana Śląska, Dąbrowa Górnicza- Fabryka Pełna Życia po Defum, a w Będzinie rekonstrukcja i renowacja Wzgórza Zamkowego.

Oczywiście Sosnowiec przeszedł w ostatnich latach dużą zmianę. Setki budynków pokryły się styropianem, przeważa "pasteloza" choć są nieliczne przypadki działania estetycznego i całościowego np. SM Środula, powstały ronda, ścieżki rowerowe i remonty obiektów użyteczności publicznej - całkiem okazałe. Pamiętajmy jednak o tym, że te działania są typowe dla każdego miasta w Polsce i UE, a o tożsamości i charakterze miast świadczy ich historia. My mamy takową i to są nie tylko pałacyki przemysłowców i gierkowskie blokowiska, ale ceglane hale i kominy, nitowane mosty, szyby kopalniane - niestety większość już tylko na zdjęciach.

Powiem na koniec wprost. Przy tej obsadzie i mentalności decydentów z UM nie ma szans na zatrzymanie degradacji społecznej Sosnowca. Mimo sztuczek PR- owych, każdy kolejny problem to uwidacznia. Zaczyna to przypominać Bal na Titanicu gdzie zostało niewielu pasażerów. Konkluzji nie mam, bo sam naprawdę nie wiem czy da się to wszystko generalnie zmienić.

Jedno jest pewne, że w mieście wyludniającym się tak bardzo, zielone światło dla magazynów z jednoczesnym zniszczeniem historii materialnej, to bardzo zła decyzja.

Czy powstanie jeszcze kiedyś prawdziwie niezależna i ideowa grupa ludzi, która zawalczy o miejskość Sosnowca - jak wspomniane FdZD? Życzę tego temu miastu. Pozdrawiam i proszę o udostępnianie. Piotr Krawczyk
cały artykuł 0 odpowiedzi
Stanisław Czekalski - 70 lat w drodze...
Michał Kusiak 24.10.2019
Zapraszamy na spotkanie urodzinowe Stanisława Czekalskiego, które odbędzie się 29 października o godzinie 18:00 w Miejskim Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu, ul. Będzińska 6.
Oprawa Muzyczna"
- Bożena Związek - śpiew,
- Andrzej Czekalski - fortepian
- Paweł "Aldaron" Czekalski - gitara, harmonijka ustna, śpiew.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Głosuj na Bulwar Czarnej Przemszy na Środuli
Michał Kusiak 28.09.2019
Zachęcamy Was do głosowania na projekt 0/34 czyli kolejny Odcinek Bulwar Czarnej Przemszy, tym razem fragment od ul. Rybnej do ul Śnieżnej. Projekt znajduje się w "obszarze ogólnomiejskim" a to oznacza że każda osoba może zagłosować na "swój" projekt dzielnicowy a ponadto na projekt 0/34 "@ Bulwar Czarnej Przemszy".

Czy warto właśnie na ten projekt głosować? Odpowiedź znajdziecie na własne oczy, na już zrealizowanych odcinkach; od Gastronomika do sądu i przy Parku Harcerskim. To dzięki Waszym głosowaniom na BCP w poprzednich latach już powstały w tym miejscu doskonała droga rowerowa, alejka dla pieszych. ławki i oświetlenie! Kolejny fragment BCP będzie gotowy do maja 2020.

Teraz może być podobnie ale trzeba wygrać! Głosujcie i zachęcajcie do tego bliskich i znajomych. głosujcie całymi rodzinami, także w imieniu małoletnich dzieci i seniorów w Waszych rodzinach! To projekt dla wszystkich mieszkańców!

Głosowanie trwa; głosujemy tu: https://obywatelski.sosnowiec.pl/glosowanie

A tu można przeczytać co o naszym projekcie pisze Dziennik Zachodni;

https://dziennikzachodni.pl/powstanie-wazna-czesc-bulwaru-czarnej-przemszy-podpisano-umowe-z-firma-drogomax/ar/c1-14452283
cały artykuł 0 odpowiedzi
Cztery wycieczki po Zagłębiu
Michał Kusiak 23.09.2019
W pierwsze trzy weekendy października odbędzie się cykl 4 wycieczek „Śladami zagłębiowskich ewangelików”.

Ponieważ wycieczki ewangelickimi śladami po Zagłębiu Dąbrowskim cieszyły się dużym zainteresowaniem, postanowiliśmy w tym roku zorganizować je ponownie, tym razem w szerszej odsłonie. Zamiast dwóch odbędą się cztery wycieczki.

Cały projekt jest współorganizowany wraz z Miejskim Domem Kultury „Kazimierz” w Sosnowcu finansowany przez Gminę Sosnowiec w ramach Sosnowieckiego Programu Wspierania Inicjatyw Kulturalnych – edycja III/2019.

Pierwsza wycieczka odbędzie się w niedzielę 6 października i będzie wycieczką pieszą, obejmującą okolice naszego kościoła. Wycieczka rozpocznie się zbiórką w kościele ewangelickim w Sosnowcu o godz. 15:00, i potrwa ok. 3h 15 min. W tym czasie uczestnicy zwiedzą fantastyczny Pałac Dietla, przespacerują się po dawnym Dietlowskim Parku Pałacowym, zobaczą z zewnątrz zabytkowy budynek Szkoły Realnej, a na koniec – nasz kościół ewangelicki. Koszt wycieczki to zaledwie 5 zł od osoby (w tym jest już bilet za wejście do Pałacu Dietla).

Druga wycieczka odbędzie się w sobotę 12 października i będzie wycieczką pieszo-autokarową. Wycieczka rozpocznie się zbiórką o godz. 8:00 pod pomnikiem Staszica w Dąbrowie Górniczej (naprzeciwko Muzeum Miejskiego „Sztygarka”). Wycieczka potrwa ok. 10,5 godzin. W tym czasie uczestnicy zwiedzą dąbrowskie Muzeum Miejskie, zobaczą dawny kościół ewangelicki w Dąbrowie, a następnie udadzą się do podstawionego autokaru, aby zobaczyć ewangelickie ślady w Porębie, Zawierciu, Pilicy i Wierbce. Podczas wycieczki będzie istniała możliwość skorzystania z obiadu (płatne dodatkowo). Koszt wycieczki to zaledwie 2,5 zł od osoby (w tym jest już bilet za wejście do muzeum!). Autokar po powrocie do Dąbrowy Górniczej pojedzie dalej do Sosnowca (możliwość wysiadania pod Dworcem PKP).

Trzecia wycieczka odbędzie się w niedzielę 13 października i będzie wycieczką pieszo-autobusową. Wycieczka rozpocznie się zbiórką o godz. 9:30 pod Mauzoleum Dietlów na cmentarzu ewangelickim w Sosnowcu. Wycieczka potrwa ok. 3,5 godziny. W tym czasie uczestnicy zwiedzą cmentarz ewangelicki w Sosnowcu, a następnie korzystając z komunikacji miejskiej (konieczne posiadanie biletu ZTM na 1 miasto lub ważnego biletu okresowego!), dojadą pod Pałac Schöna na Środulce. Po zwiedzeniu znajdującego się tam muzeum, grupa zobaczy znajdujące się obok fabryczne osiedle patronackie. Koszt wycieczki to zaledwie 3 zł od osoby (w tym jest już bilet za wejście do muzeum).

Czwarta wycieczka odbędzie się w sobotę 19 października i będzie wycieczką pieszo-autobusową. Wycieczka rozpocznie się zbiórką o godz. 14:45 na przystanku tramwajowym Niwka Kościół (stanowisko w kierunku Mysłowic) (wygodny dojazd zwłaszcza tramwajem nr 26 z centrum Sosnowca; możliwy dojazd także autobusami 18, 26, 35, 150 i 160 – przystanki Niwka Kościół lub Niwka Fabryka). Wycieczka potrwa ok. 3,5 godziny. W tym czasie uczestnicy zobaczą najstarszy grób chrześcijanina w Sosnowcu, posłuchają o niweckich ewangelikach, a następnie korzystając z komunikacji miejskiej (konieczne posiadanie biletu ZTM na 1 miasto lub ważnego biletu okresowego!), dojadą pod Park Sielecki. Grupa przejdzie nim do Zamku Sieleckiego, gdzie zwiedzi jego wnętrze i znajdujące się tam wystawy. Wycieczka jest całkowicie bezpłatna.

Wszystkie wycieczki poprowadzi Paweł Nalepa – Instruktor Krajoznawstwa i członek Klubu Przewodników przy oddziale PTTK w Sosnowcu.

Z uwagi na limity miejsc w obiektach muzealnych i autokarze oraz potencjalnie duże zainteresowanie, prowadzone będą zapisy na wycieczki. Zapisy ruszą 2 października (środa) o godz. 8:00. Zapisy będą prowadzone przez Centrum Informacji Miejskiej w Sosnowcu (CIM), które mieści się w pasażu koło dworca kolejowego, przy tzw. Patelni (adres ul. Warszawska 3/20; tel. 32 265 60 04). Zapisy będą przyjmowane osobiście lub telefonicznie w godzinach pracy CIM-u (w tygodniu 8:00-18:00; w soboty 8:00-14:00).

Każdy zgłaszający się będzie mógł zapisać maksymalnie do 4 osób na każdą z wycieczek.

Dodatkowo pewna pula miejsc zarezerwowana będzie (tymczasowo) dla osób, które odwiedzą nasz kościół podczas Otwartych Drzwi Kościoła (sobota, 12:00-19:00), a zwłaszcza wezmą udział w Grze Kościelnej. Miejsca z tej puli, jeśli nie zostaną wykorzystane, będą dostępne w CIM-ie od poniedziałku 7 października.

Zachęcamy do uczestniczenia we wszystkich lub chociaż w większości wycieczek, bowiem wszystkie 4 wycieczki stanowią integralną całość, a przewodnik podczas późniejszych części będzie odwoływał się do części wcześniejszych).
cały artykuł 0 odpowiedzi
Otwarcie wystawy: Sosnowiec 1939
Michał Kusiak 12.09.2019
1939 w Sosnowcu
Wystawa historyczna od 14 września do 15 listopada 2019 r.
Kuratorka Monika Kempara
0twarcie wystawy 13 września o godz. 17.00


Dla wielu mieszkańców Sosnowca, podobnie jak innych miast, pierwsze miesiące 1939 roku nie różniły się od lat ubiegłych, mimo licznych sygnałów o nadchodzącym zagrożeniu ze strony Niemiec. Lato tego roku było upalne więc mieszkańcy miasta wypoczywali w kurortach i na letniskach. Kwitło życie kulturalne i społeczne, organizowano wystawy, koncerty. Świetnie działał przemysł. Ludność Sosnowca – wielokulturowy tygiel – korzystała z dobrodziejstw prężnie rozwijającego się miasta. Niestety ten beztroski czas został brutalnie przerwany 4 września 1939 roku, gdy wojska niemieckie wkroczyły do Sosnowca. Zapanował terror i strach. Życie już nigdy nie miało być takie jak wcześniej.
Wystawa jest próbą przybliżenia panującej wówczas atmosfery oraz pokazania sytuacji ludności w przeddzień wybuchu II Wojny Światowej. Zostaną na niej zaprezentowane zdjęcia, dokumenty i inne materiały archiwalne.


Wystawie towarzyszyć będą wydarzenia.
2.10.2019 godz. 17.00 – Wykład pt. „Mojżesz Merin – zbawca czy kolaborant? Sylwetka przewodniczącego Judenratu w Sosnowcu w czasie okupacji niemieckiej. Monika Kempara, kurator wystawy. Wstęp wolny
23.10.2019 godz. 17.00 – Pokaz filmu Numer na przedramieniu mojego pradziadka, produkcja HBO (dostępny także w HBO GO).
Film przedstawia rozmowę pomiędzy dziesięcioletnim wnukiem i jego dziewięćdziesięcioletnim dziadkiem, która zostaje sprowokowana zainteresowaniem chłopca wytatuowanym numerem na ręce dziadka. Podczas tej rozmowy Jack Feldman opowiada historię swojej młodości, spędzonej w Sosnowcu, brutalnie „zakłóconej” wybuchem II Wojny Światowej. Opisuje życie, jakże podobne do wielu innych, naznaczone dramatem Holokaustu. Film prezentuje także archiwalne zdjęcia przerobione w ruchome rysunki i obrazy. Stanowi on znakomitą lekcje historii. Wstęp wolny

Materiały zaprezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów: Dariusza Kmiotka, Pawła Ptaka, Darii Wilczyńskiej-Zięby, Adama Szydłowskiego, Archiwum Teatru Wielkiego w Poznaniu, Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej, Biblioteki Jagiellońskiej, www.polona.pl oraz kolekcji prywatnych
cały artykuł 0 odpowiedzi
Wernisaż wystawy: Jan Paweł II - w 20. rocznicę wizyty
Michał Kusiak 30.08.2019
Dyrekcja i pracownicy Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu serdecznie zapraszają 5 września o godz. 18.00 na wernisaż "Jan Paweł II - w 20. rocznicę wizyty". Honorowy patronat nad ekspozycją objęli:
JE Grzegorz Kaszak - Biskup Diecezji Sosnowieckiej.
JE Jan Kopiec - Biskup Diecezji Gliwickiej.
Arkadiusz Chęciński - Prezydent M. Sosnowca.
Zygmunt Frankiewicz - Prezydent M. Gliwice.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka