WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Program "Było, nie minęło"
Michał Kusiak 09.02.2022
W sobotę, 5 lutego 2022 r. gościł w Zagłębiu na zaproszenie prezesa Dariusz Jurka red. Adam Sikorski z ekipą programu TV "Było, nie minęło.

Po całym dniu zdjęć w Siemoni, Sączowie oraz w Sosnowcu, przed dworcem oraz przed dworcem w Maczkach powstanie program dedykowany Powstaniu Styczniowemu w naszym regionie, ze szczególnym uwzględnieniem postaci Serafina Wojciecha Szulca, którego kiedyś „odkrył” prezes, a którego od lat stara się przywrócić historii regionu. Dziękujemy serdecznie profesorowi Dariuszowi Nawrotowi za wydatne wsparcie w sosnowieckiej części nagrania tego programu!
cały artykuł 0 odpowiedzi
Powstanie Styczniowe w Zagłębiu Dąbrowskim
Michał Kusiak 22.01.2022
"(...) Już dzisiaj zwracamy się z gorącym apelem do wszystkich sosnowieckich polityków, do samorządowców i władz miasta, do regionalnych organizacji pozarządowych, miłośników regionu i lokalnych mediów; w roku 2013, a więc za cztery lata będziemy obchodzić okrągłą, 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Tym samym, w lutym 2013 roku będzie to także 150 rocznica bitwy o Sosnowiec. Do tej daty jest jeszcze sporo czasu. Przygotujmy się i uczcijmy tę rocznicę w takim wymiarze, na jaki zasługuje!
cały artykuł 0 odpowiedzi
Michał Kusiak 22.12.2021
cały artykuł 0 odpowiedzi
Uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej Serafinowi Szulcowi w Siemoni
Michał Kusiak 25.10.2021
W niedzielę 17 października, po Mszy Świętej na głównym palcu w Siemoni miała miejsce patriotyczna uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej urodzonego w tej miejscowości 190 lat temu Serafina Wojciecha Szulca, kapelana oddziałów powstańczych z okresu powstania styczniowego 1863/1864.

cały artykuł 0 odpowiedzi
Wystawa "Droga św. Jakuba "VIA REGIA"
Michał Kusiak 09.08.2021
Serdecznie Zapraszamy na wystawę "Droga św. Jakuba – VIA REGIA" prezentowaną w Muzeum Zagłębia - Pałac Mieroszewskich w Będzinie. Wystawę można oglądać od 31 lipca do 29 sierpnia.

Dawny szlak handlowy, droga pielgrzymkowa, trakt prowadzący przez obszar Starego Kontynentu gdzie krzyżują się różne tradycje, idee, zwyczaje. Dla wielu ludzi Droga św. Jakuba, dawna Via Regia, czyli Droga Królewska, stała się okazją do spotkania z samym sobą, doświadczenia duchowej przemiany lub kontaktu z Absolutem. Wielu pielgrzymów, którzy wyruszyli na wędrówkę zmieniło swoje życie. Ten niezwykły szlak prowadzi bowiem nie tylko przez przestrzeń, lecz także dociera do głębi natury człowieka.
Pozwala ona poznać szlak żółtej muszli, jego historię oraz ciekawe obiekty położone na trasie w Małopolsce
cały artykuł 0 odpowiedzi
Złota Odznaka Honorowa za zasługi dla województwa śląskiego
Michał Kusiak 29.07.2021
Miło jest nam poinformować wszystkich członków, sympatyków i przyjaciół stowarzyszenia o tym, że FdZD zostało uhonorowane za wieloletnie działania na rzecz promocji regionu, a szczególnie tradycji i dziedzictwa historycznego i kulturowego Zagłębia Dąbrowskiego. Między innymi także za opracowanie, wytyczenie, oznakowanie i promowanie w skali ponadlokalnej odcinka najważniejszego szlaku kulturowego Europy, Drogi św. Jakuba VIA REGIA, przebiegającego przez obszar województwa.
Wyróżnienie w postaci „ZŁOTEJ ODZNAKI HONOROWEJ ZA ZASŁUGI DLA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO” zostało przyznane przez Sejmik Województwa.
Takie samo wyróżnienie, już indywidualnie otrzymał także Dariusz Jurek, prezes stowarzyszenia regionalnego Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.

Za docenienie naszej, kilkunastoletniej pracy na rzecz Małej Ojczyzny serdecznie dziękujemy!
Dziękujemy także tym wszystkim osobom od których otrzymujemy podziękowania i wyrazy sympatii.

Zarząd FdZD
cały artykuł 0 odpowiedzi
"Bobrowniki i Sączów Inwentarze dóbr z XVII, XVIII i XIX w. Przyczynek do historii wsi w dobrach rządowych"
Michał Kusiak 08.06.2021
Rekomendujemy i polecamy! :)
Nowa, niezwykle cenna i profesjonalna pozycja która powinna się znaleźć na półce każdego badacza i miłośnika naszego regionu.


cały artykuł 0 odpowiedzi
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka