WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Witamy w Zagłębiu Dąbrowskim, witamy w Sosnowcu!
Dariusz Jurek 12.12.2010
Przed drugą turą wyborów na Urząd Prezydenta Sosnowca zwróciliśmy się do obu kandydatów z szeregiem pytań w kwestiach regionalnych. Było tam także pytanie związane z pielęgnowaniem historycznej i kulturowej granicy Zagłębia Dąbrowskiego, oraz sugestia aby na granicy Sosnowca i Katowic postawić baner, tzw. „witacz” promujący nasz region.

Byliśmy mile zaskoczeni że obaj kandydaci odpowiedzieli bardzo pozytywnie zarówno na to pytanie jak i na naszą sugestię zamontowania banera witającego na tej ruchliwej trasie podróżnych wjeżdżających do naszego miasta i do naszego regionu. Ta prosta, stosunkowo tania i niezwykle skuteczna metoda promocyjna jest przecież często spotykana nie tylko w Polsce ale i na całym świecie.


W przypadku Sosnowca i całego Zagłębia tego typu promocja ma wiele wymiarów. Funkcjonujemy jak część konurbacji i związku miast i ta całość jest już w pewien sposób promowana. W naszym interesie jest jednak abyśmy się także z tej całości wyróżniali, tym bardziej że mamy ku temu wyraziste przesłanki. Granica na Brynicy i Przemszy to przecież granica dwóch różnych regionów tworzących to województwo, a różnorodność nie jest czymś szkodliwym jak często twierdzono dotąd lecz bogactwem i zaletą. Pielęgnowanie różnorodności przy jednoczesnym "budowaniu mostów" jest jedyną logiczną drogą do w pełni partnerskiej sąsiedzkiej współpracy z miastami górnośląskimi.

Prowadzona przez wiele lat przez zagłębiowskie elity polityka „siedzenia pod miotłą” nie przyniosła Zagłębiu żadnego zysku tylko straty w kwestiach naszej własnej tożsamości. Kontynuacja takich zachowań i działań oraz zaniechań w świetle ostatnich wydarzeń w śląskiej części województwa będzie już nie tylko dowodem ignorancji czy braku lokalnego patriotyzmu ale najzwyczajniej głupoty politycznej. I odwrotnie, ten kto dostrzeże potencjał w pielęgnowaniu i promowaniu wartości regionalnych, ten kto zacznie je wspierać zyska nie tylko uznanie ale także i polityczny kapitał.

Zagłębie poddawane przez wiele lat marginalizacji i auto marginalizacji potrzebuje wielu działań aby odrobić stracony czas i zaniedbania w sferze tożsamości regionalnej. Muszą to być działania złożone, niektóre zapewne oparte o wieloletnie programy, ale mogą to być także działania proste, możliwe do wprowadzenia bez mała od zaraz.

Do takich działań można bez wątpienia zaliczyć System Identyfikacji Wizualnej Zagłębia Dąbrowskiego polegający m. innymi na ustawieniu na ruchliwych trasach wlotowych pewnej liczby banerów które będą witać podróżnych w naszym regionie. Proponujemy zacząć skromnie, od jednego ale za to umiejscowionego w bardzo ruchliwym miejscu które mija codziennie dziesiątki tysięcy samochodów. Mowa jest oczywiście o granicy Katowic i Sosnowca, przy drodze S86 czyli tzw.”gierkówce”. Potencjał tego miejsca dostrzegła już jakiś czas temu firma Media Markt ustawiając baner reklamowy o treści „Witamy w Zagłębiu niskich cen”.

Miejmy nadzieję że potencjał promocyjny tego miejsca dostrzegą także wreszcie władze samorządowe Sosnowca i już wkrótce zobaczymy tam baner o treści: „Witamy w Zagłębiu Dąbrowskim, witamy w Sosnowcu!”

Zapraszamy do dyskusji na ten temat: http://forum.zaglebiedabrowskie.org/viewtopic.php?p=24416#p24416
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka