WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane












Społeczność
Polecamy




Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Biografie: Adamiecki Karol (1866 - 1933)
Dariusz Jurek 28.11.2010
KONSTRUKTOR, TECHNOLOG, WSPÓŁTWÓRCA NAUKI ORGANIZACJI PRAC

Urodził się 18 marca 1866 roku w Dąbrowie Górniczej na Redenie w rodzinie inżyniera górniczego Karola i Wandy z Ludwikowskich.
Przed pójściem na studia ukończył naukę w średniej szkole technicznej w Łodzi. Studiował w Instytucie Technologicznym w Petersburgu.
W 1891 r. uzyskał tytuł inżyniera technologii. Pracę zawodową rozpoczął w 1891 roku w Hucie Bankowej, z początku jako pracownik biura technicznego, następnie jako asystent kierownika walcowni.

Prowadził również badania nad techniką wyginania się i deformacją walców, wykonał przyrząd do graficznego przedstawiania powiększonych I5O-krotnie deformacji.
Prowadził pierwsze obserwacje w dziedzinie organizacji produkcji. W latach 1899-1905 pracował w przemyśle hutniczym w południowej Rosji. Pracował także w Zakładach Hutniczych Hartmana w Ługańsku, gdzie pełnił funkcję kierownika walcowni, z kolei w Jekaterynosławiu był dyrektorem technicznym w Towarzystwie Akcyjnym Walcowni Rur i Żelaza.

Wykazał, że robotnicy polscy są pracowici. Pomogła mu metoda, którą sam stworzył i wypróbował. W wyniku ścisłych badań stworzył harmonogram pracy. W 1907-1911 roku pełnił funkcję dyrektora w Zakładach Ceramicznych "Korwinów" i był doradcą techniczno-organizacyjnym licznych polskich i rosyjskich zakładów przemysłowych.

Wyniki jego badań zostały opublikowane w pracy pt. "0 zasadach organizacji pracy zbiorowej". Sformułował prawa pracy m.in. prawo podziału pracy i regułę specjalizacji, prawo koncentracji, prawo harmonii.

W 1919 roku Karol Adamiecki objął Katedrę Technologii Mechanicznej i Walcownictwa na Politechnice Warszawskiej.
W 1922 roku została utworzona przez niego Katedra Zasad Organizacj i Pracy i Zakładów Przemysłowych, prowadził tam wykłady z "Zasad organizacji pracy". Za całokształt swej pracy badawczej został odznaczony w 1932 roku najwyższym odznaczeniem im. Plaque d'Oro Odznaczony również Krzyżem Komandorskim Orderu Polonia Restituta. Przyznano mu honorowe członkostwo Międzynarodowego Komitetu Naukowej Organizacji na Kongresie w Amsterdamie.

Dzisiaj jego imię nosi Akademia Ekonomiczna w Katowicach.

Inne jego opublikowane prace to: "Harmonizacja jako jedna z głównych podstaw organizacji naukowej", "Naukowa organizacja i jej rola w życiu gospodarczym", ,,0 istocie naukowej organizacji".

Biogram opracowała Karolina Szymkowska
Portret Karola Adamieckiego namalował Romuald Korus
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania








Nasi partnerzy




_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2023 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka