WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Zagłębiacy w Powstaniu Warszawskim
Dariusz Jurek 01.08.2010
Mija kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Także i w tym zrywie niepodległościowym nie mogło zabraknąć i nie zabrakło udziału córek i synów Ziemi Zagłębiowskiej. Te fakty są jednak mało znane i nie ma niestety dotąd opracowania historycznego na ten temat. Tym bardziej warto przypominać zagłębiowski udział w Powstaniu Warszawskim, każdą postać która w tym wydarzeniu brała udział.
Oto jedna z nich:

Ewa Faryaszewska (1920 – 1944)

Urodziła się w Dąbrowie Górniczej 10 marca 1920 roku. Była córką Ireny i Konstantego Faryaszewskiego, inżyniera górniczego i dyrektora kopalni „Flora”, oraz Członka Komisji Egzaminacyjnej Akademii Górniczej w Krakowie. Od dzieciństwa była wychowywana w duchu polskiego patriotyzmu oraz uczestniczyła w ruchu skautingowym.

Po śmierci ojca w 1938 roku przeprowadza się wraz z matką i rodzeństwem do Warszawy gdzie rozpoczyna naukę na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych. Interesuje się także fotografiką. Działa aktywnie jako harcerka Chorągwi Warszawskiej.

Po wybuchu wojny przystępuje do konspiracji przyjmując pseudonim „Ewa” i należy do kręgu starszo harcerskiego „Kuźnica”. Pełni funkcje łączniczki batalionu „Wigry”. Za swoją postawę awansowana jest do stopnia kaprala. Podczas Powstania Warszawskiego z wielkim poświęceniem działa w zespole osób odpowiedzialnych za ratowanie zabytków kultury narodowej na Starym Mieście, które były składowane w piwnicach siedziby muzeum. Jednocześnie fotografuje powstańczą Warszawę i niektóre z jej prac znajdują się obecnie w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Ciężko ranna 28 sierpnia na Krzywym Kole, umiera następnego dnia.

W powstaniu aktywnie uczestniczą także najbliżsi Ewy. Rodzeństwo, siostra Aluka (?) i brat Ludwik walczą z bronią w ręku w śródmieściu. Matka Irena pomaga rannym i w relacjach pamiętnikarskich (np. Barbary Gancarczyk ps „pająk”, sanitariuszki kompanii szturmowej batalionu „Wigry”) występuje jako „ciocia Faryaszewska”. Według tych relacji matce i rodzeństwu Ewy udaje się przeżyć powstanie.

Historia Ewy nie zakończyła się wraz z jej śmiercią. Oto bowiem kilkadziesiąt lat później znany malarz holenderski Theo Huson przegląda zdjęcia z Powstania Warszawskiego. Na jednym z nich znajduje piękną dziewczynę. To właśnie Ewa ! Zachwycony jej urodą i przejęty tragicznym losem
maluje w 1991 roku jej portret na tle płonącej Warszawy, nazywa ją także „polską Brigit Bardot czasu wojny”. W chwili obecnej portret jest własnością Muzeum Powstania Warszawskiego.

Biogram opracował: Dariusz Jurek
Obraz namalował Theo Huson
(czarno-biała reprodukcja tego obrazu pochodzi z Ekspresu Zagłębiowskiego)
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka