WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane












Społeczność
Polecamy




Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Biografie: Michał Spisak (1914 - 1965)
Dariusz Jurek 08.07.2010
Urodził się 14 września 1914 roku w Dąbrowie Górniczej. Ojciec Gustaw był bednarzem, a matka Władysława prowadziła pralnię i farbiarnię w Dąbrowie Górniczej.
Ukończył siedmio-klasową szkołę powszechną i szkołę muzyczną.
Pierwszym jego nauczycielem muzyki był skrzypek Józef Kozera. Pobierał początkową naukę gry na skrzypcach u pedagoga i dyrygenta Kazimierza Wilkoszewskiego. Mając lat szesnaście rozpoczął studia
w Konserwatorium Muzycznym w Katowicach w klasie skrzypiec i kompozycji. Dał się poznać
jako nieprzeciętny talent muzyczny, który prześcignął swoich rówieśników w zdolnościach.

Edukację muzyczną kontynuował w warszawskim Konserwatorium Muzycznym w klasie kompozycji pod kierunkiem wybitnego pedagoga kompozycji Kazimierza Sikorskiego. Pobierał także regularne lekcje u Aleksandra Brachockiego. Przed pójściem do Konserwatorium Muzycznego udzielał prywatnych lekcji gry na skrzypcach.

W 1934 roku pełnił funkcję asystenta w klasie skrzypiec u profesora Zygmunta Szellera, który kierował Niższą Szkołą Muzyczną. Pod jego kierunkiem kształcili się nauczyciele w klasie skrzypcowej, urządzonej przez Wydział Oświecenia Publicznego Urzędu Wojewódzkiego.

Występował też jako solista na koncertach w miastach Zagłębia Dąbrowskiego i Górnego ŚIąska. W 1937 roku osiadł na stałe w Paryżu, gdzie kontynuował swe nauki kompozytorskie w klasie Nadii Boulanger. Związany był z paryskim Stowarzyszeniem Młodych Muzyków Polskich.

Michał Spisak, to twórca "Hymnu Olimpijskiego", za który w 1955 r. otrzymał nagrodę Międzynarodowego Konkursu Olimpijskiego.
Pisał muzykę symfoniczną, kameralną, utwory solowe na fortepian, skrzypce i instrumenty dęte. Wyróżniony został I nagrodą na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Brukseli (1953) za "Serenadę na orkiestrę smyczkową".

W 1957 roku otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Królowej Elżbiety za "Concerto giocoso".

Na rok przed śmiercią Związek Kompozytorów Polskich nagrodził kompozytora za całokształt twórczości.
Zmarł 28 stycznia 1965 roku w Paryżu. Grób Michała Spisaka znajduje się na cmentarzu Montmartre.

Biogram opracowała Karolina Szymkowska
Portret Michała Spisaka namalował Andrzej Wojtala
15 odpowiedzi
Komentarze

#1 | Sarnowianka dnia lipca 10 2010 18:22:40
Piękna postać i piękny esej.
#2 | cezar borgia dnia lipca 11 2010 10:06:47
Widzę, że na FDZD w dziale biografii mamy dominację Dąbrowy Górniczej. Trzeba to koniecznie zmienićSmile
#3 | Darek dnia lipca 11 2010 10:33:41
Dział biografii tworzą wszyscy zainteresowani.
Ponawiamy zaproszenie do współpracy Smile
Wystarczy opracować ciekawy biogram osoby związanej z naszym regionem i opatrzyć jakimś zdjęciem,lub innym wizerunkiem. Taki materiał bardzo chętnie zamieścimy Smile
#4 | Nie cezar borgia dnia lipca 11 2010 11:32:09
Cezar borgia - jeśli jest Pan taki Borgia, to niech Pan pisze, a nie jęczy jak nie dopieszczona dziewica. U nas w Zagłębiu mężczyźni zwykle byli MĘŻCZYZNAMI. Jeśli coś miało być zrobione, to sami brali się do DZIEŁA. Ja nie szukam wymyślnych pseudonimów.Robię swoje, choć - jako senior - nic nie muszę. Książki i artykuły piszę za darmo. Bo w naszym świecie płaci się jedynie za wywóz śmieci, za przykręcenie śrubki, za taksówkę, za kurs samochodowy, za korepetycje, za jarzyny na targu, za parking. Uczeni robią wszystko dla Ojczyzny gratis. Profesor Honorowy Uniwersytetu Śląskiego WŁODZIMIERZ WÓJCIK
#5 | cezar borgia dnia lipca 11 2010 14:57:07
Widzę, że łatwo jest Panu obrażać takie osoby jak ja. Bo przecież łatwo obrzucić błotem człowieka i ukryć się za profesorskim tytułem. Nie "jęczę" drogi Panie. To co napisałem w komentarzach miało wymiar humorystyczny. Mam święte prawo do używania pseudonimu. Wiadomość dla Pańskiego EGO - jestem będzińskim historykiem i sekretarzem jednego z zagłębiowskich stowarzyszeń. Zależy mi na promocji regionu a nie promowaniu własnej osoby. Moje serce jest po właściwej stronie Brynicy, w Zagłębiu. Publikuję artykuły poświęcone temu miejscu. Służę swoją wiedzą innym. A co do biogramów na stronie FDZD jestem współautorem biogramu Stanisława Meusa - wybitnego zagłębiowskiego modelarza. Przez wiele lat ciężko pracowałem na to aby doceniono mój wkład w promocję m.in. Będzina i ludzi z nim związanych. Nie musi mi Pan wierzyć. Niech Pan zapyta o mnie ludzi z takich Stowarzyszeń jak FDZD, Pro-Fortalicium czy Parcina a także regionalnych historyków. Doradzam Panu profesorowi żeby lepiej dobierał słowa i nie kierował się emocjami tylko zdrowym rozsądkiem. Jeśli nie będziemy siebie szanować nikt nas szanować nie będzie.
#6 | Do Pana Darka dnia lipca 11 2010 17:19:02
Panie Darku, Prezesie. Co ja mam robić? Ja po prostu nie znam w naszym regionie zasłużonego historyka, działacza środowiskowego o nazwisku "cezar borgia". Skąd więc to narzekanie? Te "wszytki płaczy, wszytki łzy Heraklitowy, i lamynty i skargi Symonidowy"? Ja mogę docenić czyjekolwiek zasługi w momencie, gdy bedę wiedział, z kim mam do czynienia i co on napisał, co zrobił, jaki wygłosił referat.Czy ja obraziłem zasłużonego dla Zagłębia konkretnego naukowca, lub popularyzatora nauki? Ja jedynie zrobiłem przytyk do tego wydumanego pseudonimu.Pisać, a nie jęczeć, nie użalać się nad swoimi kompleksami. Każdy może zrobić magisterium, doktorat, habilitacje, dopracować się tytułów. Wystarczy tylko PRACOWAĆ. Włodzimierz Wójcik.
#7 | cezar borgia dnia lipca 11 2010 17:52:08
Szanowny Panie profesorze nie jestem prezesem tylko sekretarzem stowarzyszenia. Po drugie nie jestem utytułowanym historykiem. Nie są mi potrzebne zaszczyty, ordery i pochwały. Robię swoje. Na swój sposób promuję region. Nikt nie musi zgadzać się z moją wizją historii ani sposobem przedstawiania Zagłębia. W końcu mamy demokrację i każdy ma prawo do swojego zdania. Jest Pan jedyną osobą, którą drażni mój pseudonim. Ja osobiście nie widzę w nim nic złego. Będzinianie znają mnie jako cezara borgię i doceniają to co robię. I to mi w zupełności wystarcza. Dla mnie jest to największą nagrodą. Oczywiście, ze można mnie nie lubić. Za co? Powodów może być sporo. Po pierwsze dlatego, że autorytetem zajmującym się historią Zagłębia jest dla mnie taki człowiek jak Jarosław Krajniewski. Po drugie dlatego, że jestem zatwardziałym przeciwnikiem Bolesława Ciepieli, który swoją "twórczością" szkodzi historii Zagłębia. Po trzecie dlatego, że cenię sobie obiektywizm i niezależność. Po czwarte dlatego, że nie zgadzam się aby współczesną politykę mieszać do historii. I po piąte dlatego, że wierzę w to co robię i z każdym rokiem dostrzegam w historii Zagłębia coś nowego, niebanalnego, czemu warto poświęcić swój czas i kilka słów...
#8 | Wojciech Pudło dnia lipca 12 2010 18:16:07
wyjaśniając nieporozumienia...
cezar... nie tylko tobie Darek (nasz prezes również Darek) Wink - sekretarzem jesteś nie naszego stowarzyszenia - ale zapraszamy do pisania biografii, które uważasz za istotne dla regionu
- dominacja Dąbrowy, bo te biografie napisała osoba z Dąbrową związana

ta pogoda chyba obudziła we wszystkich południowe temperamenty
#9 | Kachna z Dąbia dnia lipca 13 2010 16:41:35
"cezar borgia" choćby mienił się samym Aleksandrem Macedońskim, Ryszardem Lwie Serce, Dziewicą Orleańską, Kleopatrą,Juliuszem Cezarem,Antoniuszem, to i tak - poprzez zachowanie swoje - dowodzi, że jest...........................Nic się na to nie poradzi.
#10 | cezar borgia dnia lipca 14 2010 13:34:26
Jak widać w Zagłębiu wyżej ceni się emocje niż zdrowy rozsądek. szkoda. może to przez upał a może przez specyficzną ludzką mentalność. jestem zwykłym historykiem, który postrzega Zagłębie na swój subiektywny sposób i dla którego ten region to nie tylko kawałek ziemi z historią ale również pewna wartość, której nie da się przeliczyć na pieniądze ani słowa...
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania








Nasi partnerzy




_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka