WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Historia pewnego pomnika (Wojkowice)
Dariusz Jurek 25.06.2010
Dzięki uprzejmości znanego zagłębiowskiego, a dokładniej wojkowickiego regionalisty i jednocześnie autora książki "Spacer do przeszłości czyli Wojkowice na starej fotografii" pana Stanisława Dudy otrzymaliśmy ciekawy artykuł (wraz z pakietem archiwalnych zdjęć) na temat pomnika Poległym Obrońcom Ojczyzny. Prezentujemy go tu w oryginalnym brzmieniu, bez żadnych skrótów redakcyjnych:

"Pamiętajmy o historii. To jest spuścizna naszych przodków. Tracąc historię nie mamy prawa stanowić o teraźniejszości naszego miasta i o jego przyszłości"


W tym roku mija 72 lata od odsłonięcia pomnika Poległym Obrońcom Ojczyzny który znajduje się przed szkołą podstawową nr 1 koło strażnicy OSP w Wojkowicach. Obecne władze miasta nie pamiętają o historii tego pomnika. Dalej obchodząc rocznicę wybuchu II Wojny Światowej przed tym pomnikiem i zamazują jego przeznaczenie. Ten pomnik nie ma nic wspólnego z II Wojną Światową. Nasi dziadowie i ojcowie budowali ten pomnik aby uczcić pamięć poległych wojkowickich harcerzy którzy zginęli w czasie odzyskiwania przez Polskę niepodległości w latach 1918-1920.

W roku 1918 Wojkowice Komorne były małą wsią położoną obok granicy Prusko-Rosyjskiej, wchodzącej w skład zaboru rosyjskiego. Echa wielkiej polityki wolno dochodziły do mieszkańców. Dzień codzienny, praca na roli i przy budowie powstającej Kopalni Węgla Kamiennego nie stłumiły jednak tęsknoty do własnej ojczyzny – POLSKI.
Koniec I Wojny Światowej stwarzał realne możliwości powstania własnej ojczyzny. Pamięć o jej historii przekazywana przez poetów, pisarzy i malarzy podtrzymywała ducha patriotyzmu. Kto wówczas nie pasjonował się powieściami Sienkiewicz i Prusa; kto nie uczył się wierszy naszych poetów jak Mickiewicz, Słowacki i Norwid; kto ze wzruszeniem nie oglądał płócien Grodgera i Matejki.

Kto dzisiaj pamięta wiersz Władysława Bełzy /1847-1913/ pod tytułem „Katechizm polskiego dziecka”.

Kto ty jesteś?
Polak mały.
Jaki znak Twój?
Orzeł Biały.
Gdzie Ty mieszkasz?
Między swemi.
W jakim kraju?
W polskiej ziemi
Czem ta ziemia?
Mą ojczyzną.
Czem zdobyta?
Krwią i blizną.
Czy ją kochasz?
Kocham szczerze.
A w co wierzysz?
W Polskę wierzę.
Coś Ty dla niej?
Wdzięczne dziecię.
Coś jej winien?
Oddać życie


To był budulec naszej narodowej świadomości o której w dobie internetu i kultury medialnej tak mało się pamięta.

W roku 1918 mieszkańcy czynnie włączyli się w rozbrajaniu okupanta pruskiego /tak od roku 1914 tereny naszej wioski okupowały wojska Pruskie/. Możemy grupę naszych przodków z tego okresu zobaczyć na zachowanej fotografii.

Po dwudziestu latach w roku 1938 społeczność Wojkowic Komornych, Gminy Bobrowniki i Starostwo Powiatowe w Będzinie w rocznicę 20-stolecia uzyskania niepodległości postanowiła wybudować Pomnik. Pomnik ma czcić jakby dwie rocznice. Pierwsza to uzyskania przez Polskę w 1918 roku niepodległości oraz poległym w 1920 r. w wojnie polsko-bolszewickiej . Spina je jakby jeden motyw – poległym w 1918 i 1920 obywatelom naszej wsi. Nadano mu nazwę POMNIK POLEGŁYM OBROŃCOM OJCZYZNY. Na dole pomnika umieszczono na tablicy cztery nazwiska poległych, a to:

SITKO STANISŁAW
ZIAJA EDWARD
UJEC MIKOŁAJ
SKOREK PIOTR

Byli to harcerze którzy wstąpili do wojska na apel Naczelnika Józefa Piłsudskiego w celu ratowania ojczyzny przed najazdem bolszewików.

Święto odsłonięcia Pomnika było wielkim wydarzeniem dla samej społeczności Wojkowic Komornych jak i dla okolicznych wiosek z Gminy Bobrowniki i samego Powiatu Będzińskiego.
Uroczystość uświetnili: ówczesny Starosta Powiatu Józef Boksa, przedstawiciele wojska i mieszkańcy Wojkowic Komornych i okolicy.
Uroczystość rozpoczęto zbiórką na placu przy nie istniejącym już obecnie osiedli BETONY. Na terenie tego placu stoją obecnie dwa bloki, tzw. punktowce i pawilon handlowy w okolicy placu autobusowego. Stad zaproszeni goście wraz z mieszkańcami przemaszerowali pod pomnik koło Strażnicy. W pochodzie brała również udział drużyna Wojska z którą w zaprzęgu konnym na podwoziu tzw. „bietka” ciągniony był karabin maszynowy który mieszkańcy kupili z własnych datków dla Wojska .

Całą ceremonię można zobaczyć na zachowanych fotografiach.

Pomnik był dumą mieszkańców. Figura legionisty ma głowę zwróconą na zachód w stronę Niemiec z której spodziewano się napaści.
Po wejściu okupanta pomnik zniszczono. Jak wyglądały zniszczenia można zobaczyć na zdjęciu.

Po wojnie odrestaurowano pomnik ale bez figury legionisty. Władze ówczesne nie mogły pokazać że w Wojkowicach kultywuje się pamięć o żołnierzach walczących z bolszewikami.
W roku 1945 bezpośrednio po zakończeniu działań wojennych na naszym terenie przed pomnikiem w wykopanym grobie pochowani 13 żołnierzy Armii Czerwonej poległych w czasie wyzwalania Wojkowic. W latach 60-siątych ubiegłego wieku ciała ich ekshumowano i przeniesiono do zbiorowej mogiły Żołnierzy Radzieckich w Katowicach.

Po zmianach ustrojowych przywrócono dawny kształt pomnika z figurą legionisty
W tej chwili jest to jedyny pomnik wojskowy na terenie naszego Powiatu.
Dziwnym więc jest fakt zupełnej nie znajomości historii tego pomnika. Dzieci uczone są w szkołach że jest to pomnik nieznanego żołnierza, mauzoleum nieznanego żołnierza, pomnik legionisty. Kuriozalnym wręcz jest opinia jednej z Radnych naszego miasta że jest to Pomnik Partyzanta Armii Krajowej . Rok 1938 jego odsłonięcia i AK ?

Zapomina się o ludziach walczących z okupantem w szeregach Związku Orła Białego. Naprawdę haniebnym jest głoszenie przez niektórych że ZOB był organizacją stworzoną przez okupanta aby wyłapać ludzi chcący walczyć z hitlerowcami. Przecież była to organizacja powstała w Krakowie zaraz na początku wojny którą założyli oficerowie Wojska Polskiego. Taką propagandę głosili komuniści dla których była wrogą ideologicznie. Po jej rozgromieniu przez hitlerowców wielu jej członków działało w innych organizacjach, między innymi w Armii Krajowej. Stąd szerzenie takich kłamliwych teorii przez byłych członków byłej PZPR.

Teraz włodarze naszego miasta przejęli tą komunistyczną tradycję i urządzają obchody święta 1 września. A gdzie data 15 sierpnia ? To przecież rocznica zwycięskiej bitwy warszawskiej. To dzień Wojska Polskiego. To przecież ta data gdzie zamiast śmieci i wiatru powinny być władze miasta, dzieci i młodzież szkolna oraz społeczeństwo.

Jeżeli będziesz brał udział w uroczystościach pod tym pomnikiem pamiętaj o jego historii.

Stanisław Duda, Wojkowice
2 odpowiedzi
Komentarze

#1 | asd dnia lipca 28 2010 04:13:58
Classic brands
Classic brands for the younger age that are the popular clothing brands would be

replica jimmy choo shoes,

discount manolo blahniks,

herve leger bandage dress and

moncler. These are a bit high-profile for teenagers (they

can get pricey) but they have become a staple for that "all-American" look that so many

teenagers are into these days. They started the torn jeans and layered shirt looks that so

many people today wear.
Other popular clothing brands that are driven towards the teenagers and young adults are

those like christian louboutin bridal,

cheap louboutin shoes,

Christian Louboutin Shoes Sale,

canada goose coat and other skater and motocross related

styles. They have all kinds of styles, but tend to be more moderately priced and are

therefore more appealing, making them popular with those who want to look good but not break

the bank.Prada
#2 | nos dnia lipca 28 2010 05:15:41
Replica Louis Vuitton handbags, Gucci handbags, Chanel handbags, Burberry handbags, Hermes handbags, Prada handbags Balenciaga handbags are hot-sellers on our site. We supply all the name-brand Replica handbags, designer handbags. Most of us like to carry brand handbags that will fully reflect our elegance and charming appearance. Replica handbags play a very important role in our life. Even some of celebrities bring Replica handbags. Replica handbags are value for your money. Superior quality replica handbags are worthy to cherish, too. No matter you are fans of Louis Vuitton handbags, Hermes handbags, Replica Gucci handbags or Prada handbags gucci handbags chanel handbags we believe you will find out your favorite Replica handbags from our site.At the same time, you can enjoy the beauty and noble of our Replica Watches. Watches are the familiar friends of us, especially for men. Carrying Replica Rolex will enhance your fashion and vigor. They are not expensive to afford, and with outstanding quality. Welcome to the world of Replica handbags and Replica watches Replica Rolex did you heard of this brand watches before? As I see,Swiss Watches replica rolex Hermes Handbags replica Hermes replica handbags Dior handbags Prada handbags Miu Miu handbags most of people who concern fashion will know it very well. Top quality Replica watches are available in our store. We sell Replica Designer watches of the most famous brand in the world. You can get the newest information of Replica Swiss Rolex watches and other brand Replica watches.Besides first-class quality Replica watches, we offer Replica Handbags Coach handbags as well. Replica handbags like Louis Vuitton handbags, Chanel handbags, Burberry handbags, Prada handbags, Hermes handbags, Gucci handbags replica gucci replica hermes hermese handbags tc. If you want to buy the most favorable Replica handbags, you should choose from our site.replica Hublot Replica IWC Replica Tag Heuer Replica U-BOAT replica watches Replica Breitling Replica Eberhard & Co The quality of all the handbags can be ensured. Fast delivery, excellent service, you will definitely receive our lots of joy from here. If you want to keep fashion, our site will help you achieve due to here are full of Replica handbags and the newest information and styles of the real name-brand
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka