WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane












Społeczność
Polecamy




Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Trójkąt Trzech Cesarzy symbolem Zagłębia cz.1
Dariusz Jurek 06.03.2010
Trójkąt Trzech Cesarzy, miejsce gdzie dwie siostrzane zagłębiowskie rzeki - Biała i Czarna Przemsza - łączą swoje nurty by dalej już razem podążać na spotkanie swojej królowej (Wisły), bez wątpienia może, a nawet powinno stać się jednym z symboli naszego regionu.

Miejsce to było i jest nadal stykiem dwóch regionów: Śląska i Małopolski, której zachodnią część w tym miejscu stanowią dwa Zagłębia, Dąbrowskie z Sosnowcem i Krakowskie z Jaworznem.

W Trójkącie Trzech Cesarzy część 1



Z historycznego punktu widzenia to miejsce ma także bardzo duże znaczenie. Tu przez wieki była granica Polski i Śląska, który w XIV wieku trafił pod panowanie Czech, potem Austrii i na koniec, po wojnach śląskich do Prus. Wiele lat później to miejsce stało się granicą trzech państw zaborczych, ale tylko dwóch zaborów. Czy jest to zatem miejsce, które może symbolizować upadek państwa polskiego? Jak najbardziej, ale ktoś kto interesuje się historią wie, że Polska upadła już znacznie wcześniej, zanim podzielili ją zaborcy. Czy zatem takie miejsce należy upamiętniać i promować?
Jak najbardziej, ponieważ może stanowić nie tylko miejsce symbolizujące upadek ale jednocześnie i odrodzenie państwa polskiego.
Historia Polski niestety obfituje w miejsca tragiczne, w miejsca klęsk i martyrologi narodu. Takie miejsca tym bardziej zasługują na pamięć i o takich miejscach się pamięta.

Trójkąt Trzech Cesarzy natomiast tak naprawdę był i jest tylko pewnym punktem na mapie i miejscu w terenie, które na przełomie XIX i XX wieku zostało wypromowane jako wielka atrakcja turystyczna. Szczegółowo informują o tym liczne publikacje wydane przez Muzeum w Sosnowcu, które serdecznie polecam.

Dla samego Zagłębia Trójkąt Trzech Cesarzy miał także ogromne znaczenie. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że jednym z ważniejszych czynników rozwoju tego regionu było jego ówczesne położenie geopolityczne. To ono, oprócz złóż surowców i nowo wybudowanych linii kolejowych przyczyniło się do tego, że Zagłębie Dąbrowskie było postrzegane jako jeszcze jedna „Ziemia Obiecana”.

33 odpowiedzi
Komentarze

#1 | Goloos dnia marca 08 2010 21:35:03
Filmiki świetne Smile
#2 | Andi dnia marca 09 2010 11:11:15
Bardzo ciekawy film. Szkoda tylko, że musiałem się znowu dowiedzieć, że Mysłowice były pod Pruskim a potem Niemieckim zaborem. I to z ust historyka. Nie wiem czy to niedouczenie czy celowe działanie polegające na ukryciu prawdy. Mimo wszystko dobrze ze ten film powstał.
#3 | @Andi dnia marca 09 2010 16:38:09
Ale w tekście jest dobrze Smile
"Wiele lat później to miejsce stało się granicą trzech państw zaborczych, ale tylko dwóch zaborów".
#4 | hanys i cider z piekor dnia marca 11 2010 09:21:03
Ciekawy film rezysera bez wiedzy. Mutura rezyser zrobiol na sorbonie nakielskiej (we Nakle Sl. pow. Tarnowskie Gory). We wtorym rozbiorze Polski Slonsk zagrabiyli Prusy/Niemcy? Pytanie maturalne dla zasluzonych komunistow!
#5 | Gracz dnia marca 11 2010 12:37:03
Zapraszam na ciekawą gręGrin
http://www.ultrasonline.com/ref/Small1/
#6 | e-tuba dnia marca 11 2010 22:24:03
Ech no, ale zabrakło wam w filmie dodania, że promenada wraz ze stacją emigracyjną znajdowały się w Mysłowicach, jak i wieża Bismarcka. Spotykam takich, którzy są gotów kłócić się, że to było, tak jak i wieża w Sosnowcu ! ratunku..
#7 | Eksponat dnia marca 12 2010 12:17:39
Film zawiera sporo błędów merytorycznych, szkoda, że reżyser nie szanuje widza.
#8 | do hanys i cider z piekor dnia marca 18 2010 13:57:16
Nie macie tam u siebie żadnego stowarzyszenia czy orgazniacji żebyś się miał gdzie udzielać?
Poza tym czytać się nie da tych Twoich wywodów. Nie da się jakoś bardziej po polsku?
#9 | fadsfa dnia marca 24 2010 05:22:52
there are many cheap karte wow in gamesavor
#10 | replica watches dnia kwietnia 07 2010 10:27:46
qqlll5862 replica watches itduxh replica watches bngyl qkqack feihl replica watches bnjv iorcsb replica watches uymnzgti.
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania








Nasi partnerzy




_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2023 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka