WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Dwa oblicza mediów regionu
Artur Żak 08.01.2010
Media bezlitośnie kreują otaczającą nas rzeczywistość. Szczególnie dotyczy to mediów lokalnych znajdujących się w naszym województwie, które jak wiadomo pod względem regionalnym jednolite nie jest. Tematy regionalne dotyczące tożsamości, podawane w subiektywny i nierzetelny sposób często wiodą prym, powodując tym samym powstawanie niepotrzebnych antagonizmów i konfliktów społecznych. Samo zainteresowanie tematami regionalnymi wzrasta proporcjonalnie do jego kontrowersyjności. Niczym popularne brukowce media je amplifikują i prowokują dla własnych potrzeb marketingowych. Sami jako członkowie regionalnego stowarzyszenia, co rusz doświadczamy tego na własnej skórze, odpowiadając na pytanie „a po co to wszystko? – po co wzniecać antagonizmy?”...Tym razem i ja nie chciałbym być subiektywny, bo jest też jak zawsze druga strona medalu. Otóż zauważyć można zmieniający się, panujący od dawna trend „dobry Ślązak-zły Zagłebiak”. Przyczynkiem do tego był pojawiający się w mediach temat kolejnej naszej akcji - filmu o Zagłębiu Dąbrowskim, który wywołał też większą debatę na temat tożsamości i roli naszego regionu w województwie śląskim. Tym samym chcielibyśmy zaprosić do oglądania sobotnich aktualności w telewizji TVP3 oraz zaprosić do słuchania sobotnich i niedzielnych audycji radia Złote Przeboje i Roxy FM, gdzie w odcinkach będą prezentowane informacje na temat Zagłębia, a także działalności naszej organizacji.
15 odpowiedzi
Komentarze

#1 | hanys i cider z piekor dnia stycznia 09 2010 20:07:34
Drodzy Zagliebiane, Jo jeszcze roz pytom, kiedy oficjalon Polska padnie w Katowicach abo we Bytomiu przed Slonsokami na kolana?!!!
Przez 50 lot przemilczala i cyganiyla nos oficjalno Polska i Sowiety skuli Katynia! Oficjalno Polska milczy dali skuli Berezy Kartuski, kaj za II Rzeczypospolitej katuwali Polacy jej mniejszosci (Ukraincy, Niemcy, Korfanty jako Polok itd).
Poloki nie ino byli ofiarami. Poloki byli tyz mordercami!!!
Ale tego Poloki nie chcom zlyszec. Jedyny Polak, Kardynal Wyszynski, pedziol:” Wybaczamy i prosimy o wabaczenie”!!!!!!!!! Bez to Slonsk przed sia. 27.1.45 ruscy wyzwolyli Oswiecim i zacheli wspolnie z Polakami mordowac Slonsokow i gwalcic Slonsaczki na Slonsku. Mezczyzni mlodzi byli albo zabici pod Stalingradem abo jeszcze we Wehrmachcie. Wy fajrujecie 700 lot urodzin waszego krola Karola Wielkiego. Od 1335 Slonsk nie nalezol do Polski. To nie zasluga ani Fryderyka, Bismarcka czy Hitlera!! My chcemy byc przed sia. Nas dzieli historia, terazniejszosc i przyszlosc.
#2 | Maciek dnia stycznia 10 2010 03:08:22
Hanys, jak ty o tych kolanach... To ja ci powiem ze to bedzie wtedy jak cvi co ich wymieniasz padną na kolana przed Polską i wyznając swoje wszystkie winy szczerze poproszą Polske o wybaczenie oraz jak Jej przyrzekna że wiedzą i źle zrobili i nigdy wiecej tego juz nie zrobią.
Mordercy co 1 września podstępnie napadli na Polskę i pastwili się nad bezbronnymi Polakami i Polkami, mordując, gwałcąć i paląc dobytek na terenach gdzie już nie było Polskiego Wojska to byli może eskimosami czy jednak najlepszymi synami Niemiec? Zacznij chopie od tego!
#3 | Piotr Bielecki dnia stycznia 10 2010 09:29:55
Prowokacja niczym z onet.pl ; )
Abstrahując od konkretnych sytuacji. Gdyby spojrzeć na historię wszystkich narodów na świecie to każdy z nich ma coś na sumieniu i nie ma pod tym względem lepszych czy gorszych... zatem hanysie i ciderze z piekor popatrz na czyny swoich przodkow bardziej obiektywnie, a nie tylko stawiaj roszczeń wobec innych
#4 | al dnia stycznia 10 2010 11:22:22
małe sprostowanie dla ludzi z "Piekor" - króla mieliśmy, owszem. Nazywał się Kazimierz Wielki; Karol Wielki natomiast był cesarzem rzymskim w VIII wieku, królem Franków i Longobardów - i będziemy mogli co najwyżej za dwa lata obchodzić jego 1270 rocznicę urodzin.
#5 | Artur Żak dnia stycznia 10 2010 11:38:40
hanysie i ciderze z piekor muszę cię zmartwić bo:
po pierwsze: Polska nigdy przed nikim nie padnie na kolana.
dwa:do twoich wywodów historycznych aż szkoda się odnosić bo stopień dyletanctwa i subiektywizmu jest porażający.
trzy: Śląsk był, jest i będzie Polski.
Smile
#6 | ja dnia stycznia 10 2010 21:46:26
Przez wiekszość czasu Śląsk był CZESKI !!!
Czyli ślązacy chcą do Czech . Nic takiego nie słyszałem .

W drugiej kolejności Śląsk był Polski
a potem dużo mniej Pruski ,austryjacki niemiecki ,węgierski ,szwedzki
#7 | hanys i cider z piekor dnia stycznia 14 2010 21:34:34
Do AL: Kazimierz Wielki, moja pomylka.
Do komentatorow. Ze po 1.9.39 we okupowanej Polsce Niemcy Polakow mordowali, tego nie zaprzeczalem i nie zaprzeczam! Ale wy zaprzeczacie ze Polacy i sowieci po 27.1.45 na okupowanym Slonsku Slonsokow mordowali i na roboty na Sybir wywozieli!!! III Rzesza miala trwac 1000 lat ale trwala lat 12. Dlaczego nienawidzicie wszystko co niemieckie (poza autami) i co slonskie, ale miliony z was jadom na sachsy (do szkopow na roboty). To nie pasuje. Czy Wilno i Lwow bydom polskie? Plebiscyt na Slonsku i na kresach wschodnich to moja propozycja. A Londyn i Paryz pociognom potym granice jak 1922! Czy nie widzicie szanowni komentatorzy ze Brynica to nie strumyk ino Atlantyk-szeroka i gleboka. Bez to Slonsk przed sia.
#8 | hanys i cider z piekor dnia stycznia 14 2010 21:45:20
Jak zaden Polak nie chce bydz Rosjaninem, tak zaden Slonsok nie chce bydz Polakiem. To jest ta ideowa Brynica.
#9 | Piotr Bielecki dnia stycznia 15 2010 12:23:45
hanysie drogi - kto tu kogo nienawidzi (może Ty nas?)? Jakoś na codzień pracuje na Śląsku, przez kilka lat tam studiowałem (z FdZD nie ja sam) i jakoś nie żywię żadnej urazy do Ślązaków... W dzisiejszej dobie regionalizmów Śląska i Zagłębia nie ma miejsca na antagonizm między nimi... antagonizm to historia, którą warto znać... warto pielęgnować dobrosąsiedzkie stosunki, które są naznaczone "krwią" z obu stron w toku historii... żyjmy do przodu, ale pamiętając o swoich tradycjach..

W gwoli ścisłości - w 39 Ślązacy wespół z Niemcami byli oprawcami... w 45 Polacy wespół z Sowietami i nie ma się tu licytować kto więcej zabił bo niby czemu to służyć ma?
#10 | Artur Żak dnia stycznia 15 2010 23:32:36
Hanysie i cidrze z piekor dlaczego wypowiadasz się za wszystkich ślązaków?. Twoje niepodległościowe poglądy ma tylko niewielka grupa ludzi i to nie ze Śląska ale z malutkiego kawałeczka Górnego Śląska. Patrząc realnie po uciekać do szalupy skoro okręt płynie?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka