WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Herb jako insygnie regionu
Dariusz Jurek 28.09.2009
Słabością Zagłębia Dąbrowskiego jako samoistnego regionu o własnej historii, tradycji i kulturze jest brak instytucji "centralnych", które to powodowały by nie tylko konsolidacje tego obszaru, ale i też generowały jego spójny rozwój. Brak takich instytucji, jak choćby Związku Gmin Zagłębia i prowadzona (mimo zmieniających się ustrojów) od wielu lat polityka skutecznie zapobiegła i zapobiega bliższej integracji naszego regionu, także poprzez opracowanie wspólnych dla tego obszaru insygniów.
Jako stowarzyszenie regionalne postanowiliśmy wypełnić tą lukę tworząc herb nie będący herbem instytucjonalnym, lecz społecznym, nawiązującym do tradycji i historii Zagłębia Dąbrowskiego. Herb został objęty licencją Creative Commons i od tego momentu stanowi znak prawnie chroniony.

Opracowany przez stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego może być więc nie tylko symbolem całego naszego regionu, ale i znakiem graficznym który go promuje. Cieszymy się bardzo, że nasz projekt wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród różnych środowisk, oraz zyskuje ich akceptację...Z ogromną przyjemnością możemy poinformować że do tego grona przyłączył się także Pan Jarosław Pięta, poseł na Sejm RP.
Pan poseł wystąpił do nas z formalną prośbą o możliwość stosowania tego herbu na swoich oficjalnych dokumentach. Taką zgodę od nas oczywiście otrzymał gdyż to doskonale wpisuję się w promocję Zagłębia Dąbrowskiego i służy odbudowie jego tożsamości.

W tym momencie chcielibyśmy z całą stanowczością podkreślić, że podobną zgodę na niekomercyjne użytkowanie naszego herbu możemy udzielić wszelkim instytucjom i osobom, bez względu na ich poglądy polityczne, a którym tylko na sercu leży dobro i rozwój naszej Małej Ojczyzny. Zapraszamy zatem do współpracy !

Przypomnijmy jeszcze raz:
Herb Zagłębia Dąbrowskiego jest objęty licencją Creative Commons co oznacza, że pewne prawa co do wymogów jego wykorzystania zostały zastrzeżone. Oznacza to, że po otrzymaniu prośby użyczamy go nieodpłatnie do celów niekomercyjnych wszystkim zainteresowanym. Użytkowanie go do celów komercyjnych wymaga zawarcia stosownej umowy.
14 odpowiedzi
Komentarze

#1 | homeboy dnia wrzenia 28 2009 11:43:26
Dużo ładniejszy od tego śląskiego kanarka. Mam nadzieję, że zawiśnie np przed urzędami miast zagłębiowskich.
#2 | Artur Żak dnia wrzenia 28 2009 17:27:07
Miejmy nadzieję... w tym przypadku jestem realistą i uważam że w najbliższym czasie się na to nie zanosi.
#3 | pablo dnia wrzenia 29 2009 21:07:28
Słabością Zagłębia Dąbrowskiego jest właśnie taki pseudo herb wymyślony przez amatorów i przedstawiający kurę zamiast orła.
#4 | Piotr Bielecki dnia wrzenia 29 2009 22:53:43
pablo - czekamy na Twoją propozycję... co proponujesz? Może pitbulla Wink
Pozdrawiam
#5 | owzszdizm dnia wrzenia 30 2009 21:11:57
Moja prehistoryczna Organizacja Walki z Silezianizacją Zagłębia Dąbrowskiego i Zachodniej Małopolski posługiwała się podobnym znakiem graficznym, z tym, że Orzeł był podobny do tego z herbu powiatu zawierciańskiego (może trochę bardziej masywny od propozycji FDZD), no i zielone pole obejmowało 1/3 wysokości tarczy a nie 1/2. Ale ciesze się, że świadomie, czy nie FDZD nawiązało do mojej starej propozycji :-)
#6 | homeboy dnia wrzenia 30 2009 22:35:48
Możesz coś więcej napisać o tej organizacji? Miło wiedzieć, że podobny ruch ma w Zagłębiu swoje tradycje. Smile
#7 | Bogdan dnia padziernika 01 2009 20:46:28
Pomysł wspaniały,gratuluję pomysłodawcom. Kształt i proporcje nie są tak ważne, jak sama idea. To kolejny krok kolejnego regionu państwa polskiego do decentralizacji systemu. Jestem Ślązakiem i wcale nie uważam Zagłębia Dąbrowskiego za słaby region, wręcz przeciwnie. Szkoda tylko, że niektórzy z Was chwalą swoje godło przez krytykę godła innych. Czy to w czymś Wam pomoże???? Chyba nie....
#8 | Darek dnia padziernika 01 2009 23:19:40
Bogdan, pozdrawiamy !
Poczytaj uważnie komentarze na TVS, na GW i gdzie indziej.
Znajdują się tam różne głosy, także krytyczne. Mam nawet wrażenie że takich śląskich głosów jest zdecydowanie więcej. Nie przejmujmy się jednak zdaniem oszołomów i silesianistów z obu stron Brynicy.
My, jako zagłębiowscy regionaliści nie mamy nic do orła górnośląskiego. Jedyne pretensje jakie możemy mieć (nie tylko my) to narzucenie regionalnego, górnośląskiego herbu całemu województwu które jak sam dobrze wiesz nie jest przecież jednolite regionalnie. Takie narzucenie (podobnie jest z nazwą województwa) to brak szacunku dla nieśląskich mieszkańców tego województwa i ich własnej regionalnej tożsamości. Pomijając jednak kwestię etyki, to herb województwa śląskiego nie jest także zgodny z zasadami heraldyki, właśnie przez to że nie odnosi się do całości ziem tworzących to województwo. Były inne projekty herbu , niestety lobby "śląskie" (tak jak i teraz)rządziło i dzieliło przy biernej (aktualne dalej)postawie naszych reprezentantów. To nie różnorodność, ale brak szacunku dla różnorodności generuje właśnie antagonizmy.
#9 | Bogdan dnia padziernika 02 2009 14:23:36
Z doświadczenia wiem, że bardzo trudno jest przekonać "twardogłowych", i z jednej, i z drugiej strony Przemszy, do dialogu na miarę tej kultury przez wielkie K. Jestem członkiem RAŚ-iu i mogę z całą odpowiedzialnością potwierdzić, że założenia naszego stowarzyszenia są bardziej przyjazne Polakom, a tym bardziej Zagłębiakom, bo są bliżej, niż komukolwiek z Polski mogłoby się wydawać. Niewiedza jest źródłem kłótni, zresztą o pietruszkę. Mam wielu znajomych, prawie przyjaciół, z Zagłębia, na których mógłbym w życiu liczyć bardziej niż na nie jednym Ślązaku. Myślę, że dobra wola jednych i drugich może wiele zdziałać. Na razie geograficznie jesteśmy zdani na siebie nawzajem i tylko przyjazna współpraca może wykształcić między nami wspólny front w walce o samodzielne zarządzanie własnym regionem. Teraz większość decyzji, nawet tych pro "śląskich", wychodzi nie ze Śląska. Gdyby Ślązacy byli wrogo nastawieni do Zagłębiaków, to nie mieszkało by ich tak wiele na Śląsku, i to bardzo często z obustronnym zadowoleniem. Członkowie RAŚ-iu już współpracują z braćmi Zagłębiakami w kwesti prostowania takich gaf dziennikarskich, jak np. "na Śląsku w Sosnowcu". To początek, taki trochę skromny, ale od czegoś trzeba zacząć. Nic tak nie łączy dwóch kultur, jak wspólne działanie na rzecz tych dwóch kultur..... tak mi się wydaje i życzę nam wszystkim wymiernych sukcesów.
#10 | Darek dnia padziernika 03 2009 14:00:45
Całkowicie się zgadzam! Pielęgnujmy różnice, bo różnorodność to bogactwo. Współpracujemy, bo współpraca to postęp i rozwój. Dobra współpraca jest możliwa pod warunkiem wzajemnego i RÓWNOPRAWNEGO poszanowania, także właśnie tej różnorodności. Pozdrawiam !
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka