WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Zwiedzaj Zagłębie z FdZD - pogoda jak na zamówienie !
FdZD 09.02.2009
Mglisty poranek, oraz wcześniejsze pochmurne dni nie nastrajały optymizmem kiedy grupa zagłębiowskich turystów, wraz z gośćmi z Górnego Śląska, pragnącymi poznać uroki sąsiedniego regionu, czyli Zagłębia Dąbrowskiego wyruszała autokarem spod sosnowieckiego dworca.
Nasza kolejna wycieczka cieszyła się także dużym zainteresowaniem, nie wszyscy chętni mogli jednak tym razem pojechać, gdyż lista uczestników została zamknięta bardzo szybkoPierwszy punkt programu, czyli miasto Siewierz ze swoimi zabytkami przywitał nas przepiękną pogodą, która towarzyszyła nam już do końca dnia...

Zwiedzanie zaczęliśmy od najstarszego sakralnego zabytku Zagłębia Dąbrowskiego ? kościółka św. Jana Chrzciciela z 1140 roku. Następnym punktem wycieczki, oczekiwanym szczególnie przez najmłodszych był zamek Biskupów Krakowskich z XIV wieku, w którym nie obyło się bez sesji zdjęciowej i wejścia na wieżę, z której dzięki ładnej pogodzie zobaczyliśmy ciekawą panoramę.
Potem obejrzeliśmy kościół św. Macieja Apostoła z XV wieku, a zwiedzanie Siewierza zakończyliśmy na Izbie Tradycji i Kultury Dawnej. Przez cały czas nas oprowadzał i bardzo ciekawie opowiadał przewodnik Artur Rok, za co tą drogą składamy mu serdeczne podziękowania.

Kolejny nasz przystanek to schowane w lesie ruiny zamku na Ostrężniku, o którym mało ludzi wie, a są bardzo interesującym i tajemniczym obiektem. Malownicze skały i jaskinie w okolicy zamku to dodatkowe atrakcje tego miejsca, które mogliśmy podziwiać podczas krótkiego spaceru.

Później pojechaliśmy do Złotego Potoku, aby zobaczyć zabytkowy park z dworkiem i pałacem. Mało osób wie, że ze Złotym Potokiem, oraz z pobliskim Janowem pewne związki miał także Jan Kiepura, zamieszkując tu w dzieciństwie z rodziną. O fakcie tym wspomina tablica pamiątkowa.

Jadąc dalej naszym turystycznym szlakiem zatrzymaliśmy się w Czatachowej, zobaczyć, jak w ciszy i spokoju żyją pustelnicy. Malowniczy i nieduży kościółek, oraz drewniana kaplica dodawały szczególnego uroku temu miejscu.

Ostatnim punktem naszej wycieczki było zwiedzenie Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin w Leśniowie. Gdzie udało nam się trafić na odsłonięcie obrazu. Każdy mógł się napić zdrowej wody źródlanej i zabrać ją sobie w butelce do domu.
Po całodniowym zwiedzaniu, pełni wrażeń udaliśmy się ponownie do Siewierza, gdzie w ?Jędrusiowej Izbie? wszyscy głodni mogliśmy się nasycić smacznym obiadem.

Po krótkim odpoczynku udaliśmy się w drogę powrotną do Sosnowca.

O wrażenia z wycieczki zapytaliśmy naszych sympatycznych gości ze Śląska

-Wycieczka bardzo mi się podobała, dzięki niej mogłam poznać część Zagłębia Dąbrowskiego, nie miałem pojęcia że tu jest tak pięknie- zachwycała się Joanna Jacyk z Zabrza

- Rzeczywiście, mnie też się bardzo podobało, Zagłębie zawsze kojarzyło mi się tylko z Sosnowcem i miejskim klimatem, a tymczasem tu jest cicho, zielono i spokojnie- dodał Kuba Budak z Gliwic

My także się cieszymy się bardzo, że i ta wycieczka przypadła do gustu ?naszym? turystom, szczególności tym najmłodszym, którzy z powodu ferii zimowych stanowili sporą część grupy. Cieszymy się, że w naszych wycieczkach biorą już udział osoby spoza naszego regionu, ze Śląska, które także chcą poznać historię i zabytki Zagłębia Dąbrowskiego. Jest to bardzo dobry przykład, że można współpracować, można się odwiedzać i szanować, zachowując jednocześnie własne odrębności regionalne.

Zadowolenie wycieczkowiczów i dobre słowa są dla nas motywacją do dalszego działania, oraz kontynuacji projektu ?Zwiedzaj Zagłębie z FdZD?. Zapraszamy wszystkich na następne wycieczki FdZD, informacje będą na bieżąco pojawiać się w newsach na naszej internetowej stronie.

Szczególnie podziękowania kierujemy ponownie do Zarządu Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Społecznych "Nie bójmy się przyszłości", za współorganizację także i tej wycieczki. Liczymy, że nasza dobra współpraca będzie w przyszłości kontynuowana.
2 odpowiedzi
Komentarze

#1 | mcitp dnia czerwca 14 2010 03:36:29
So we're both Sci-fi genre games but Evolution focuses more on the combat scenarios 70-297 Exam. I'm going to say that it is 70-298 Certification more action 70-620 Exam packed than EVE is. You also don’t have the dependency on MCSE skills accrual but there will be familiar systems.
#2 | Replica Rolex dnia lipca 05 2010 10:50:45
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka