WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Pamiętajmy o mogiłach - podsumowanie akcji
FdZD 02.11.2008
Wczoraj członkowie naszego stowarzyszenia wraz z Panią Anną Walas z zaprzyjaźnionego Gimnazjum nr 9 przez kilka godzin pełnili dyżur w Lapidarium Żołnierzy Armii Krajowej w Sosnowcu Zagórzu. W tym czasie mogliśmy spotkać się z osobami, które dowiedziawszy się o otwarciu Lapidarium przyszły uczcić pamięć żołnierzy Polski Walczącej.

Niejako przy okazji porozmawialiśmy także na tematy związane z działalnością FdZD. Nasi goście dowiedziawszy się co nie co na temat naszej pracy żywo zachęcali nas do dalszego zaangażowania w sprawy Zagłębia. Jest to dla nas bardzo budujące.Wieczorem, już po dyżurze wraz z kilkoma sympatykami Zagłębia, którzy wcześniej przybyli do Lapidarium pojechaliśmy odwiedzić grób Mackiewiczów i Piwowarczyka oraz symboliczną mogiłę partyzantów Ordona. Widok położonego wśród leśnych ostępów obelisku, oświetlonego jedynie blaskiem zniczy należy do tych obrazów, które na długo pozostają w pamięci.

Tym samym pierwsza i zapewne nie ostatnia akcja Pamiętajmy o mogiłach dobiegła końca. W okresie poprzedzającym dzień Wszystkich Świętych przy wydatnym wsparciu wolontariuszy uporządkowaliśmy ponad trzydzieści grobów, zbiorowych mogił i miejsc pamięci narodowej W naszej akcji uczestniczyło ponad 100 osób.

Poza grobami osób ogólnie znanych czy zasłużonych dla Ojczyzny żołnierzy, zajęliśmy się także opuszczonymi mogiłami osób które w żaden szczególny sposób nie zapadły w pamięć potomnych, a których miejsca ostatniego spoczynku wymagały uporządkowania.
Oby nasz dobry przykład i zaangażowanie sprawiły, że zagłębiowskie cmentarze będą wyglądały coraz lepiej.

Dziękujemy wszystkim za poświęcony czas, pracę i energię z jaka przystąpiliście do naszego przedsięwzięcia.
1 odpowiedĽ
Komentarze

#1 | DVG dnia listopada 20 2009 10:22:37
I want to buy aLouis Vuitton replica handbags and a new kind of Designer Handbags. do you like the Replica Handbags?
here I would like introduce something aboutReplica Watches and Replica Rolex. no matter the Rolex Replica or the new kind of Rolex shop, here have all what you necessary. and also there are many kinds of Rolex in it.
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka