WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Cztery wycieczki po Zagłębiu
Michał Kusiak 23.09.2019
W pierwsze trzy weekendy października odbędzie się cykl 4 wycieczek „Śladami zagłębiowskich ewangelików”.

Ponieważ wycieczki ewangelickimi śladami po Zagłębiu Dąbrowskim cieszyły się dużym zainteresowaniem, postanowiliśmy w tym roku zorganizować je ponownie, tym razem w szerszej odsłonie. Zamiast dwóch odbędą się cztery wycieczki.

Cały projekt jest współorganizowany wraz z Miejskim Domem Kultury „Kazimierz” w Sosnowcu finansowany przez Gminę Sosnowiec w ramach Sosnowieckiego Programu Wspierania Inicjatyw Kulturalnych – edycja III/2019.

Pierwsza wycieczka odbędzie się w niedzielę 6 października i będzie wycieczką pieszą, obejmującą okolice naszego kościoła. Wycieczka rozpocznie się zbiórką w kościele ewangelickim w Sosnowcu o godz. 15:00, i potrwa ok. 3h 15 min. W tym czasie uczestnicy zwiedzą fantastyczny Pałac Dietla, przespacerują się po dawnym Dietlowskim Parku Pałacowym, zobaczą z zewnątrz zabytkowy budynek Szkoły Realnej, a na koniec – nasz kościół ewangelicki. Koszt wycieczki to zaledwie 5 zł od osoby (w tym jest już bilet za wejście do Pałacu Dietla).

Druga wycieczka odbędzie się w sobotę 12 października i będzie wycieczką pieszo-autokarową. Wycieczka rozpocznie się zbiórką o godz. 8:00 pod pomnikiem Staszica w Dąbrowie Górniczej (naprzeciwko Muzeum Miejskiego „Sztygarka”). Wycieczka potrwa ok. 10,5 godzin. W tym czasie uczestnicy zwiedzą dąbrowskie Muzeum Miejskie, zobaczą dawny kościół ewangelicki w Dąbrowie, a następnie udadzą się do podstawionego autokaru, aby zobaczyć ewangelickie ślady w Porębie, Zawierciu, Pilicy i Wierbce. Podczas wycieczki będzie istniała możliwość skorzystania z obiadu (płatne dodatkowo). Koszt wycieczki to zaledwie 2,5 zł od osoby (w tym jest już bilet za wejście do muzeum!). Autokar po powrocie do Dąbrowy Górniczej pojedzie dalej do Sosnowca (możliwość wysiadania pod Dworcem PKP).

Trzecia wycieczka odbędzie się w niedzielę 13 października i będzie wycieczką pieszo-autobusową. Wycieczka rozpocznie się zbiórką o godz. 9:30 pod Mauzoleum Dietlów na cmentarzu ewangelickim w Sosnowcu. Wycieczka potrwa ok. 3,5 godziny. W tym czasie uczestnicy zwiedzą cmentarz ewangelicki w Sosnowcu, a następnie korzystając z komunikacji miejskiej (konieczne posiadanie biletu ZTM na 1 miasto lub ważnego biletu okresowego!), dojadą pod Pałac Schöna na Środulce. Po zwiedzeniu znajdującego się tam muzeum, grupa zobaczy znajdujące się obok fabryczne osiedle patronackie. Koszt wycieczki to zaledwie 3 zł od osoby (w tym jest już bilet za wejście do muzeum).

Czwarta wycieczka odbędzie się w sobotę 19 października i będzie wycieczką pieszo-autobusową. Wycieczka rozpocznie się zbiórką o godz. 14:45 na przystanku tramwajowym Niwka Kościół (stanowisko w kierunku Mysłowic) (wygodny dojazd zwłaszcza tramwajem nr 26 z centrum Sosnowca; możliwy dojazd także autobusami 18, 26, 35, 150 i 160 – przystanki Niwka Kościół lub Niwka Fabryka). Wycieczka potrwa ok. 3,5 godziny. W tym czasie uczestnicy zobaczą najstarszy grób chrześcijanina w Sosnowcu, posłuchają o niweckich ewangelikach, a następnie korzystając z komunikacji miejskiej (konieczne posiadanie biletu ZTM na 1 miasto lub ważnego biletu okresowego!), dojadą pod Park Sielecki. Grupa przejdzie nim do Zamku Sieleckiego, gdzie zwiedzi jego wnętrze i znajdujące się tam wystawy. Wycieczka jest całkowicie bezpłatna.

Wszystkie wycieczki poprowadzi Paweł Nalepa – Instruktor Krajoznawstwa i członek Klubu Przewodników przy oddziale PTTK w Sosnowcu.

Z uwagi na limity miejsc w obiektach muzealnych i autokarze oraz potencjalnie duże zainteresowanie, prowadzone będą zapisy na wycieczki. Zapisy ruszą 2 października (środa) o godz. 8:00. Zapisy będą prowadzone przez Centrum Informacji Miejskiej w Sosnowcu (CIM), które mieści się w pasażu koło dworca kolejowego, przy tzw. Patelni (adres ul. Warszawska 3/20; tel. 32 265 60 04). Zapisy będą przyjmowane osobiście lub telefonicznie w godzinach pracy CIM-u (w tygodniu 8:00-18:00; w soboty 8:00-14:00).

Każdy zgłaszający się będzie mógł zapisać maksymalnie do 4 osób na każdą z wycieczek.

Dodatkowo pewna pula miejsc zarezerwowana będzie (tymczasowo) dla osób, które odwiedzą nasz kościół podczas Otwartych Drzwi Kościoła (sobota, 12:00-19:00), a zwłaszcza wezmą udział w Grze Kościelnej. Miejsca z tej puli, jeśli nie zostaną wykorzystane, będą dostępne w CIM-ie od poniedziałku 7 października.

Zachęcamy do uczestniczenia we wszystkich lub chociaż w większości wycieczek, bowiem wszystkie 4 wycieczki stanowią integralną całość, a przewodnik podczas późniejszych części będzie odwoływał się do części wcześniejszych).
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka