WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Czy prawda w końcu zwycięży?
Michał Kusiak 25.02.2019
Sygnatariusze petycji uważają że zarówno nazwa tzw. "śląskiego" województwa, jak i jego symbole (herb, flaga itd.) nie uwzględniają obecnie różnorodności regionalnej ziem które tworzą tą jednostkę administracyjną. W sposób więc nieuzasadniony upodmiotowiona a tym samym kulturowo uprzywilejowana jest tylko górnośląska część tej jednostki administracyjnej.
Dostrzegający ten problem uważają, że głównym sposobem naprawienia niesprawiedliwości dotyczącej mieszkańców połowy tej jednostki administracyjnej jest zmiana obecnej nazwy województwa na "śląsko-małopolskie”. Ta forma nie jest niczym szczególnym i występuje w nazewnictwie obecnych województw: "kujawsko-pomorskiego" i "warmińsko-mazurskiego". Małopolska, zaś to coś znacznie więcej niż tylko obecne województwo małopolskie.
Ta zmiana w obszarze symboliki będzie miała ogromne, pozytywne znaczenie gdyż przywróci tożsamość a tym samym upodmiotowi mieszkańców połowy województwa. Natomiast w obszarze organizacyjno-technicznym będzie to zmiana o charakterze kosmetycznym i wprowadzana sukcesywnie, rozłożona w czasie mało kosztowna. Jest to propozycja w pełni realna gdyż w najmniejszym stopniu nie narusza istniejących układów i interesów politycznych i ściśle związanych z tym instytucji i stanowisk. Nikomu i niczemu więc nie zagraża.
Kontrpropozycja która się ostatnio pojawiła, a której pojawienie się doskonale przewidzieliśmy jest nie tylko absurdalna i obecnie mało realna (tak samo „realna” jak projekt Autonomia 2020) ale jest także koniunkturalna. Wystarczy zadać proste pytanie; dlaczego RAŚ tą swoją koncepcje wysuwa dopiero teraz, po klęsce politycznej a nie wysuwał jej wtedy gdy przez lata współrządził tym województwem? Kolejnym absurdem są ich (RAS-iu i otoczenia) stwierdzenia że zmiana nazwy województwa spowoduje dalsze rozwodnienie śląskości! Logika i praktyka dnia dzisiejszego mówi zupełnie coś innego; to dzisiaj ta śląskość jest rozwadniana gdy to raczej Częstochowa niż Opole jest postrzegana jako miasto śląskie. A to tylko jeden z tysięcy przykładów. Nasza, sygnatariuszy petycji propozycja likwiduje także i ten problem.
Czy jakakolwiek dyskusja w tym temacie jest możliwa? Tak, o ile będzie to dyskusja nad sposobami jak najmniej uciążliwie i najmniej kosztownie wprowadzić zmiany które w sposób prawdziwy opiszą istniejący stan rzeczy. Natomiast zupełnie nielogicznym i nie etycznym jest nie tylko trwanie kłamstwa ale i debatowanie nad tym czy ma funkcjonować prawda czy dalej trwać kłamstwo czy półprawda.
Czy złożona petycja jest możliwa do zrealizowania? Jak najbardziej! Pod warunkiem że będzie wola polityczna, że z jednej strony ci którzy na ustach mają bardzo często hasła o poszanowaniu wartości a z drugiej strony ci którzy przez wszystkie przypadki odmieniają hasło „Konstytucja” dostrzegą w końcu to że ogromna grupa polskich obywateli została pozbawiona swojego naturalnego prawa; prawa do zachowania własnej tożsamości regionalnej. Decyzją polityczną dokonano kiedyś na nich gwałtu i jedynie decyzją polityczną można to naprawić.
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka