WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Noc Muzeów w Sosnowieckim Kościele Ewangelickim
Michał Kusiak 18.05.2017
Zapraszamy wszystkich 20 maja na III edycję Nocy Muzeów. Ta edycja z uwagi na Jubileusz 500-lecia Reformacji przepełniona wprost będzie atrakcjami. Uwaga – zobaczyć będzie u nas można prawdziwe Gwiazdy!
Całość zacznie się o 17:30, a zakończy równo o północy.

Na początku będzie można zostać oprowadzonym po naszym zabytkowym XIX-w. kościele przez przewodnika miejskiego i terenowego, Pawła Nalepę, który opowie też czym różni się wystrój kościołów ewangelickich od kościołów rzymsko-katolickich i z czego te różnice wynikają.

Potem odbędzie się prelekcja historyczna na temat dziejów zagłębiowskich ewangelików, w związku z przypadającymi w tym roku rocznicami – 130 -lecia istnienia kościoła i 95-lecia Parafii.

Główną atrakcją Jedną z wielu atrakcji będzie Koncert muzyki Gospel, w wykonaniu Gwiazdy wieczoru – Wrocławskiego Chóru Gospel pod dyrekcją Rafała Rudawskiego. Koncert odbędzie się w ramach cyklu Muzyki u Dietla. Koncert rozpocznie się o 20:00 potrwa około 1h.

Dla chętnych, którzy chcą poczuć już teraz przedsmak muzycznych wrażeń – tutaj link do wysłuchania jednego z utworów wrocławskiego chóru.

Ewangelicy to muzyka. Z uwagi na Rok Reformacji zapewniamy jeszcze więcej atrakcji i muzycznych wrażeń!

O 22:00, tradycyjnie już wystąpi Pan Zdzisław Smucerowicz, wirtuoz organów. Po 30-minutowym koncercie zaprosi wybranych (wejście biletowane z uwagi na ograniczoną pojemność chóru, bilety do pobrania od 17:30, do wyczerpania miejsc) na górę by otworzyć szafę organową naszego zabytkowego XIX-wiecznego instrumentu Świdnickiej firmy Schlag und Sohne. Pan Smucerowicz wytłumaczy z czego organy są zbudowane i jak działają. Gwiazdorski pokaz ubarwiony opowieścią pana Zdzisława nosi nazwę… Schlag by to trafił.

Z uwagi na rok jubileuszowy 2017 nie zabraknie też porcji wiedzy – prezentacji multimedialnej – Znaczenie Reformacji.

Będzie można również samodzielnie zwiedzać kościół, brać udział w Quizie-konkursie z nagrodami, czytać tezy Marcina Lutra i głosować czy się z nimi zgadza, czy nie. Na wystawie obejrzeć będzie można stare Biblie, księgi parafialne z XIX i pocz. XXw., śpiewniki kościelne w tym osobisty śpiewnik Heinricha Dietla!

Wstęp wolny dla wszystkich. Serdecznie zapraszamy. Zaproście też znajomych – w tę noc nie będziecie się nudzić 🙂
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka