WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Wystawa fotografii "Industrialne piękno Zagłębia"
Michał Kusiak 30.11.2016
"Industrialne piękno Zagłębia" to tytuł wystawy członków sosnowieckiego Stowarzyszenia Miłośników Fotografii, którą już od 8 grudnia będzie można oglądać w Energetycznym Centrum Kultury w Sosnowcu.

Wernisaż wystawy odbędzie się 8 grudnia o godz. 18.00 w Klubie Artystycznym KOMIN w Energetycznym Centrum Kultury przy ul. Będzińskiej 65. Komisarzem wystawy jest artysta fotografik Zbigniew Podsiadło.


- Efekt tej fotograficznej wędrówki po industrialnych zakamarkach zagłębiowskich zakładów przemysłowych został namalowany, narysowany okiem kamery, aby ocalić od zapomnienia i pokazać, że tacy byliśmy i tacy dziś jesteśmy. Jak mawiał znany i ceniony fotograf Jerzy Lewczyński „nie mijamy bez śladu, a ślad to właśnie fotografia". Zaprezentowane podczas wystawy oraz w katalogu fotografie różnych autorów uczą nas otwierać oczy i widzieć nie tylko przedmioty, rzeczy, miejsca i specyficzne krajobrazy, ale piękno zmienności świata - mówi zaproszony do projektu Dariusz Walerjański, reprezentujący Międzynarodowe Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki.


Autorzy zdjęć nawiązali do przemysłu, który kształtował ten region od schyłku XVIII w. Na początku XX wieku Zagłębie Dąbrowskie było najbardziej uprzemysłowioną częścią Królestwa Polskiego. Po 1989 r., kiedy doszło do zmiany systemu, przemysł ciężki znalazł się w kryzysie. Zaczęto zamykać kopalnie i huty, co trwa do dzisiaj, a Zagłębie, stopniowo, z regionu typowo górniczego, przemieniło się w region usługowo-handlowy. Fotograficy postanowili uwiecznić industrialny obraz regionu, dokumentując zarówno pozostałości infrastruktury przemysłowej, jak i nadal działające zakłady.
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka