WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Kwesta na rzecz renowacji grobu Józefa Pelszyka pierwszego powojennego Dyrektora Teatru Zagłębia w Sosnowcu
Michał Kusiak 06.05.2016
Sosnowiecka Rada Radnych Seniorów pragnie serdecznie zaprosić do wspólnego kwestowania w celu renowacji grobu pierwszego powojennego Dyrektora Teatru Zagłębia w Sosnowcu, jako człowieka zasłużonego dla kultury i sztuki miasta. Przy realizacji projektu pomagają: Urząd Miejski w Sosnowcu: Wydział Polityki Społecznej oraz Sosnowieckie Centrum Organizacji Pozarządowych, Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego a także Dyrektor Teatru Zagłębia. Kwestowanie odbywać się będzie miedzy innymi: Teatr Zagłębia, Muza, Szkoła Muzyczna.PELSZYK Józef (ur. 24 XI 1899 w Kijowie zm. 6 III 1957 w Sosnowcu), aktor, dyrektor teatru. Ukończył szkołę średnią w Sosnowcu. Debiu­tował w 1916 w Kielcach. Brał udział w I wojnie światowej, a potem w I Powstaniu Śląskim. Podczas wojny 1920 r. prowadził frontowy teatr objazdowy. W latach 1921 -1023 występował w Teatrze Polskim w Sosnowcu, następnie w Łodzi, w Teatrze Polskim w Katowicach 1933 – 1934, ponownie w Sosnowcu 1935 -1936 w Częstochowie, gdzie był reżyserem 1937 -1938.

W 1938 razem z Kazimierzem Verbrodtem, jako dyrektor administracyjny, objął Teatr Miejski w Sosnowcu.

W czasie II wojny światowej pracował w Zarządzie Miejskim w Sosnowcu. Po wyzwoleniu wrócił do teatru. W 1945 stał się jego pierwszym organizatorem i dyrektorem. Funkcję tę pełnił do 31 sierpnia1948, kiedy Teatr Miejski w Sosnowcu upaństwowiono i jednocześnie włączono do nowo powołanego Śląsko-Dąbrowskiego Zjednoczenia Teatralnego.

Taki to był sposób i oficjalna formuła likwidacji sceny w Sosnowcu na lat siedem. W okresie 1948 -1949 Józef Pelszyk występował w teatrze w Opolu, w 1949 -1955 w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, następnie w nowo powołanym teatrze w Sosnowcu, nazywanym odtąd Teatrem Zagłębia.


Zapraszamy wszystkich Państwa do udziału w kweście i liczymy na Waszą hojność.
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka