WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Apel FdZD w sprawie dworca w Maczkach
Michał Kusiak 15.01.2016
Stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego w pełni popiera wszelkie działania Arkadiusza Chęcińskiego, obecnego Prezydenta Miasta Sosnowca które mają na celu uratowanie zabytkowego dworca w Maczkach!O jego ratowanie pisaliśmy i apelowaliśmy wielokrotnie, od samego powstania naszego stowarzyszenia. Dlatego rzeczą naturalną jest to że poprzemy każdego zagłębiowskiego decydenta, każdego zagłębiowskiego polityka który podejmie działania mające na celu ratowanie obiektów związanych z dziedzictwem kulturowym Zagłębia Dąbrowskiego.

Bardzo surowo oceniamy dotychczasowe działa wielu osób decyzyjnych, polityków, samorządowców, urzędników, włodarzy zagłębiowskich miast i politycznych decydentów tego województwa za zaniechania, zaniedbania czy wręcz dyskryminacyjne zachowania i decyzje które w sposób skandaliczny wpłynęły na substancję dziedzictwa kulturowego naszego regionu a w szczególności na zabytki poprzemysłowe. Lista tych zabytków, utraconych, bądź tych które za chwile zostaną utracone w wyniku barbarzyńskiej polityki prowadzonej przez w/w osoby jest bardzo długa i powszechnie znana.

Nie pozwólmy aby na listę utraconego dziedzictwa kulturowego Zagłębia Dąbrowskiego został wpisany kolejny, zabytkowy dworzec w sosnowieckiej dzielnicy Maczki! W takim krytycznym momencie który zdecyduje o być albo nie być dla tego zabytku odłóżmy na bok wszelkie sympatie lub antypatie polityczne i poprzyjmy działania obecnych władz Sosnowca zmierzające do uratowania jednego z najcenniejszych obiektów historycznych i zabytkowych miasta Sosnowca, regionu, województwa a nawet państwa.

Mało kto, a właściwie nikt nie pamięta że dworzec w Maczkach jest de facto historycznie pierwszym polskim dworcem, bo właśnie na nim, jako na pierwszym zawisły polskie barwy narodowe, gdy został zajęty przez polskich powstańców w 1863 roku. Ten obiekt powinien być także z tego powodu nie tylko jednym z symboli Zagłębia Dąbrowskiego ale także symbolem i wizytówką wszystkich polskich kolejarzy. Zniszczenie tego obiektu, w naszym przekonaniu okryje hańbą nie tylko lokalną elitę polityczną ale całą grupę zawodową kolejarzy polskich, od zwykłego maszynisty do prezesa PKP!

Nie dopuśćmy do utraty tego zabytku! Spotkajmy się, kto może w Maczkach, w poniedziałek (18.01.2016) o godz. 10.00, po to aby podpisać się pod stosowną petycją. Władzom miasta Sosnowca natomiast sugerujemy o zamieszczenie w internecie podobnej petycji, którą będzie mógł poprzeć każdy, nie tylko mieszkaniec Sosnowca który, z różnych powodów nie będzie mógł się pojawić w Maczkach. Taką, internetrową petycję do władz PKP i władz państwa będą mogli podpisać wszyscy którzy chcą ocalenia tego obiektu i z pewnością będzie ich bardzo wielu.

Dariusz JUREK, prezes FdZD
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka