WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

To już 8 lat!
Michał Kusiak 11.11.2015
Stowarzyszenia regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego dziś obchodzi swoje 8 urodziny, stowarzyszenie powstało w 2007 roku i od tego czasu realizuje liczne projekty na rzecz regionu i jego mieszkańców. Poniżej przedstawiona jest tylko część z tych projektów:1. Projekt "Zwiedzaj Zagłębie" - FdZD jako pierwsze zaczęło organizować wycieczki po naszym regionie, po naszych miastach, które do tego momentu były zasadniczo turystycznymi pustyniami. W kilkudziesięciu wycieczkach wzięło udział grubo ponad 2.000 osób. W ten sposób wykreowano pewną modę którą obecnie kontynuują liczni naśladowcy.

2. FdZD od 7 lat organizuje i realizuje Mistrzostwa Zagłębia gimnazjalistów w piłkę nożną halową, które zdobyły wysokie uznanie w środowisku szkolnym wpisując się na stałe w kalendarz roczny.

3. FdZD realizowało projekt "Zagłębiowskie Dni Krwiodawstwa" w którym podczas kilku akcji zebrano wiele litrów krwi. Według opinii Rejonowego Centrum Krwiodawstwa to podczas tych akcji padły rekordy ilości zebranej krwi w takich miastach jak Będzin czy Czeladź.

4. FdZD od samego początku działalności prowadzi w szkołach i przedszkolach lekcje regionalizmu skierowane do dzieci i młodzieży i jest to wysoko oceniane przez nauczycieli w tych placówkach.

5. FdZD od kilku lat współpracuje z "Domem Polskim" w wiosce Wierszyna na Syberii, koło Irkucka, wiosce założonej przez emigrantów z Zagłębia Dąbrowskiego przed ponad 100 laty. Już dwukrotnie dostarczyło tam duże ilości darów. W 2013 roku członkowie FdZD zrobili to osobiście, pokonując trudy ponad 19.000 km (w obie strony) podróży autobusem.

6. FdZD jako pierwsze, bo już w 2008 roku wpadło na pomysł ustanowienia symboli Zagłębia Dąbrowskiego a ich społeczny herb regionu pojawił się na tzw. "witaczach" Sosnowca, jest używany i stosowany przez różne instytucje, stowarzyszenia i środowiska. Jest także jedynym symbolem regionu który jest używany równocześnie przez członków różnych opcji politycznych, a więc jest ważnym symbolem Zagłębia łączącym ten region ponad politycznymi podziałami. Miarą sukcesu na tym polu jest pojawienie się naśladowców, którzy próbują na pomyśle FdZD wypromować się prezentując alternatywne i konkurencyjne symbole.

7. FdZD opracowało, wytyczyło i oznakowało ponad 150 km odcinek szlaku VIA REGIA biegnący od Krakowa przez Zagłębie, który jestem elementem Drogi św. Jakuba, najważniejszego kulturowego szlaku europejskiego, będącego pod patronatem Rady Europy. Patronami honorowymi tego projektu są biskup sosnowiecki ks. Grzegorz Kaszak (a był nim także jego poprzednik; śp. Adam Śmigielski) i marszałkowie województw małopolskiego i śląskiego. Po szlaku tym, do którego także FdZD napisało 112 stronicowy przewodnik wędrują liczni, z każdym rokiem coraz liczniejsi turyści i pielgrzymi, polscy i zagraniczni. Przy parafii św. Jakuba Apostoła w Sączowie zorganizowano Zagłębiowski Klub Przyjaciół Camino, będący sekcją stowarzyszenia, która w sposób szczególny ma dalej rozwijać ten projekt. Od 2013 roku w Sączowie przy w/w parafii funkcjonuje schronisko dla osób wędrujących naszym szlakiem, które powstało dzięki wielkiemu zaangażowaniu gospodarza tego miejsca, ks. Marka Sendala. W roku 2014 wytyczono i oznakowano liczącą ok. 60 km Drogę św. Jakuba, prowadzącą z Częstochowy do zagłębiowskiego Sączowa, uzyskując tym samym połączenie z istniejącą już wcześniej VIA REGIA.

8. FdZD opracowało i wydało publikacje na temat naszego regionu; książki i foldery, te drugie w łącznym nakładzie kilkudziesięciu tysięcy sztuk.

9. FdZD już w 2011 roku, a więc na dwa lata przed terminem rozpoczęło przygotowania do obchodów 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego. W tym celu przygotowało okolicznościowe wydawnictwo oraz nakręciło film dokumentalny o tym powstaniu narodowym i jego związkach z Zagłębiem Dąbrowskim. W 2013 roku ta skromna produkcja wykonana siłami społecznymi zrobiła prawdziwą furorę. Film pokazywany był w zagłębiowskich muzeach, bibliotekach i szkołach. Jak się także okazało opracowanie FdZD na temat Powstania Styczniowego w Zagłębiu Dąbrowskim przyczyniło się w decydującym stopniu do tego że wielki, rocznicowy koncert, pokazywany także przez TVP 1 odbył się w Sosnowcu a nie w innym mieście jak to było początkowo w planie. Taką jednoznaczną opinię na ten temat wyrazili członkowie stowarzyszenia "Pokolenie", które było głównym organizatorem tego koncertu. Opracowanie to było także kolportowane w okolicznościowym dodatku Dziennika Zachodniego oraz w specjalnym wydawnictwie przygotowanym specjalnie na koncert. FdZD uczestniczyło także w wiele spotkaniach, z prezentacjami filmu i z prelekcjami na temat wyjątkowej roli Zagłębia Dąbrowskiego w tym zrywie narodowym.

10. FdZD było współpomysłodawcą i współrealizatorem Zagłębiowskiej Giełdy Birofiliów, na której z wielkim sukcesem miała miejsce premiera regionalnej marki piwa; "Zagłębiowskiego Pilsa", produkowanego przez browar w Zawierciu.

11. FdZD było pomysłodawcą i realizatorem ustanowienia odznak krajoznawczych: ";Jan Kiepura-Chłopak z Sosnowca, "Na szlaku VIA REGIA", ";Na powstańczym szlaku "Zagłębie Dąbrowskiego 1863" które propagowane są wspólnie z sosnowieckim oddziałem PTTK w środowisku turystycznym. Odznaki zdobywane są przez turystów z całej Polski a to oznacza że przybywają do Zagłębia i poznają ten region osobiście.

12. FdZD w ramach programu "Patriotyzm Jutra" realizuje projekt Wiki Zagłębie mający na celu stworzenie Internetowej Encyklopedii Zagłębia Dąbrowskiego. Wsparcia dla tego projektu udzieliły FdZD takie instytucje jak; Muzeum Historii Polski, Narodowe Archiwum Cyfrowe, muzea w Będzinie, Czeladzi, Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu oraz wiele osób prywatnych pełniących w tym projekcie funkcje redaktorów-wolontariuszy. Wiki Zagłębie z każdym dniem zwiększa swoją objętość i gromadzi rozproszone dotąd informacje na temat naszego regionu. FdZD zaprasza wszystkich do korzystania z zasobów tej encyklopedii ale także i do jej współtworzenia.

13. Wydaliśmy książkę "Tradycje Piwowarskie w Zagłębiu Dąbrowskim".

Powyższy wykaz nie wyczerpuje listy działań FdZD a ma na celu jedynie w pigułce pokazać zaangażowanie stowarzyszenia i jego różnorodne działania na rzecz Zagłębia Dąbrowskiego i jego mieszkańców, działania w zdecydowanej części osób młodych i wykonywane całkowicie społecznie, z poświęceniem własnego wolnego czasu.

Działania stowarzyszenia FdZD zostały dostrzeżone w lokalnej społeczności. Stowarzyszenie otrzymało kilka nominacji do Zagłębiowskiej Nagrody Humanitas, otrzymało Nagrodę Prezydenta Będzina za aktywną działalność na rzecz mieszkańców Będzina w 2013 r., liczne dyplomy i adresy z podziękowaniami za pomoc i współpracę. W 2011 roku portal "Nasze Miasto" i gazeta ";Dziennik Zachodni&" przeprowadziły plebiscyt ";Patriotycznie zakręceni&" któremu patronował Prezydent RP. Stowarzyszenie FdZD wygrało zagłębiowską edycję tego plebiscytu uzyskując 5.399 głosów internatów a w skali całego województwa śląskiego zajęło trzecie miejsce z 17. 825 głosami. Łącznie więc na FdZD oddano grubo ponad 20.000 głosów!

APEL O WSPARCIE
Członkowie stowarzyszenia regionalnego Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego działają społecznie na rzecz swojego regionu realizując różne projekty, poświęcając na to swój prywatny czas a czasem i własne środki finansowe. Niestety, przy ubieganiu się o dotacje na realizację projektów urzędy wymagają za każdym razem od 10 do 50% wkładu finansowego, co w znacznym stopniu ogranicza działalność każdego stowarzyszenia funkcjonującego non profit. Realizacja wielu projektów jest zatem możliwa tylko i wyłącznie dzięki wsparciu darczyńców.
Prosimy jednak o dalsze wspieranie naszej działalności i autentycznie liczy się tu każda, nawet symboliczna złotówka wpłacona na nasze konto, za którą serdecznie dziękujemy, podobnie jak wszystkim którzy dotychczas udzielili nam swojego wsparcia. Należy tu podkreślić że cała działalność finansowa stowarzyszenia, a więc także otrzymywanie i wydawanie darowizn finansowych jest rozliczane i kontrolowane przez Urząd Skarbowy. Nie tylko każda złotówka ale każdy grosz który wpłynie na nasze konto w formie darowizny musi być wydatkowany (a potem rozliczony) zgodnie ze statutem i wymogami prawa. Liczymy na Państwa dalsze wsparcie!
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka