WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Konferencja na temat zagospodarowania terenów po KWK Kazimierz-Juliusz
Michał Kusiak 12.09.2015
W dniu 17 września o godzinie 16:00 odbędzie się bardzo ważne wydarzenie dla wszystkich mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego dla których ważne jest zachowanie pamięci po górnictwie węgla kamiennego w regionie. Społecznicy z Kazimierza Górniczego związani z grupą inicjatywną TAK dla Rady Dzielnicy Kazimierz Górniczy i Stowarzyszeniem Rozwoju Kazimierza Górniczego wspomagani przez Stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego organizują konferencję na temat zagospodarowania terenów po likwidowanej Kopalni Kazimierz-Juliusz.Rangi wydarzeniu dodaje fakt, że władze Sosnowca postanowiły dołączyć się do konferencji i zorganizować na niej wyjazdowe posiedzenie Komisji Rozwoju i Ochrony Środowiska do której należy aż 24 Radnych Rady Miasta Sosnowca, oraz Zespołu ds. Rewitalizacji Dzielnicy Kazimierz Górniczy.

Dla mieszkańców Kazimierza Górniczego Kopalnia nie była tylko zakładem pracy, to matka-żywicielka tej części Sosnowca. Gdyby nie Kopalnia to ta część Sosnowca nie rozwinęłaby się w takim stopniu. Kopalni Kazimierz-Juliusz mieszkańcy zawdzięczają wiele, bo to dzięki niej powstał piękny park z mini zoo, MDK Kazimierz, ośrodek zdrowia, szkoły, przedszkola i osiedla.

Gdy wyjechała ostatnia tona z Kazimierza Juliusza mieszkańcy uświadomili sobie, że wkrótce po Kopalni może nic nie zostać i zostanie potraktowana tak, jak inne obiekty poprzemysłowe w Sosnowcu. Społecznicy podjęli decyzję, że muszą coś zrobić by ratować górniczą tożsamość regionu i dać Kopalni drugie życie na wzór np. Skansenu Luiza, Szybu Bończyk, Szybu Wilson, czy nawet na wzór Kopalni Guido.

Lista zaproszonych prelegentów wygląda bardzo obiecująco i nie jest przypadkowa. Wystąpią tacy specjaliści jak Edward Wieczorek (Kierownik Pracowni PTTK w Katowicach, doradca Śląskiej Organizacji Turystycznej), Adam Hajduga (Kierownik referatu promocji dziedzictwa kulturowego Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego), Arkadiusz Rybak (Dyrektor Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej), Zbigniew Lorek (Honorowy Prezes Muzeum Energetyki), Dariusz Walerjański (Główny Specjalista ds. dziedzictwa Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu), czy Zygmunt Woźniczka (Historyk. Zakład Teorii i Historii Kultury Uniwersytetu Śląskiego).

Organizatorzy mają nadzieję, że przedstawione argumenty połączone z dyskusją sprawią, że władze Miasta wyjdą z niej przekonane co do konieczności zagospodarowania terenów po likwidowanej Kopalni Kazimierz – Juliusz, zachowania jak największej liczby budynków, oraz stworzenia Muzeum Górnictwa Zagłębia Dąbrowskiego.

Łukasz Krawiec
TAK dla Rady Dzielnicy Kazimierz Górniczy
Stowarzyszenie Rozwoju Kazimierza GórniczegoLista prelegentów :

Edward Wieczorek – Kierownik Pracowni PTTK w Katowicach, doradca Śląskiej Organizacji Turystycznej
Temat wystąpienia : „Zabytki techniki górniczej jako produkt turystyczny na przykładzie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i doświadczeń krajów ościennych”.
Adam Hajduga – Kierownik referatu promocji dziedzictwa kulturowego Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego
Temat wystąpienia : „Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego jako forma upowszechniania dziedzictwa industrialnego”
Arkadiusz Rybak – Dyrektor Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej
Temat wystąpienia : „Turystyczne wykorzystanie podziemnej infrastruktury górniczej w Zagłębiu Dąbrowskim”
Zbigniew Lorek – Honorowy Prezes Muzeum Energetyki
Temat wystąpienia : „Tworzenie Stowarzyszenia i związane z tym trudności – doświadczenia twórców Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych”
Dariusz Walerjański – Główny Specjalista ds. dziedzictwa Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
Temat wystąpienia : „Każdy koniec jest początkiem nowego… Dobre praktyki w ochronie dziedzictwa górniczego”
Zygmunt Woźniczka – Historyk. Zakład Teorii i Historii Kultury Uniwersytetu Śląskiego.

Temat wystąpienia : „Potrzeba ratowania zabytków miejscowych jako ważny element budowania tożsamości lokalnej.”Zarys konferencji :

Otwarcie konferencji
Przemówienia sygnatariuszy list dotyczącego zagospodarowania terenów po KWK Kazimierz-Juliusz : Łukasz Krawiec, Dariusz Jurek, Grzegorz Meler.
Przemówienie Prezydenta Miasta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego.
Wystąpienia prelegentów.
Dyskusja
Podsumowanie konferencji.Lista zaproszonych gości :

Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa.
Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński
Radni Rady Miasta Sosnowca
Posłowie i Senatorowie.
Rady Dzielnic.
Przedstawiciele KWK Kazimierz-Juliusz oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
Przedstawiciele lokalni – Dyrektorzy Szkół, Proboszczowie, Policja.
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka