WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Spacer Granica-Uroczysko-Maczki
Michał Kusiak 27.08.2015
28 sierpnia odbędzie się spacer po miejscach związanych z historią Maczek. W tym roku mija 90 lat od nadania tej nazwy, miejscu które znane było na całym świecie jako Granica. Zmiana nazwy była podyktowana utratą charakteru miejscowości granicznej. Nie psujmy jednak zabawy wszystkim tym, którzy zjawią się w piątek o godzinie 17 pod Miejskim Klubem Maczki.

Pomysłodawcą spotkania jest wiceprzewodniczący Rady Miasta Sosnowca Jacek Dudek, który podczas jednego ze spotkań w Stacji Sosnowiec zaproponował historykowi Grzegorzowi Onyszce poprowadzenie takiej wycieczki. Każdy, kto zna Grzegorza wie, że specjalnie nie trzeba go namawiać do takich inicjatyw, czego efektem jest piątkowa impreza.

Plan wycieczki jest następujący. Jak wspomnieliśmy zbiórka odbędzie się pod klubem Maczki (ul.Krakowska 26) o godzinie 17, skąd wyruszymy na zwiedzanie kolejnych fragmentów tej uroczej dzielnicy. Będzie więc plebania cerkiewna, domy celników, tzw. rynek w Maczkach, plac na którym stała niegdyś Cerkiew, pozostałości osiedla żydowskiego Palestyna, Lokomotywownia, dwa najstarsze budynki mieszkalne w Nowych Maczkach, kościół, wieża ciśnień, tajemniczy tunel, malowniczy most nad Białą Przemszą oraz hydroelektrownia. Jeśli wystarczy czasu to odwiedzimy jeszcze jedno miejsce – niespodziankę.

Po zakończeniu spaceru dla wszystkich uczestników przewidziany jest skromny poczęstunek z grilla. Będzie okazja przystanąć i w pięknych okolicznościach przyrody porozmawiać na temat przeszłości i przyszłości Maczek.

W imieniu organizatorów wszystkich serdecznie zapraszamy. Przewidywany czas spaceru to 1,5 – 2 godzin. Udział jest oczywiście bezpłatny. Polecamy.

[PP]
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka