WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

VIII Spotkanie Sympatyków` Sosnowca
Michał Kusiak 17.06.2015
Zapraszamy na kolejne spotkanie Sympatyków Sosnowca, gościem spotkania będzie ksiądz doktor Mikołaj Dziewiatowski wikariusz parafii prawosławnej pw. św. Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii w Sosnowcu. Przedstawi on prezentację swojego autorstwa pt."Historia sosnowieckich świątyń prawosławnych". Spotkanie odbędzie się 19 czerwca o godzinie 18:00 w Restauracji Stacja Sosnowiec, ul. Teatralna 9 Sosnowiec.

Być może nie wszyscy wiedzą, ale Sosnowiec słynął niegdyś ze swojej wielokulturowości. Lata zaborów i przygraniczne położenie sprawiły, że w naszym mieście prócz katolików było wielu wyznawców judaizmu, ewangelików oraz prawosławnych. Jeśli chodzi o wiernych kościoła prawosławnego mieli oni na terenie dzisiejszego Sosnowca trzy świątynie. Dwie z nich już nie istnieją. Ostatnią cerkwią prawosławną jest zlokalizowana przy ulicy Kilińskiego parafią pw. św. Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii.
Podczas piątkowego spotkania będziemy rozmawiać o istniejącej cerkwi oraz o dwóch innych, które nie doczekały naszych czasów. Zobaczymy jak wyglądała świątynia w Maczkach oraz jak prezentowała się cerkiew pw. Świętego Mikołaja Cudotwórcy, która znajdowała się w okolicach liceum im.Emilii Plater.
Jak zwykle podczas naszych spotkań pokażemy w formie slajdów unikalne materiały dotyczące sosnowieckich cerkwi. Będzie też możliwość nabycia sosnowieckich wydawnictw. Spotkanie podobnie jak poprzednie rejestrowane będzie przez Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.
Zapraszamy na herbatę, kawę oraz sympatyczne spotkanie wśród ludzi, którzy interesują się historią naszego miasta.
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka