WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Jasnogórską Drogą św. Jakuba z Częstochowy do Sączowa 25-26.10.2014
Dariusz Jurek 21.10.2014
W niedługim czasie Częstochowa ma szanse znaleźć się na dobre na mapie Drogi św. Jakuba w Polsce. A to za sprawą powstającego szlaku mającego połączyć Warszawę przez Częstochowę z Raciborzem, by w ten sposób umożliwić pielgrzymowanie w kierunku Moraw i Austrii. Czynna jest już Droga Warszawska, teraz przyszedł czas na planowaną Drogę Jasnogórską z Częstochowy do Sączowa k/Będzina, którędy biegnie już szlak wzdłuż Via Regia. Będzie można ją „sprawdzić” w terenie w najbliższy weekend, 25 i 26 października.

Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce, Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego i Zagłębiowski Klub Przyjaciół Camino zapraszają na kolejne dwudniowe przejście w ramach dofinansowanego w ramach programu Fundusz Inicjatyw Lokalnych projektu „Dobrej Drogi! – Aktywizacja środowisk lokalnych na Drodze św. Jakuba”.


Poprzednie odbyły się już na Drodze Kłodzkiej, Nadwarciańskiej i Lubelskiej
Tym razem wyjście na trasę będzie miało miejsce w sobotę, 25 października, po mszy św. o godz. 7:30 w kościele św. Jakuba przy ul. Kilińskiego 8 w Częstochowie (przy samej al. Najświętszej Maryi Panny). Do przejścia pierwszego dnia jest 31 km; po drodze przewidziana jest przerwa w Konopiskach, a późnym popołudniem zaplanowane jest dotarcie na nocleg w Lubszy. W niedzielę, 26 października o godz. 8:00 msza św. po której nastąpi wyjście na dalszą trasę do Sączowa (25km). Po przyjściu modlitwa przy relikwiach Św. Jakuba. W Sączowie w znajdującym się przy parafii schronisku Św. Jakuba istnieje możliwość noclegu dla chętnych, którzy mogą także w poniedziałek kontynuować samodzielnie wędrówkę po szlaku Św. Jakuba Via Regia do Piekar Śląskich (12km).
Z Sączowa nie ma możliwości bezpośredniego powrotu do Częstochowy (autobus do Będzina, ostatni bezpośredni 17:39, potem z przesiadką 18:31, następnie pociąg do Częstochowy), połączenia autobusowe do Katowic (z przesiadką) są o godz. 18:31 oraz 21:01 (więcej na rozklady.kzkgop.pl)
Osoby chcące skorzystać z noclegu w Lubszy prosimy o zgłoszenie do dnia 24 października na adres biuro@camino.net.pl podając imię, nazwisko i adres. Ilość miejsc sfinansowanych ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich jest ograniczona. Dojazd, wyżywienie i ubezpieczenie uczestnicy organizują we własnym zakresie. Na nocleg zabieramy karimaty i śpiwory. W Lubszy planujemy wspólną, caminową kolację z prowiantu, który każdy przyniesie ze sobą. Każdy z wędrujących otrzyma materiały z najważniejszymi informacjami na temat szlaku, w tym egzemplarz folderu informacyjnego z mapami szlaku i adresami miejsc noclegowych, co pozwoli na indywidualne wędrowanie w przyszłości. Ponieważ planowany szlak nie jest jeszcze w pełni oznakowany, organizatorzy zachęcają do wędrówki w jednej grupie.
Logo FIO KolorDwudniowa wędrówka jest już trzecim podobnym wydarzeniem w ramach realizowanego przez stowarzyszenie projektu „Dobrej Drogi! – Aktywizacja środowisk lokalnych na Drodze św. Jakuba”, który dofinansowany został w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Poprzednie odbyły się na Dolnym Śląsku (Kłodzka Droga św. Jakuba), w Wielkopolsce (Nadwarciańska Droga św. Jakuba) i na Lubelszczyźnie (Lubelską Drogą św. Jakuba), a do końca roku będzie miało miejsce podobne na Mazowszu (Mazowiecka Droga św. Jakuba – 22/23 listopada).
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka