WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

ALFABET MŁODGO DĄBROWIAKA /lata 1950-1960/ /luźne fragmenty wspomnień/ - Wstęp
Dariusz Jurek 03.07.2014
Miło nam poinformować że do redakcji strony internetowej FdZD wpłynął bardzo interesujący materiał autorstwa p. Marka Karneckiego zawierający wspomnienia z lat 1950 - 1960 z jego rodzinnego miasta, Dąbrowy Górniczej. Wspomnienia te opublikujemy w kilku odcinkach rozpoczynając od przedstawienia biogramu ich autora (źródło: www.wikizaglebie.pl):

Marek Karnecki urodził się 25 marca 1944 roku w Dąbrowie Górniczej. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Dąbrowie na Redenie. Tam też ukończył Szkołę Podstawową nr 6 na ulicy Wojska Polskiego. Edukację szkolną znakomicie uzupełnił kilkuletnim uczestnictwem w Międzyszkolnym Zespole Pieśni i Tańca "Zagłębie" przy Technikum Górniczym, który działał pod dyrekcją Tadeusz Szymaszka w Pałacu Kultury Zagłębia. Początkowo uczęszczał na zajęcia baletu a następnie po utworzeniu młodzieżowego Zespołu Muzycznego brał aktywny udział w zagłębiowskim życiu szkolnym i kulturalnym.

Następnie przez pięć lat kontynuował naukę w Technikum Hutniczo – Mechanicznym w Sosnowcu, które ukończył w 1963 roku. W roku 1965 ukończył 2 letnie Studium Nauczycielskie w Katowicach a następnie rozpoczął studia pedagogiczne W czasie studiów był działaczem Zrzeszenia Studentów Polskich, pełniąc m. innymi funkcje Przewodniczącego Rady Okręgowej ZSP w Katowicach. Był współtwórcą utworzenia Śląskiej Rady Okręgowej ZSP. Był także pomysłodawcą i organizatorem wielu studenckich przedsięwzięć takich jak Regionalny Klub Studencki „Beanus”w Sosnowcu dla studentów mieszkających w tym mieście a dojeżdżających na zajęcia do innych miast (w tym czasie w Sosnowcu nie było jeszcze uczelni wyższej). Działał w Radach społecznych Politechniki Śląskiej i Uniwersytetu Śląskiego reprezentując tam interesy środowiska studenckiego.

Był działaczem w organach samorządowych i administracyjnych – m .innymi Radnym Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach. Po przeniesieniu się do Warszawy został pracownikiem centralnej administracji państwowej. W Ministerstwie Kultury i Sztuki pełnił funkcję Dyrektora Gabinetu Ministra oraz Dyrektora Generalnego

Następnie był Doradcą Prezesa Rady Ministrów, a po utworzeniu Służby Cywilnej współtworzył Urząd Służby Cywilnej gdzie pracował jako Dyrektor Sekretariatu Szefa Służby Cywilnej. Jest członkiem Ogólnopolskiej Komisji Historycznej ZSP . Obecnie na emeryturze.
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka