WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

FdZD na jubileuszu sączowskiej parafii św. Jakuba Apostoła
Dariusz Jurek 18.04.2014
Rok 2014 jest rokiem jubileuszowym Parafii św. Jakuba Ap. w Sączowie. W tym roku mija 790 lat od założenia naszej parafii. Dokładnie 28 marca 1224 r. biskup Iwo Odrowąż erygował parafię w Sączowie pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła.

30 marca 2014 r. o godz. 12.00 odbyła się msza inaugurująca obchody jubileuszowe, które zakończą się w uroczystość odpustową 27 lipca tego roku. Msza jubileuszowa zgromadziła rzesze wiernych. Wszystkich zgromadzonych na początku mszy św. powitał Dziekan, proboszcz parafii sączowskiej ks. Marek Sendal. Wśród zebranych byli przedstawiciele władzy samorządowej w osobach wójta Gminy Bobrowniki p. Arkadiusza Ziemby i wójta Gminy Ożarowice p. Grzegorza Czapli.

W jubileuszowej mszy św. uczestniczyły organizacje społeczne: Ochotnicze Straże Pożarne i Koła Gospodyń Wiejskich, działające w naszej parafii z pocztami sztandarowymi. Obecni byli księża z parafii należących do dekanatu sączowskiego oraz księża z parafii, które zostały wydzielone terytorialnie z parafii sączowskiej. Przybył również ksiądz kanonik Jan Kononow, który przed laty pełnił posługę kapłańską w naszej parafii.

Obecni również byli członkowie Stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, miłośnicy Dróg Jakubowych, sympatycy i przyjaciele parafii.

Oprawę muzyczną mszy św. zapewnił chór „Niezdareczka” z Niezdary. Mszę św. rozpoczęli najmłodsi parafianie z zespołu „Muszelki Jakubowe” działającego przy Przedszkolu w Sączowie. Dzieci zaśpiewały własny „Hymn Jakubowy”. Uroczystej mszy św. Jubileuszowej przewodniczył ks. Biskup Antoni Długosz – biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.
Po mszy, w schronisku dla pielgrzymów, otwartym w ubiegłym roku odbyło się kolejne spotkanie członków i sympatyków Zagłębiowskiego Koła Przyjaciół Camino.

Omówiono na nim m. innymi bieżące sprawy oraz plany związane z wytyczaniem kolejnych odcinków Dróg św. Jakuba. Ustalono rozpoczęcie działań mających na celu połączenie szlakiem jakubowym Częstochowy z Sączowem. Z zadowoleniem przyjęto deklaracje naszych przyjaciół z Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskie ( z którym FdZD współpracuje od kilku lat) mówiącą o podjęciu się przez nich wytyczenia kolejnego szlaku jakubowego, biegnącego od Żarnowca, poprzez Pilicę, Giebło i Podzamcze a następnie łączącego się z już istniejącą Via Regia prowadzącą do Sączowa. Liczymy bardzo że te ambitne plany zostaną wkrótce zrealizowane i kolejny obszar naszego regionu znajdzie się na mapie najważniejszych kulturowych szlaków Europy.

Przez pewien czas w spotkaniu Zagłębiowskiego Klubu Przyjaciół Camino uczestniczył także ks. Biskup Antoni Długosz który zwiedził sączowskie schronisko i serdecznie pogratulował FdZD inicjatywy tworzenia szlaków jakubowych w Zagłębiu Dąbrowskim.

Wszystkich zainteresowanych ideą Camino zapraszamy na spotkania naszego klubu które odbywają się w Sączowie, każdego 28 dnia miesiąca.
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka