WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Liceum im. M. Kopernika w Będzinie - pozytywny przykład kultywowania patriotyzmu regionalnego
Dariusz Jurek 02.04.2014
W dniu 31 marca 2014 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Będzinie, miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej przemysłowcowi i społecznikowi – Stanisławowi Marianowi Skarbińskiemu (1856 – 1925). Przez wiele lat był on m.in. prezesem Rady Opiekuńczej 7-klasowej Szkoły Handlowej Zgromadzenia Kupców w Będzinie (obecny „Kopernik”) oraz Grodzieckiego Towarzystwa Kopalń Węgla i Zakładów Przemysłowych. Jego osoba związana była również z Krakowem, a to dlatego, iż należał on do grona współzałożycieli ówczesnej Akademii Górniczej w tymże mieście. Dzisiaj jest to Akademia Górniczo – Hutnicza. W 1923 r. za zasługi dla uczelni otrzymał doktorat honoris causa. Rok później został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Polonia Restituta.

Na uroczystości oprócz reprezentacji władz powiatu, miasta oraz liceum obecni byli również przedstawiciele: Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Muzeum w Sosnowcu, Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Towarzystwa Przyjaciół Grodźca, Towarzystwa Przyjaciół Będzina, Forum Dla Zagłębia Dąbrowskiego oraz Stowarzyszenia Miłośników Historii Szczekocin i Okolic. Najważniejszym jednak gościem była dr inż. Dorota Starościak, potomkini rodziny Skarbińskich (a także autorka książki poświęconej temuż rodowi ), która wraz ze starostą będzińskim – Krzysztofem Malczewskim, dokonała symbolicznego odsłonięcia tablicy. Jej pomysłodawcą jest będziński historyk specjalizujący się w dziejach Zagłębia Dąbrowskiego, nauczyciel historii w I L.O. – Dariusz Majchrzak. Poświęcenia tablicy, której fundatorką była Dorota Starościak dokonał proboszcz parafii św. Trójcy w Będzinie – ks. Andrzej Stępień.

Po uroczystości miało miejsce seminarium naukowe, którego tematyka związana była z przedsiębiorcami i społecznikami w historii Zagłębia Dąbrowskiego. Ostatnim punktem spotkania była interesująca debata uczniów będzińskiego liceum, przygotowana pod kierunkiem nauczyciela historii – Grażyny Szewczyk. Dotyczyła ona kwestii tożsamości zagłębiowskiej i związanymi z nią zagadnieniami. Organizatorami uroczystości było I L.O. im. M. Kopernika w Będzinie oraz Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Pod koniec 2013 r. Rada Miejska Będzina nadała placowi przy ul. Słowackiego, przy filii Ośrodka Kultury w Będzinie – Grodźcu patrona w osobie rodziny Skarbińskich.
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka