WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane












Społeczność
Polecamy




Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Plebiscyt - zagłosuj na FdZD !
Dariusz Jurek 02.01.2014
Szczęśliwego Nowego Roku, spełnienia wszelkich marzeń zarówno osobistych jak i zawodowych. Wszelkiej pomyślności dla Państwa i dla Waszych bliskich życzy stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego!!!

Jednocześnie tym z Państwa którzy nas wspierają i oddają na nas głosy w plebiscycie „Patriotycznie zakręceni” składamy serdeczne podziękowania!!!
To tylko dzięki Państwa pomocy uzyskaliśmy już ponad 3000 głosów i jesteśmy w czołówce tego rankingu zachowując wciąż realne szansę na jego wygranie.

Plebiscyt trwa do godziny 12.oo 6 stycznia 2014 roku i do tego czasu można cały czas, codziennie oddawać swoje głosy. Są dwa, osobne i niezależne od siebie sposoby głosowania; jeden tradycyjny przez kliknięcie w odpowiednią zakładkę na podanej niżej stronie:

http://zawiercie.naszemiasto.pl/plebiscyt/karta/932,forum-dla-zaglebia-dabrowskiego,25984,id,t,kid.html

W prawym górnym rogu znajduje się zakładka głosowania przez facebooka a w tym samym miejscu, nieco poniżej zakładka głosowania tradycyjnego.

Posiadacze kont na facebooku mogą głosować dodatkowo i każde kliknięcie przez Fb owocuje aż 5 głosami!.

W związku z tym że głosowanie to będzie trwało jeszcze kilka dni bardzo prosimy Państwa o dalsze wsparcie i codzienne (do 6 stycznia) głosowanie a za każdy oddany na nas głos serdecznie dziękujemy!!!

Korzystając z okazji plebiscytu chcemy w skrócie przedstawić i przypomnieć tylko kilka przykładów działań powstałego w 2007 roku stowarzyszenia regionalnego Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego:

1. Projekt „Zwiedzaj Zagłębie” - jako pierwsi zaczęliśmy organizować wycieczki po naszym regionie, po naszych miastach które do tego momentu były zasadniczo turystycznymi pustyniami. W kilkudziesięciu wycieczkach wzięło udział grubo ponad 2.000 osób. W ten sposób wykreowaliśmy pewną modę którą obecnie kontynuują liczni naśladowcy.

2. Od 6 lat realizujemy Mistrzostwa Zagłębia gimnazjalistów w piłkę nożną halową które zdobyły wysokie uznanie w środowisku szkolnym


3. Realizowaliśmy projekt „Zagłębiowskie Dni Krwiodawstwa” w którym zebrano wiele litrów krwi. Według opinii Rejonowego Centrum Krwiodawstwa to podczas naszych akcji padły rekordy ilości zebranej krwi w takich miastach jak Będzin czy Czeladź.

4. Od samego początku prowadzimy w szkołach i przedszkolach lekcje regionalizmu skierowane do dzieci i młodzieży i jest to wysoko oceniane przez nauczycieli w tych placówkach.


5. O kilku lat współpracujemy z „Domem Polskim” w wiosce Wierszyna na Syberii, koło Irkucka, wiosce założonej przez emigrantów z Zagłębia Dąbrowskiego. Już dwukrotnie dostarczyliśmy tam duże ilości darów, w 2013 roku osobiście, pokonując trudy ponad 19.000 km (w obie strony) podróży autobusem.

6. Jako pierwsi, już w 2008 roku wpadliśmy na pomysł ustanowienia symboli Zagłębia Dąbrowskiego a nasz społeczny herb regionu pojawił się na tzw. „witaczach” Sosnowca, jest używany i stosowany przez różne instytucje, stowarzyszenia i środowiska. Jest także jedynym symbolem regionu który jest używany równocześnie przez członków różnych opcji politycznych, a więc jest ważnym symbolem Zagłębia łączącym ten region ponad podziałami. Miarą sukcesu na tym polu jest pojawienie się licznych naśladowców, którzy próbują na naszym pomyśle wypromować się prezentując alternatywne i konkurencyjne symbole.


7. Opracowaliśmy, wytyczyliśmy i oznakowaliśmy ponad 150 km odcinek szlaku VIA REGIA biegnący od Krakowa przez Zagłębie, który jestem elementem Drogi św. Jakuba, najważniejszego kulturowego szlaku europejskiego, będącego pod patronatem Rady Europy. Patronami honorowymi naszego projektu są biskup sosnowiecki ks. Grzegorz Kaszak (a był nim także jego poprzednik; śp. Adam Śmigielski) i marszałkowie województw małopolskiego i śląskiego. Po naszym szlaku, do którego także napisaliśmy 112 stronicowy przewodnik wędrują liczni, z każdym rokiem coraz liczniejsi turyści i pielgrzymi, polscy i zagraniczni. Przy parafii św. Jakuba Apostoła w Sączowie zorganizowaliśmy Zagłębiowski Klub Przyjaciół Camino, będący sekcją naszego stowarzyszenia, która w sposób szczególny ma dalej rozwijać ten projekt. Od 2013 roku w Sączowie przy w/w parafii funkcjonuje schronisko dla osób wędrujących naszym szlakiem, które powstało dzięki wielkiemu zaangażowaniu gospodarza tego miejsca, ks. Marka Sendala.

8. Opracowaliśmy i wydaliśmy publikacje na temat naszego regionu; książki i foldery, te drugie w łącznym nakładzie kilkudziesięciu tysięcy sztuk.

9. Już w 2011 roku, a więc na dwa lata przed terminem rozpoczęliśmy przygotowania do obchodów 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W tym celu przygotowaliśmy okolicznościowe wydawnictwo oraz nakręciliśmy film dokumentalny o tym powstaniu narodowym i jego związkach z naszym regionem. W 2013 roku ta skromna produkcja wykonana siłami społecznymi zrobiła prawdziwą furorę. Film pokazywany był w zagłębiowskich muzeach, bibliotekach i szkołach. Jak się także okazało nasze opracowanie na temat Powstania Styczniowego w Zagłębiu Dąbrowskim przyczyniło się w decydującym stopniu do tego że wielki, rocznicowy koncert, pokazywany także przez TVP 1 odbył się w Sosnowcu a nie w innym mieście jak to było początkowo w planie. Taką jednoznaczną opinię wyrazili nasi przyjaciele ze stowarzyszenia „Pokolenie”, które było głównym organizatorem tego koncertu. Nasze opracowanie było także kolportowane w okolicznościowym dodatku Dziennika Zachodniego oraz w specjalnym wydawnictwie przygotowanym specjalnie na koncert. Jako stowarzyszenie odbyliśmy także wiele spotkań z prezentacjami filmu i z prelekcjami na temat wyjątkowej roli Zagłębia Dąbrowskiego w tym zrywie narodowym.

10. Byliśmy współpomysłodawcą i współrealizatorem Zagłębiowskiej Giełdy Birofiliów, na której z wielkim sukcesem miała miejsce premiera regionalnej marki piwa; „Zagłębiowskiego Pilsa”, produkowanego przez browar w Zawierciu.

11. Byliśmy pomysłodawcami ustanowienia odznak krajoznawczych: „Jan Kiepura-Chłopak z Sosnowca, „Na szlaku VIA REGIA”, „Na powstańczym szlaku – Zagłębie Dąbrowskiego 1863” które propagujemy wspólnie z sosnowieckim oddziałem PTTK w środowisku turystycznym. Odznaki zdobywane są przez turystów z całej Polski a to oznacza że przybywają do Zagłębia i poznają ten region osobiście.

12. W ramach programu „Patriotyzm Jutra” realizujemy projekt Wiki Zagłębie mający na celu stworzenie Internetowej Encyklopedii Zagłębia Dąbrowskiego. Wsparcia dla tego projektu udzieliły nam takie instytucje jak; Muzeum Historii Polski, Narodowe Archiwum Cyfrowe, muzea w Będzinie, Czeladzi, Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu oraz wiele osób prywatnych pełniących w tym projekcie funkcje redaktorów-wolontariuszy. Wiki Zagłębie z każdym dniem zwiększa swoją objętość i gromadzi rozproszone dotąd informacje na temat naszego regionu. Wszystkich zapraszamy do korzystania z zasobów tej encyklopedii ale też i do jej współtworzenia.

Powyższy wykaz nie wyczerpuje listy naszych działań a ma na celu jedynie w pigułce pokazać nasze zaangażowanie i nasze różnorodne działania na rzecz Zagłębia Dąbrowskiego i jego mieszkańców, działania w zdecydowanej części osób młodych i wykonywane całkowicie społecznie, z poświęceniem własnego wolnego czasu.

Mamy nadzieje ze ta skrótowa prezentacja dodatkowo zachęci Państwa do dalszego głosowania za nami w tym plebiscycie. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za każdy oddany na nas głos!
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania








Nasi partnerzy




_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2023 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka