WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Wierszyna - Mała Polska na Syberii
Michał Kusiak 20.06.2013
Szanowni Państwo!

Stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego od kliku lat aktywnie działa na rzecz upowszechnienia wiedzy na temat Wierszyny, polskiej osady, która została założona przez emigrantów z Zagłębia Dąbrowskiego i która przetrwała trudne zawirowania historyczne, utrzymując dotąd i kultywując pamięć i tradycję polską oraz pamięć o miejscu skąd na Syberię przybyli.

W tym roku, w lipcu odbędą się w Wierszynie uroczystości 100-lecia budowy polskiego kościoła i na tą uroczystość udają się także przedstawiciele naszego stowarzyszenia, którzy będą reprezentować nie tylko FdZD, ale także w pewnym stopniu cały region Zagłębia Dąbrowskiego oraz poszczególne jego miasta.

W związku z powyższym oraz z tym, że istnieją możliwości transportowe (podróż autobusem na samo miejsce), pragniemy tamtejszej społeczności (Dom Polski, polska szkoła i polski kościół) dostarczyć pewną ilość upominków i praktycznych przedmiotów, które w jakiś sposób, choćby symboliczny będą mogły wzbogacić ich naprawdę trudną egzystencję.


Niestety, brak czasu nie pozwolił na zorganizowanie formalnej zbiórki i jedynie co można jeszcze zrobić to zaapelowanie o spontaniczną akcję, o to aby osoby które wyrażą na to chęć mogły przekazać swoje indywidualne dary które my, w ich imieniu zawieziemy do Wierszyny.

Dlatego zwracamy się do osób dobrej woli z serdeczną prośbą o wsparcie tej inicjatywy i nieodpłatne przekazanie wszelkich możliwych rzeczy takich jak: zeszyty szkolne, kredki, długopisy, drobny sprzęt sportowy (paletki do tenisa, piłki), płyty z muzyką i filmami polskimi, czyste nośniki w postaci płyt CD i DVD, książki, zabawki i ewentualnie trwałe (takie które przetrwają upał w drodze) słodycze. Oczywiście, w żadnym razie nie oczekujemy na ofiarowanie które wiązało by się dla Państwa z wysokimi kosztami, chodzi tutaj raczej o każdy, nawet pojedynczy zeszyt szkolny, każdy długopis itd. podarowany przez Was, bo wszystko to może wspomóc żyjącą naprawdę w trudnych warunkach społeczność Wierszyny.

Dzięki uprzejmości sosnowieckiego Urzędu Miejskiego, który sam aktywnie włączył się w tą akcję istnieje możliwość wykorzystania Centrum Informacji Miejskiej (na tzw. Patelni) jako miejsca składania (zbiórki) darów od Państwa, a za życzliwość pracowników tego miejsca już teraz im bardzo dziękujemy.

Dziękujemy także już teraz Państwu za każdy, nawet symboliczny dar, który w Waszym imieniu będziemy mogli zawieść na daleką Syberię, dla naszych rodaków oczekujących na polskie wsparcie!

Bardzo prosimy także o rozpropagowanie tej akcji i rozesłanie tej informacji po waszych kontaktach, co zwiększy szansę tej zbiórki, tym bardziej że wyjazd do Wierszyny nastąpi już wkrótce, bo w środę 26 czerwca.
Dariusz JUREK, prezes FdZD
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka