WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Na szlaku VIA REGIA - Saczów - Piekary 20.04.2013
Dariusz Jurek 23.04.2013
Sobotnia, niezbyt pewna pogoda nie nastrajała początkowo zbyt optymistycznie ale jak się jednak później okazało frekwencja uczestników przejścia szlaku VIA REGIA na odcinku Sączów – Piekary Śl. przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Pod zabytkowym kościołem św. Jakuba Apostoła w Sączowie zgromadziło się grubo pond 80 wędrowców z wielu miejscowości Zagłębia Dąbrowskiego raz Górnego Śląska, takich jak: Bobrowniki, Będzin, Czeladź, Sosnowiec, Sławków, Podwarpie, Piekary Śl. Bytom, Katowice, Chorzów, Mysłowice, Lubliniec, Jastrzębie Zdrój a nawet z tak odległych miejsc jak: Chrzanów, Wrocławia, Grodzisk Mazowiecki a nawet Toruń!

Dla jednych osób motywacją przybycia na tą imprezę była atrakcyjna wycieczka turystyczno-krajoznawcza a dla innych liczył się także aspekt religijny; odwiedzenie sączowskich relikwii i pielgrzymka z Sączowa do Piekar Śl. fragmentem Drogi św. Jakuba

Po przejściu ok. 11 km i dojściu do Piekar Śl. nastąpiły, m. innymi z udziałem prezydenta tego miasta Stanisława Korfantego oraz Rafała Adamczyka, w-ce starosty powiatu będzińskiego uroczystości włączenia odcinka górnośląskiego (Piekary Śl. – Góra św. Anny) VIA REGIA do europejskiej sieci szlaków jakubowych. Tym samym też w tym momencie szlak VIA REGIA w Polsce uzyskał ciągłość i przebiega od granicy ukraińskiej do granicy niemieckiej, gdzie na moście w Zgorzelcu łączy się ze swoim niemieckim odpowiednikiem.


Po uroczystym odsłonięciu tablicy informacyjnej i po przerwie na posiłek rozpoczął się I Piekarski Festiwal "Na Pielgrzymich Szlakach", podczas którego zainteresowane osoby mogły wysłuchać wiele ciekawych informacji związanych zarówno z procesem tworzenia nowych odcinków szlaków jakubowych jak i wędrówkach nimi. Nie zabrakło także barwnych opowieści o wędrówkach pieszych i rowerowych do Rzymu i Ziemi Świętej. Zaprezentowano także nowy przewodnik opisujący odcinek VIA REGIA od Krakowa do Piekar Śl. autorstwa: Dariusza Jurka i Krzysztofa Jurka, członków stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.

Całe to sobotnie wydarzenie jest także doskonałym przykładem na oddolną, dobrą współpracę pomiędzy zagłębiowskimi i śląskimi środowiskami, przy wzajemnym poszanowanie naturalnych, historycznych i kulturowych różnic. Przykładem budowania „mostów” pomiędzy oboma regionami zamiast sztucznego zasypywania granicy na symbolicznej rzece i tworzenia ze wszystkich mieszkańców tego województwa mcdonaldowego, wojewódzkiego "Ślązaka", w czym prym niestety wiodą przedstawiciele niektórych mediów oraz niektórzy przedstawiciele tzw. "elit" politycznych. Należy po prosu zaakceptować że są to dwa różne regiony, różne ale sąsiadujące ze sobą a przez to skazane w sposób naturalny na współpracę. Niech po prostu Zagłębie będzie Zagłębiem a Górny Śląsk Górnym Śląskiem!

Organizatorzy już teraz zapraszają na II edycje Festiwalu oraz na kolejne weekendowe przejścia szlakiem VIA REGIA !
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka