WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Szansa dla Maczek
Piotr Bielecki 16.02.2013
W dniu 13 lutego w sali sesyjnej sosnowieckiego Urzędu Miejskiego odbyła się konferencja na temat możliwości zagospodarowania nieruchomości kolejowych, m.in. nieczynnych dworców kolejowych.
W spotkaniu uczestniczył Jarosław Bator - dyrektor zarządzający ds. nieruchomości w PKP, władze samorządowe oraz parlamentarzyści, z organizatorem konferencji, posłem Jarosławem Pietą na czele. Po prezentacji dyrektora Batora odbyła się ożywiona dyskusja w której wzięli udział także przedstawiciele zagłębiowskich organizacji pozarządowych; Stanisław Czekalski - prezes sosnowieckiego oddziału PTTK oraz Dariusz Jurek - prezes FdZDPrezes FdZD przekazał dodatkowo na ręce dyrektora Batora, Kazimierza Gorskiego i Jarosława Pięty koncepcję zagospodarowania zabytkowego dworca w Maczkach i rewitalizacji tej dzielnicy poprzez wykorzystanie jej walorów historycznych i przyrodniczych.
Poniżej przedstawiamy niniejszą koncepcję pn. SZANSA DLA MACZEK:

Projekt, a dokładniej niniejsza idea/pomysł zakłada rewitalizację dzielnicy Maczki w oparciu o jej przyrodnicze i historyczne walory.

1. Rewitalizacja zabytkowego dworca kolejowego i urządzenie w nim części komercyjnej, muzealnej i edukacyjnej.
2. Odbudowa zabytkowej komory celnej i urządzenie w niej turystycznego hostelu, m. innymi także jako miejsce noclegowe dla wodniaków płynących kajakami po Białej Przemszy, oraz dla osób wędrujących międzynarodowym szlakiem kulturowym (nr 1 w Europie), tzw. Drogą św. Jakuba (szlak jest już wytyczony i wędrują nim polscy i zagraniczni turyści)
3. Wyburzenie baraków otaczających aktualnie komorę celną i utworzenie w tym miejscu stylowego rynku z fontanną, małą architekturą i nasadzeniami ozdobnych drzew i krzewów.
4. Rewitalizacja kolejowej wieży ciśnień z 1881 roku, najstarszej wieży ciśnień w obszarze całego województwa
5. Budowa na Białej Przemszy dwóch przystani dla kajaków, przed mostem kolejowym i przy moście drogowym - Biała Przemsza odkrywana jest coraz powszechniej przez wodniaków.
6. Przeniesienie ruchu pociągów na jedną stronę dworca a torowisko pomiędzy komorą celną i budynkiem dworca należy przeznaczyć na skansen kolejowy w którym gromadzony będzie zabytkowy tabor.
7. W budynku dworca należy utworzyć Centralne Muzeum Kolejowe, na wzór Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Dotąd w Polsce nie ma takiego muzeum a zbiory są rozproszone i często niszczeją na co jest wiele przykładów (np. skansen w Pyskowicach)
8. W budynku dworca należy urządzić także, we współpracy z modelarzami dużą ekspozycję makiet kolejowych. Tego typu wystawy cieszą się niezmiennie ogromną popularnością. Prawdopodobnie na terenie całego kraju nie ma stałej wystawy makiet kolejowych.
9. Niektóre z licznych pomieszczeń dworca można przeznaczyć jako pracownie modelarskie działające w ramach Domu kultury w Maczkach
10. Część komercyjną obiektu mogą stanowić, obok hostelu w komorze celnej także zabytkowa restauracja i urządzony „na nowo” apartament carski.
11. Należy także ustanowić okrężną linię kolejową retro na trasie Katowice - Sosnowiec – Będzin – Ząbkowice – MACZKI –Szczakowa - TRÓJKĄT TRZECH CESARZY – Mysłowice – Katowice, lub
Katowice - Sosnowiec –MACZKI –Szczakowa - TRÓJKĄT TRZECH CESARZY – Mysłowice – Katowice,
z wykorzystaniem zabytkowego taboru i strojów z epoki.

Źródła finansowanie:
1. Środki z Unii Europejskiej pozyskane w ramach różnych projektów
2. Środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
3. Środki z PKP
4. Środki z Urzędu Marszałkowskiego woj. śląskiego
5. Środki z gminy Sosnowiec, oraz gmin sąsiednich biorących udział w tym projekcie (w części dotyczącej linii kolejowej retro)


Efekt:
Rewitalizacja dzielnicy Maczki, ratunek dla dworca kolejowego z połowy XIX wieku, zabytku techniki klasy międzynarodowej, stworzenie produktu turystycznego rangi międzynarodowej.
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka