WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane












Społeczność
Polecamy




Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Herb w nowym wydaniu
Piotr Bielecki 12.12.2012
Uprzejmie informujemy, że z dniem 1 stycznia 2013 roku propagowany przez nas od kilku lat herb społeczny Zagłębia Dąbrowskiego ulega niewielkiej, graficznej modyfikacji. Decyzja ta jest wynikiem toczącej się dyskusji w tej kwestii i podjętych formalnych ustaleń. Należy przy tym zaznaczyć, że tego typu modyfikacje są rzeczą zwykłą i dotyczą nawet herbów znacznie „poważniejszych”, by przypomnieć tu tylko kilkukrotne zmiany wyglądu herbu Polski w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Rozmowy w sprawie herbu, jego zupełnej zmiany bądź tylko modyfikacji istniejącego wzoru, rozpoczęły się wiele miesięcy temu i były przeprowadzone z inicjatywy Krzysztofa Malczewskiego, Starosty Powiatu Będzińskiego. Inicjatywa ta miała na celu wypracowanie jednolitego stanowiska w obliczu pojawiających się różnych, alternatywnych propozycji wyglądu herbu Zagłębia Dąbrowskiego.

W wyniku tych spotkań i rozmów ustalono co następuje:

- Herb Zagłębia Dąbrowskiego nie podpada pod stosowną ustawę o znakach identyfikacyjnych dla jednostek samorządu terytorialnego a tym samym nie podlega ocenie stosownej Komisji Heraldycznej zajmującej się wyłącznie herbami gmin, powiatów i województw, nie może się więc ubiegać o rejestrację w wykazie herbów, w sensie prawnym przewidzianym przez wspomnianą ustawę

- Znak ten może być zatem tylko i wyłącznie inicjatywą społeczną i jako taki podlega jedynie ocenie i akceptacji szeroko rozumianej przestrzeni społecznej.

- Wśród proponowanych wzorów herbu Zagłębia Dąbrowskiego najwyższe uznanie przestrzeni społecznej posiada ten, który jest autorstwa stowarzyszenia regionalnego Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego

Herb według tego wzoru stosowany jest już od kilku lat przez niektóre stowarzyszenia (np. zagłębiowskich genealogów), kluby sportowe (np. na koszulkach i banerach sosnowieckich koszykarzy), jest zaakceptowany przez środowiska kibiców różnych zagłębiowskich klubów, gdyż jest malowany na muralach poczynając od Sosnowca, Czeladzi, Dąbrowy Górniczej aż po Zawiercie i Olkusz. Kibice z tych miast wydają także w tysięcznych nakładach liczne materiały promocyjne (w tym kalendarze, naklejki, plany lekcji), których elementem jest także herb opracowany przez FdZD.

Herb ten jest także używany przez niektórych zagłębiowskich działaczy politycznych i to bez względów na przynależność partyjną (PO, PIS, SLD), co samo w sobie jest ewenementem nie tylko w skali naszego regionu, gdyż jest to niejako deklaracja pewnej wspólnoty ponad wszelkimi podziałami politycznymi

- W związku z powyższym stwierdzono, że właśnie ten wzór herbu, po niewielkiej modyfikacji graficznej powinien być dalej promowany jako herb Zagłębia Dąbrowskiego, jako znak identyfikujący i integrujący nasz region

- Zgodnie z tymi ustaleniami oraz za akceptacją i zgodą władz Powiatu Będzińskiego dotychczasowy społeczny herb Zagłębia Dąbrowskiego podlega zatem modyfikacji, polegającej na zmianie wizerunku orła (godła) na wzór zgodny z herbem powiatu

- Celem niniejszej modyfikacji jest nie tylko udoskonalenie graficzne, ale także wzmocnienie uzasadnienia historycznego, gdyż to właśnie powiat będziński, a zwłaszcza historyczny powiat będziński, w skład którego wchodziły największe obecnie miasta regionu (Sosnowiec i Dąbrowa Górnicza) oraz dzisiejsze powiaty; zawierciański i myszkowski stanowi dzisiaj zasadniczą część Zagłębia Dąbrowskiego.

- Społeczny herb Zagłębia Dąbrowskiego, po wprowadzonej modyfikacji powinien być szeroko i przy różnych okazjach promowany jako dodatkowy wzór graficzny (logo), który może przyczynić się do większej identyfikacji i integracji zarówno mieszkańców poszczególnych miast regionu, jak i w ogóle całego regionu.


Zasadniczy wygląd herbu Zagłębia Dąbrowskiego, jego opis, idea i przesłanie pozostają więc bez żadnych zmian. Liczymy zatem na zrozumienie i akceptację tej decyzji wśród użytkowników i zwolenników dotychczasowego wzoru herbu. Mamy nadzieję, że nowy wzór graficzny herbu zadowoli także dotychczasowych, nielicznych malkontentów tego pomysłu.

Dodatkową i bardzo cenną wartością, wynikającą z wprowadzenia tej modyfikacji, jest uzyskanie instytucjonalnego wsparcia dla idei propagowania herbu Zagłębia Dąbrowskiego, udzielonego przez Starostwo Powiatowe w Będzinie, a ostatnio także przez Urząd Miasta Sosnowiec.

Biorąc powyższe ustalenia pod uwagę zwracamy się do wszystkich z apelem o dalsze, pozytywne propagowanie idei herbu Zagłębia Dąbrowskiego jako znaku graficznego integrującego nasz region.
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania








Nasi partnerzy




_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka