WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane












Społeczność
Polecamy




Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Śladami powstania 1863 r.
Dariusz Jurek 31.03.2012
Po raz kolejny stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego uczestniczyło w uroczystościach poświęconych pamięci o Powstaniu Styczniowym w naszym regionie. Poniżej prezentujemy tekst autorstwa p. Macieja Świderskiego opisujący ten epizod powstańczy i kolejną rocznicową uroczystość dotyczącą tego wydarzenia:


„22 marca 1863 r. oddział płk. Teodora Cieszkowskiego, podążając lasem od strony Blanowic dotarł do Zawiercia, po czym udał się wzdłuż torów kolejowych w kierunku Łaz” opowiada Tadeusz Loster, Kustosz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. „Na terenie swojego marszu spalił dwa ,mosty kolejowe, uszkodził linię telegraficzną i rozkręcił tory. Na leśnej polanie między Kuźnicą Masłońską, Łazami a Zawierciem powstańcy urządzili sobie krótki odpoczynek. Rosjanie posiadali dobry wywiad i na podstawie informacji wysłali z Częstochowy za powstańcami dwie raty piechoty i 15 kozaków. Polacy zostali zaskoczeni, w wyniku wymiany strzałów zginęło 9 powstańców w tym kapelan Bonawentura Mańkowski i ziemianin Henryk Wodzyński. W potyczce tej uczestniczył ziemianin Michał Poleski z Rokitna Szlacheckiego. Poległo również kilkunastu żołnierzy carskich. Powstańcy chcąc uniknąć większych strat klucząc lasami wycofali się do poręby, gdzie rannymi zajęli się miejscowi chłopi, a reszta podążyła w kierunku Siewierza”.



149 rocznica bitwy była okazją do udziału w niej władz samorządowych: Urząd Miasta i Gminy Łaz, jako gospodarzy terenu w osobach burmistrza Macieja Kaczyńskiego, Przewodniczącego Rady Miejsko-Gminnej Macieja Kubiczka i Bożeny Miklas - Kierownika Wydziału Edukacji, przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Zawierciu i Urzędu Miejskiego, burmistrza Urzędu Miasta i Gminy Poręba Marka Śliwy, członków zarządu Nadleśnictwa Siewierz, księży proboszczów: Leonarda Zagórskiego i Janusza Świtalskiego – Kościół polskokatolicki z Rokitna Szlacheckiego. Obecni na spotkaniu byli Prezes Centrum Inicjatyw Lokalnych i Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej Janusz Bieńkowski i Wiceprezes TMZZ Jacek Panek oraz Prezes stowarzyszenia regionalnego Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego – Dariusz Jurek.

Słowo Boże wygłosił Ks. Prob. Leonard Zagórski. Odbyła się również sztuka inscenizacyjna w wykonaniu młodzieże szkolnej z Zespołu Szkół prof. Romana Gostkowskiego w Łazach pt. „Nie rzucim ziemi skąd nasz ród”. Liczną grupę stanowiła młodzież szkół nr 5 i Gimnazjum nr 2 w Zawierciu. Symboliczną mogiłę powstańców pokryły wiązanki kwiatów i zapalone znicze. Z Poręby rowerami pod przewodnictwem Włodzimierz Pucka, przyjechał peleton kolarzy. Pamięć o lokalnej historii należy przekazywać dorastającym pokoleniom. Organizatorzy uroczystości patriotyczno-religijnej dziękują warcie honorowej Jurajskiego Szwadronu Kawalerii im. Króla Jana III Sobieskiego za udział w obchodach.

Źródło: Maciej Świderski (strona internetowa Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej

0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania








Nasi partnerzy




_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2023 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka