WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Poznajemy Zagłębie: relacja z wycieczki w dniu 13.12.2011
Dariusz Jurek 15.12.2011
Ostatnia, wtorkowa wycieczka mimo niesprzyjającego terminu jakim jest środek tygodnia pozytywnie zaskoczyła organizatorów wysoką frekwencją.

Kilkadziesiąt osób odbyło podczas tej wycieczki swoistą podróż w czasie. Poznaliśmy Tatry przełomu XIX i XX wieku , wraz z historycznymi postaciami pierwszych górskich przewodników. Zapoznaliśmy się z latami 60’ oglądając przedmioty artystyczne i użytkowe z tego okresu.
Kolejną wystawą z którą mogli zapoznać się uczestnicy wycieczki to była „Muzyka we okupowanej Polsce” z wyeksponowaną postacią sosnowiczanina Władysława Szpilmana którą na całym świecie rozsławił oskarowy film.

Ostatnią wystawę którą zwiedzaliśmy w sosnowieckim pałacu Schoena była „30 Rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce”, a że nasza wycieczka odbyła się właśnie dokładnie 13 grudnia można powiedzieć że jej uczestnicy w pewien sposób włączyli się w obchody tej rocznicy.

Wehikuł czasu poprzez bulwar nad Czarną Przemszą przeniósł nas w odleglejszą historię sięgającą tysięcy a nawet milionów lat do tyłu, bo właśnie o takich przedziałach czasowych można mówić przy oglądaniu eksponatów zgromadzonych w Muzeum Wydziału Nauk o Ziemi. Zapoznaliśmy się w nim z przeszłością geologiczną regionu, podziwialiśmy minerały, meteory i skamieniałości. Duże zaciekawienie wywołała ekspozycja przedstawiająca dzieje naszych przodków. Wszyscy posiadacze aparatów fotograficznych robili namiętnie zdjęcia nie tylko wielkich dinozaurów ale przede wszystkim rozległą panoramę widoczną z tarasu widokowego położonego na dachu najwyższego budynku akademickiego w Polsce. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Dziękujemy pracownikom obu placówek muzealnych za wyjątkowo miłe przyjęcie i za profesjonalną prezentację zbiorów w nich zgromadzonych.


Była to jednocześni e już ostatnia wycieczka tego wyjątkowo długiego sezonu, na kolejnych mamy nadzieję spotkać się już w przyszłym roku.

Dziękuję wszystkim uczestnikom naszych wycieczek i zachęcam do dalszego poznawania naszego regionu, indywidualnie ale także i z nami już w przyszłym sezonie.


Dziękuję także wszystkim lokalnym mediom które informowały mieszkańców o naszych wycieczkach - wydatnie przyczyniliście się do sukcesu tych imprez których celem było pokazanie naszej „Małej Ojczyzny”, tak nam bliskiej a jednocześnie tak mało znanej.


Wszystkim partnerom i uczestnikom projektu „Poznajemy Zagłębie” składamy przy tej okazji serdeczne życzenia Świąteczne i Noworoczne, mając nadzieję na dalszą współpracę. Zachęcamy także do zapoznania się z innymi naszymi działaniami, jak choćby z projektem „Wiki Zagłębie” gdzie można samemu uczestniczyć w tworzeniu internetowej encyklopedii naszego regionu.


Dariusz JUREK, prezes FdZD
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka