WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Apel o jedność Zagłębia
Piotr Bielecki 05.12.2011
W niedzielę, 27 listopada odbyła się kolejna wycieczka zorganizowana przez stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. Tym razem jej uczestnicy mogli zwiedzić wielowyznaniowy kompleks cmentarzy w Sosnowcu przy ulicy Smutnej. Odwiedzono przy tej okazji wiele grobów osób znaczących dla historii Sosnowca i regionu.

Jednym z takich miejsc był grobowiec Aleksandra Rene gdzie uczestnicy wycieczki zapalili znicze w kolorach klubowych i regionalnych aby uczcić zapomnianą niemal przez wszystkich 50 rocznicę jego śmierci która minęła właśnie w listopadzie. Przy grobie tym odczytano także apel nawiązujący do aktualnej sytuacji piłki nożnej w naszym mieście i regionie w odniesieniu do klubu Zagłębie Sosnowiec. Apel ten poparł także wybitny znawca kultury fizycznej w Zagłębiu Dąbrowskim, profesor Mirosław Ponczek, który nie mógł być osobiście na tej wycieczce z powodu wcześniejszych planów związanych z tym terminem. Poniżej prezentujemy pełny tekst apelu:

Apel przy grobie Aeksandra Rene odczytany publicznie podczas wycieczki zorganizowanej przez FdZD w ramach projektu „Poznajemy Zagłębie”, która miała miejsce 27 listopada 2011 roku.

„Spotkaliśmy się tu, przy grobie Aleksandra Rene , aby przez zapalenie zniczy w kolorach klubowych i regionalnych , uczcić zapomnianą niemal przez wszystkich okrągłą, 50 rocznicę jego śmierci.

Aleksander Rene, to główna postać spośród tych , które w 1906 roku w warunkach konspiracyjnych, w Milowicach, założyły nielegalne w zaborze rosyjskim towarzystwo sportowe, które - jak głosi tradycja - uznawane jest dzisiaj za korzenie klubu sportowego Zagłębie Sosnowiec. To głównie właśnie za przyczyną Aleksandra Rene miłośnicy piłki nożnej w Sosnowcu i w całym Zagłębiu przyjęli rok 1906 za datę symboliczną - za datę, którą się podkreśla, którą się pamięta, której - oddaje się honor. Do daty tej przyznają się także zarówno władze miasta, jak i władze klubu Zagłębie Sosnowiec oraz władze nowego klubu grającego aktualnie w B-klasie.

Stojąc tu, przy grobie założyciela i współtwórcy tradycji piłkarskich w Sosnowcu i w Zagłębiu, w obliczu obecnej sytuacji naszego regionalnego i z wielkimi tradycjami klubu - apelujemy do wszystkich instytucji i środowisk - mających decydujący wpływ na jego dalsze funkcjonowanie.

Apelujemy do władz miasta Sosnowca o odważną decyzję albo likwidacji tego zasłużonego klubu lub, za czym oczywiście jesteśmy, udzielenie mu pomocy na takim poziomie, który w sposób szybki i zdecydowany naprawi istniejącą krytyczną sytuację.

Obecna polityka przysłowiowego podtrzymywania klubu na tak zwanej " kroplówce” i na zasadzie „za dużo, aby umrzeć, za mało aby żyć” - jest naszym zdaniem - błędną strategią, która nie tylko nie uzdrowi obecnej sytuacji, ale kontynuowana w dłuższej perspektywie czasu jest znacznie bardziej kosztowna dla budżetu miasta, a więc w efekcie dla jego mieszkańców.
Proces naprawy powinien być krótki i zdecydowany. Wtedy i tylko wtedy, gdy sytuacja będzie uzdrowiona i jasna będzie szansa na pojawienie się sponsorów, także tych poważnych, strategicznych , którzy będą w stanie odciążyć budżet miasta z dalszego finansowania klubu. O takie właśnie szybkie i zdecydowane działania apelujemy do wszystkich sosnowieckich decydentów.

Apelujemy do władz klubu o mądrą politykę budżetową jak i marketingową, na którą ten klub od dawna zasługuje. Wieloletnie rządy poprzedników, tych wszystkich nieudolnych działaczy doprowadziły do tego, że klub z ogromnym- jak rzadko który potencjałem regionalnym - stoczył się na peryferia zarówno pod względem sportowym jak i organizacyjnym powodując słuszną frustrację i dramatyczne protesty swoich wiernych sympatyków.

Tylko mądra polityka obecnych władz klubu może odwrócić te negatywne zjawiska i na nowo uczynić z niego prawdziwy „klub regionu”, z którego będą dumni mieszkańcy całego Zagłębia Dąbrowskiego. Do tego potrzebny jest aktywny regionalny marketing klubu, do tego potrzebne są znacznie lepsze wyniki sportowe i do tego potrzebna jest także bardzo dobra współpraca ze wszystkimi kibicami, także z tymi , którzy obecnie opuścili „Stadion Ludowy”, protestując przeciw pogłębiającemu się marazmowi i upadkowi. Nowe, ale funkcjonujące już od kilku miesięcy władze klubu powinny wyciągnąć odpowiednie wnioski ze złych działań i z błędów swych nieudolnych poprzedników.

Apelujemy także do wszystkich środowisk i grup kibiców , zarówno tych , którzy pozostali na „Stadionie Ludowym” - jak i tych , których słuszny protest przybrał bardziej radykalne formy - o podjęcie wszelkich możliwych rozmów i działań mających na celu przywrócenie jedności i normalności. Siądźcie i rozmawiajcie, a wynikiem tych rozmów niech będzie to, że od wiosny 2012 roku wszyscy będziemy wspólnie kibicować - zarówno drużynie występującej w II lidze - jak i tej, która z dużymi szansami na awans gra aktualnie na poziomie B klasy. Jest to jeszcze możliwe i zależy tylko i wyłącznie od dobrej woli wszystkich zainteresowanych stron. Wszyscy bowiem jesteśmy Zagłębiakami.

Stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, choć jego członkami są także kibice, nigdy nie miało zamierzeń i nie ma żadnych planów, aby angażować się, a tym bardziej ingerować w kwestie związane ze środowiskami kibiców. Jednakże klub Zagłębie Sosnowiec nie jest tylko zwykłym klubem sportowym. To także symbol regionu. To symbol, który niestety od wielu już lat nie jest tym czym mógłby być dla integracji całego Zagłębia Dąbrowskiego, dla młodych Zagłębiaków lubiących piłkę nożną, dla bycia dumnym z tego że się jest Zagłębiakiem.

Obecna chwila jest jednak szczególnie krytyczna. Stąd nasz, tu przy grobie Aleksandra Rene apel o wspólny ratunek dla klubu i przywrócenie mu w dalszej, niezbyt odległej perspektywie należnego mu miejsca na mapie sportowej regionu i Polski”.


W imieniu członków i sympatyków stowarzyszenia oraz uczestników wycieczki
Dariusz Jurek, prezes FdZD

Sygnatariuszem niniejszego apelu jest także prof. zw. dr hab. nauk o kulturze fizycznej Mirosław Ponczek (specjalność : historia kultury fizycznej)
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka