WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Zapraszamy na kolejną wycieczkę: "Oni żyli obok siebie - Cmentarz czterech wyznań w Sosnowcu"
Dariusz Jurek 23.11.2011
Zagłębie Dąbrowskie przełomu XIX i XX wieku to obszar niesamowitej mozaiki narodowościowej, wyznaniowej i kulturowej której materialnym dowodem są ocalałe i istniejące do dzisiaj obiekty. Wśród nich szczególnie wyjątkowa i to w skali europejskiej jest Nekropolia Czterech Wyznań gdzie w sąsiadujących obok siebie cmentarzach pochowani są katoliccy, ewangeliccy, prawosławni i żydowscy mieszkańcy miasta. Wśród nich wiele wybitnych i zasłużonych dla Sosnowca i regionu postaci.

Stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego oraz oddział PTTK w Sosnowcu zapraszają w najbliższą niedzielę (27.11) na kolejną wycieczkę z cyklu „Zwiedzaj Zagłębie” będącą także elementem szerszego projektu pod nazwą „Poznajemy Zagłębie” wspieranego m. innymi przez Muzeum Historii Polski.

Zaproponowana przez nas tym razem wycieczka obejmie wspólne zwiedzanie wyjątkowego kompleksu cmentarnego czterech wyznań, w Sosnowcu przy ul. Smutnej. W towarzystwie historyka i wybitnego regionalisty p. Grzegorza Onyszki zapoznamy się z cmentarzami: żydowskim, katolickim, ewangelickim i prawosławnym. Odwiedzimy groby wielu znanych osób z historii miasta i regionu. Wyjątkową i bardzo rzadką okazją będzie możliwość zwiedzenia wnętrza Mauzoleum Rodziny Dietlów, magnatów przemysłowych których pałac mieliśmy już okazję wielokrotnie zwiedzać podczas naszych wycieczek.

Informacje organizacyjne:

- Zbiórka uczestników wycieczki w niedzielę 27 listopada o godz. 11.00 w Sosnowcu przed budynkiem „Telekomunikacji”, skrzyżowanie ul. Grota Roweckiego i ul. Gospodarczej.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Uwaga! Osoby biorące udział w wycieczce uczestniczą w niej wyłącznie na własne ryzyko i odpowiedzialność. Organizator nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ewentualne szkody, bądź straty wynikłe na rzecz uczestnika wycieczki lub wynikłe z jego powodu.

Telefony kontaktowe do organizatorów: 32 266 23 61 (pn-pt 12.00 – 16.00), 696 902 844
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka