WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Poznajemy Zagłębie: relacja z wycieczki w dniu 19.11.2011
Dariusz Jurek 22.11.2011
W ostatnią sobotę (19.11) spora grupa miłośników regionu spotkała się pod Urzędem Miejskim w Będzinie aby wspólnie odbyć wędrówkę śladami społeczności i żydowskiej zamieszkującej kiedyś bardzo licznie to miasto.

Była to już kolejna turystyczno-krajoznawcza impreza zrealizowana w ramach większego projektu „Poznajemy Zagłębie”, docenionego i wspieranego m. innymi przez Muzeum Historii Polski.

Kilkugodzinna wycieczka podczas której mogliśmy poznać takie miejsca jak: kirkuty pod murami miejskimi i na Górze Zamkowej, miejsca po synagogach, domy modlitewne Mizrachi i Brama Cukermana i wiele innych spowodowała że wiedza wielu osób w temacie kultury żydowskiej w Zagłębiu została bardzo wzbogacona. Niewątpliwie przyczyniła się do tego głównie osoba naszego przewodnika p. Grzegorza Onyszki który wszystkim zaimponował nie tylko znajomością tematu ale także topografii terenu po którym prowadził szlak wycieczki. Panu Grzegorzowi serdecznie dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę! Fotorelacja z wycieczki

Okazją do kolejnego spotkania z naszym przewodnikiem będzie już najbliższa wycieczka, tym razem w Sosnowcu, w dniu 27 listopada (niedziela, od godz. 11.00) będziemy mogli zapoznać się z kompleksem cmentarnym czterech wyznań przy ulicy Smutnej. Będzie to zarazem spotkanie z historią minionej wielokulturowości Sosnowca i z wybitnymi postaciami które to miasto kiedyś tworzyły.

Serdecznie zapraszamy!
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka