WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Biogramy: Kornelia Jackiewicz-Dobkiewiczowa (1912 - 1990)
Dariusz Jurek 15.11.2011
AUTORKA KSIĄŻEK DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Urodziła się 1 września 1912 r. w Sankt - Petersburgu, jako córka Adama Jackiewicza, inżyniera górniczego i Walentyny Piekarnikow, lekarki. Przyjechała wraz rodziną do Polski w 1922 r., zamieszkując początkowo w Wilnie, później w Warszawie,a następnie w Dąbrowie Górniczej. Ukończyła Gimnazjum żeńskie im. Emili Zawidzkiej w Dąbrowie Górniczej, otrzymując świadectwo dojrzałości w 1931 r. (Jej polonistą był Tadeusz Pasierbiński).


Zapraszamy wszystkich do zapoznanie się także z innymi zagłębiowskimi biogramami w naszej wirtualnej encyklopedii regionu WIKI ZAGŁĘBIE

Studiowała następnie filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. W 1934 r. poślubiła Romana Dobkiewicza, ekonomistę, a w 1938 r. podjęła pracę jako nauczycielka w szkole średniej w Będzinie. Podczas okupacji niemieckiej, mieszkała w Zagórzu, uczestnicząc w akcji tajnego nauczania. Po wyzwoleniu w latach 1945 - 1950 pracowała jako nauczycielka języka polskiego w szkołach średnich (l. 1946 - 1947 - polonistka "zawidzkiej").

Jako pisarka debiutowała tekstem do audycji radiowej pt. "Rozalia Kania, jej żywot i pieśni", nadanej przez Rozgłośnię Katowicką Polskiego Radia (1945). Brała udział w badaniach folklorystycznych na terenie Opolszczyzny, Śląska i Beskidu Zachodniego, co miało wpływ na późniejszy debiut książkowy ("W grodach Słowian śląskich", 1954) oraz tematykę następnych,utworów. W 1963 r. wstąpiła do Związku Literatów Polskich. Zmarła 5 lipca 1990 roku w Katowicach.

Biogram opracowała Magdalena Cyankiewicz

Portret Korneli Jackiewicz-Dobkiewiczowej namalował Jacek Balicki


Zapraszamy wszystkich do zapoznanie się także z innymi zagłębiowskimi biogramami w naszej wirtualnej encyklopedii regionu WIKI ZAGŁĘBIE

0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka