WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Poznajemy Zagłębie: relacja z wycieczki Maczki - Trójkąt Trzech Cesarzy
Dariusz Jurek 13.10.2011
Niezbyt pewna pogoda ostatniej soboty nie wystraszyła miłośników poznawania Zagłębia którzy w liczbie kilkudziesięciu osób spotkali się pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w sosnowieckiej dzielnicy Maczki.
Cieszy szczególnie fakt że w tej liczbie była duża grupa młodzieży szkolnej.

Po obejrzeniu kupki gruzów jaka pozostała po zabytkowych carskich koszarach można mieć poważne obawy co do dalszego losu jednego z najcenniejszych zabytków Sosnowca; dworca kolejowego z 1848 roku i towarzyszącej mu równie wiekowej komory celnej. Stan kolejnego cennego zabytku Maczek, najstarszej w województwie, śląskiej wieży ciśnień jest także opłakany i jej dalsze istnienie jest także zagrożone. Wielka szkoda że te niezwykle cenne zabytki, zabytki które przyjeżdżają oglądać miłośnicy kolei z całej Polski i innych krajów nie są wizytówką naszego miasta. Tym bardziej warto te zabytki zobaczyć na własny oczy póki jeszcze istnieją...Po zwiedzeniu zabytkowego kościoła w Maczkach cała grupa przeszła przez osiedle i obok zabytkowych budynków wodociągów by następnie leśnymi drogami wzdłuż Białej Przemszy udać się w kierunku Trójkąta Trzech Cesarzy. W czasie wędrówki mieliśmy pogodę zmienną, przez dłuższy czas świeciło słońce ale nie obyło się także bez rzęsistego choć chwilowego deszczu który jednak nie popsuł humorów. Po zwiedzeniu Izby Pamięci w budynku AKS Niwka i wysłuchaniu historycznej pogawędki Stanisława Czekalskiego, prezesa sosnowieckiego oddziału PTTK udaliśmy się pod obelisk u zbiegu Czarnej i Białej Przemszy i tam, przy ognisku z pieczonymi kiełbaskami i ziemniakami zakończono sobotnią imprezę stanowiącą jeden z elementów projektu „Poznajemy Zagłębie”. Fotorelacja

Kolejną wycieczkę z cyklu „Zwiedzaj Zagłębie” planujemy, o ile pogoda pozwoli na sobotę 22 października. Tym razem będzie to piękna turystyczna trasa po szlaku „Szwajcarii Zagłębiowskiej” z Błędowa do Sławkowa.

Szczegóły wkrótce, ale już dzisiaj zapraszamy na tą wycieczkę wszystkich miłośników poznawania naszego regionu !

0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka