WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane
Społeczność
Polecamy
Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Jan Przemsza-Zieliński - "Bal w Savoyu"
Dariusz Jurek 25.07.2011
Dzięki uprzejmości Pani Kazimiery Zielińskiej, żony dr Jana Przemszy-Zielińskiego czytelnicy naszej strony internetowej będą mogli zapoznać się w odcinkach z treścią książki „Bal w Savoju”, w której jej autor zawarł w nieco żartobliwym tonie historie zagłębiowskich kryminałów sprzed wielu lat i wieków.

Dziękujemy serdecznie Pani Kazimierze Zielińskiej za zgodę na tą publikację, a wszystkich Czytelników zapraszamy do pasjonującej lektury!


Zamiast wstępu. . .

Kilka zdań o genezie książki

"Bal w Savoyu” powstał niejako na marginesie historyczno-naukowej i wydawniczo-popularyzatorskiej działalności Jana Przemszy-Zielińskiego. Głównym przedmiotem zainteresowań Autora były od lat dzieje Ziemi Zagłębiowskiej oraz dokonania ludzi,
którzy na jej historii odcisnęli znaczne piętno.

Przy okazji zbierania dokumentacji do studiów historycznych nierzadko znajdował zapisane tu i ówdzie, często na marginesach poważnych ksiąg, dokumentów archiwalnych lub prasowych kronik, prawdziwe perełki obyczajowo-socjologiczne, czy wręcz kryminalne sprzed wieków lub dziesięcioleci.

Temperament rasowego redaktora i dziennikarza, którym Jan Przemsza-Zieliński był bezsprzecznie obdarzony spowodował, że nie mógł przejść obojętnie obok owych znalezisk, Ubarwił je nieco, pewnie trochę podkoloryzował tworząc arcyciekawe obrazki socjologiczne i kryminalne, w których Czytelnik odnajdzie barwy ówczesnego życia społecznego osadzone w znanej topografii zagłębiowskich miast.

Większość felietonów zawartych w tej książce drukowana była przed laty na łamach „Wiadomości Zagłębia". Lektura ich, choćby powtórną była, mam nadzieję, stanie się dla Czytelników książki prawdziwą przyjemnością, umożliwi bowiem dłuższe obcowanie z dziejami Zagłębia w wersji nieco lżejszej, humorystycznej.

Zatem dobrej zabawy i ciekawej lektury. Jednym tchem, choćby i do rana…

Kazimiera Zielińska

0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania
Nasi partnerzy
_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2023 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka